Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Polak został bohaterem. Ciężarówka stanęła w ogniu w środku tunelu
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 11.02.2024 11:16

Polak został bohaterem. Ciężarówka stanęła w ogniu w środku tunelu

tunel, wypadek
Jakub Kaminski/East News, zdj. ilustracyjne, screen nagrania z monitoringu

Niemcy okrzyknęli mianem bohatera kierowcę ciężarówki z Polski, który podjął niebywałe ryzyko. Chwile dzieliły mężczyznę od tragedii, jednak ten postanowił zachować zimną krew. Podczas przejazdu przez tunel ciężarówka pełną samochodów nagle zaczęła się palić. Polak z początku próbował ją gasić, jednak potem zdecydował się na odważny czyn.

Ciężarówka zapaliła się w tunelu. Sekundy dzieliły kierowcę od tragedii

Niemieckie media okrzyknęły Polaka bohaterem przez to, czego dokonał w przerażającej sytuacji. Kierowca ciężarówki przejeżdżał przez najdłuższy w Niemczech, ośmiokilometrowy tunel. W pewnym momencie zauważył, że jedna z opon pojazdu zaczęła się palić. Niezwłocznie włączył on alarm w tunelu i rozpoczął samodzielną próbę ugaszenia. Szybko jednak okazało się, że sam nie da sobie z tym rady.

Kupiła w lumpeksie portret dziewczynki. Znalazła dziwną notatkę

Polak przejechał 6 kilometrów płonącą ciężarówką

Kierowca zdecydował się na niezwykle odważny krok. Wiedział, że jeśli zostawi pojazd w tunelu, dojdzie do katastrofy. Ruszył płonącą ciężarówką, pokonując 6 kilometrów.

Zorientował się w powadze sytuacji i postanowił wyjechać z tunelu, co jest właściwe w takiej sytuacji, i udało mu się – powiedział Frank Steiner z Służby do spraw Bezpieczeństwa Tuneli Drogowych w Turyngii.

Mężczyźnie udało się wyjechać z tunelu na czas. Wyszedł cało z strasznego incydentu. Gaszeniem ciężarówki zajęła się straż.

Mogło dojść do tego, że sam kierowca mógłby też zginąć w tej sytuacji. Mając troszeczkę wyobraźni, wiedział o tym, że gdy pozostawi ten samochód w tunelu, to dojdzie do katastrofy. Podjął to ryzyko i na szczęście udało mu się przejechać te parę kilometrów – powiedział Mariusz Podkalicki z Akademii Bezpiecznej Jazdy w rozmowie z TVN24.

Sytuacja, która może przydarzyć się każdemu

Niemiecka prasa określiła czyn mężczyzny jako odważny i bohaterski. Co do tego nie miała wątpliwości także Iwona Blecharczyk, kierowczyni samochodów ciężarowych.

To jest naprawdę sytuacja, która może się zdarzyć każdemu – podkreśliła.

Służby i drogowcy podkreślili, że bohaterskie czyny nie są tu jednak najważniejsze. W podobnej sytuacji radzą przede wszystkim, aby jak najszybciej oddalić się z tunelu. Gdy nasz lub jadący przed nami samochód zacznie się palić w tunelu, należy niezwłocznie zatrzymać się w zatoce lub pasie awaryjnym, zgasić silnik, zostawiając kluczyki w stacyjce. Następnie kluczowe jest zaalarmowanie służb, i ucieczka, jeśli gaszenie gaśnicą okaże się nieskuteczne. W tunelach znajdują się oznakowane wyjścia ewakuacyjne, oraz sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez dyspozytora, który w razie potrzeby powie przez głośnik, jak się zachować.

 

Źródło: TVN24.pl

Tagi: Niemcy Pożar