Goniec.pl
Policja: ewakuacja

pixabay

Policja ewakuowała 170 osób. Na placu budowy natknięto się na ładunki wybuchowe

13 Marca 2021

Autor tekstu:

Damian Witoń

Udostępnij:

Policja zdecydowała się ewakuować osoby znajdujące się w promieniu tysiąca metrów od miejsca, w którym znaleziono niewybuchy. Najprawdopodobniej pochodzą jeszcze z okresu II Wojny Światowej

Wczoraj około godziny 16:45 podlascy policjanci otrzymali bardzo niepokojące zgłoszenie. Podczas prac budowlanych prowadzonych na jednej z posesji w Miastkowie położonym w powiecie łomżyńskim natknięto się na niewybuchy pochodzące najprawdopodobniej jeszcze z okresu II Wojny Światowej. W związku z tym podjęto decyzję o ewakuacji 170 osób mieszkających w pobliżu.

Policja ewakuowała mieszkańców znajdujących się w zagrożonej strefie

Z obszarów zagrożonych ewentualnym wybuchem ewakuowano 170 osób. Dziś około godziny 9:00 na miejsce przybyli saperzy Orzysza. Ładunki wybuchowe zostały zabezpieczone, a mieszkańcy wrócili do swoich domów około godziny 11:45.

Mieszkańcy zagrożonych terenów na czas pracy saperów zostali przewiezieni na świetlice w Drogoszewie i Zaruziu. 

Policja nie podała jeszcze żadnych informacji na temat niewybuchu. Najprawdopodobniej pochodzi on jeszcze z czasów II Wojny Światowej. Strefa zagrożenia, którą wyznaczyli saperzy, obejmowała obszar w promieniu tysiąca metrów od miejsca odnalezienia niebezpiecznego ładunku. 

Co zrobić, gdy znajdziemy niewybuch?

Niewybuchy potrafią być bardzo niebezpieczne, nawet jeśli pochodzą z tak odległego czasu, jak II Wojna Światowa. Większość materiałów wykorzystywanych w celach wojskowych cechuje się bowiem dużą wytrzymałością i zachowuje swoje właściwości przez długie lata. Niewybuchy, do których zalicza się wszelkie zapalniki, pociski, bomby lotnicze, naboje artyleryjskie i karabinowe, pancerzownice, granaty, miny, ładunki materiałów wybuchowych, a nawet metalowy złom, który zawiera resztki materiałów wybuchowych, powinny być traktowane z najwyższą ostrożnością i odpowiedzialnością.

Pod żadnym pozorem nie powinniśmy ich dotykać. Gdy natkniemy się na niewybuch, najlepszym rozwiązaniem będzie skontaktowanie się z policją, która przekaże sprawę saperom. Możemy również spróbować zgłosić się bezpośrednio do lokalnego komendy garnizonu wojskowego lub garnizonowej grupy rozminowania.

Przy zgłoszeniu należy podać jak najdokładniejsze informacje. Powinniśmy precyzyjnie określić miejsce odnalezienia niewybuchu, opisać jak najwięcej szczegółów dotyczących przedmiotu oraz zostawić swoje dane.

Podkreślamy jeszcze raz, gdyż to niezwykle ważne. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy dotykać niewybuchu, przenosić go w inne miejsce, odkopywać lub próbować zdetonować na własną rękę. Takie postępowanie może skończyć się tragicznie dla nas oraz osób znajdujących się w pobliżu.

Artykuły polecane przez redakcję portalu Goniec.pl:

Źródła: TVP INFO, Dziennik Poranny, UE Wrocław

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >