Goniec.pl

Pawel Wodzynski/East News

Polska nie dostanie pieniędzy z środków unijnych? Ważne oświadczenie rzecznika rządu

17 Października 2022

Autor tekstu:

Irmina Jach

Piotr Müller odniósł się do doniesień, jakoby fundusze unijne dla Polski zostały zablokowane przez Komisję Europejską. - Dziś pojawiły się nieprawdziwe, zmanipulowane informacje dotyczące kwestii rzekomego zablokowania wszystkich środków unijnych przez Komisję Europejską - oznajmił w poniedziałek rzecznik rządu.

O potencjalnych problemach z wypłatą środków unijnych dla Polski informowała "Rzeczpospolita". Dziennikarze donosili, że prócz wstrzymania środków na Krajowy Plan Odbudowy (24 mld euro dotacji i 12 mld euro pożyczek z unijnego funduszu na odbudowę gospodarczą po pandemii), "pod znakiem zapytania stoi też ponad 75 mld euro z tzw. normalnego budżetu w ramach polityki spójności".

Piotr Müller: "w KE i instytucjach unijnych działają siły", które chcą zablokować środki dla Polski

- Polska może zacząć realizować projekty, bo cztery programy operacyjne zostały już przez KE zaakceptowane, ale nie może liczyć na to, że Komisja opłaci przysłane do Brukseli rachunki - czytamy w "Rzeczpospolitej". Na reakcję rządu nie trzeba było długo czekać.

Piotr Müller oświadczył, że informacje dostarczone przez dziennikarzy "RP" są "nieprawdziwe i zmanipulowane". Rzecznik rządu zaznaczył jednak, że "to nie oznacza, że w KE nie ma działań, które są podejmowane, aby próbować środki dla Polski zablokować".

- Takie działania podejmowane od wielu miesięcy w charakterze politycznym. Nie jesteśmy naiwni, wiemy o tym, że w KE i instytucjach unijnych działają siły, które próbują tego typu rzeczy dokonać. Natomiast dzisiejsze stwierdzenie jednej z gazet, że taka decyzja została podjęta, jest nieprawdziwe. Nie ma żadnego oficjalnego pisma KE w tym zakresie - tłumaczył rzecznik rządu.

"Polskie władze [...] nie wypełniły jednego z podstawowych warunków umożliwiających zwrot pieniędzy"

Przypomnijmy, że cytowany przez "Rzeczpospolitą" Marc Lemaitre podczas spotkania w Brukseli w ubiegłym tygodniu oznajmił, że "polskie władze same zadeklarowały, że nie wypełniły jednego z podstawowych warunków umożliwiających zwrot pieniędzy, związanego z kartą praw podstawowych".

- To horyzontalny warunek, nie dotyczy poszczególnych sektorów, ale całości funduszy. I dopóki on nie będzie wypełniony przez Polskę, płatności nie będą zwracane przez KE. Te rachunki będą czekać - podsumował Marc Lemaitre.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

  • Wojska Putina zaatakowały tuż przy granicy z Polską. Okoliczne władze wydały pilny komunikat

  • Adam Niedzielski zabrał głos ws. dalszych obostrzeń. Z ust ministra padła jasna deklaracja

  • Podlaskie: Śmiertelne potrącenie na przejściu dla pieszych. 15-latka zginęła w pobliżu szkoły

Źródło: "Rzeczpospolita"

Tagi:

Podobne artykuły

Polityka

Zabójca Pawła Adamowicza skazany na dożywocie. Wstrząsająca reakcja na wyrok
Czytaj więcej >

Polityka

Szef MON pilnie zaapelował do wszystkich Polaków. Chodzi o "siatkę szpiegowską"
Czytaj więcej >

Polityka

Pieniądze z 500 plus będą wyższe? Możliwe, ale nie jest wykluczony również próg dochodowy
Czytaj więcej >

Polityka

Andrzej Duda podpisał nowelizacje ustaw. Zmiany w Kodeksie wyborczym stały się faktem
Czytaj więcej >

Polityka

Rozpaczliwe wyznanie syna Lecha Wałęsy. Potrzebuje pieniędzy na walkę z chorobą
Czytaj więcej >

Polityka

Wielka afera w siedzibie PiS. Interweniowała policja
Czytaj więcej >
Irmina Jach

Redaktor naczelna portalu Goniec.pl. Jestem absolwentką filologii polskiej. Przez lata pracowałam jako specjalista ds. marketingu. W wolnym czasie czytam książki. Najchętniej sięgam po literaturę faktu. Interesuję się także tematyką kryminalną i polskim himalaizmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]