Goniec.pl

JAKUB ORZECHOWSKI/East News

Pogoda. Nadchodzi atak srogiej zimy, zacznie się już za chwilę. "Możliwy paraliż komunikacyjny"

6 Grudnia 2022

Autor tekstu:

Jan Jałowczyk

Najbliższe dni będą stały pod znakiem prawdziwie zimowej aury. W nasz kraj mają uderzyć intensywne śnieżyce, a temperatura spadnie znacznie po niżej zera, w niektórych rejonach osiągając wartości dwucyfrowe. Jak wskazują meteorolodzy, ze względu na warunki pogodowe, w wielu miejscach można spodziewać się znacznych utrudnień na drogach. Warto przygotować się na najbliższy czas.

Zima silnie da się we znaki

O ile dotychczas, pomimo końcówki roku, nie mieliśmy specjalnych powodów do narzekań, to najbliższe dni pod względem aury mają mocno dać się nam we znaki. Jak wskazują meteorolodzy z portalu "Dobrapogoda24.pl", podczas drugiej dekady trwającego miesiąca napłynie zimne powietrze arktyczne i chwyci całodobowy mróz. Jednak już najbliższe dni to spodziewane strefy opadów. Taki obrót sprawy spowodują niże oraz fronty atmosferyczne podchodzące z południa Europy.

"Dobrapogoda24.pl" dodaje, że biało zrobi się już w ciągu najbliższych godzin. Wyjątkowo śnieżnie ma być pomiędzy Ziemią Świętokrzyską a Mazowszem, Mazurami, Podlasiem i Lubelszczyzną. W środę posuwający się niż znajdzie się nad północną Polską, a chłodny front atmosferyczny z nim związany przesunie się z zachodniego do wschodniego krańca naszego kraju, przynosząc śnieżyce na w rejonach północnych.

"Możliwy paraliż komunikacyjny"

Zdaniem ekspertów, należy się liczyć z wystąpieniem silnych śnieżyc w co najmniej kilku regionach kraju. Miejscami, najbliższe dni (9-12 grudnia) mogą przynieść opady w wysokości nawet powyżej 10-30 cm śniegu, a w górach i rejonach podgórskich znacznie więcej. 

Meteorolodzy podkreślają, że od około 11 grudnia całodobowy mróz chwyci na poważnie i będzie silnie odczuwalny na przeważającym obszarze kraju. Dodatkowo ma się nasilać w kolejnych dniach. Wedle wiodących modeli numerycznych, największy mróz w Polsce w czasie tego ochłodzenia wystąpi w okolicach 14 grudnia.

Intensywne śnieżyce w najbliższych dniach potwierdza także portal "Fanipogody.pl", który donosi, że w przypadku, gdy opady śniegu faktycznie będą tak silne, jak widzą to obecnie modele, to czeka nas "możliwy paraliż komunikacyjny w poniedziałkowy poranek". Eksperci dodają "w przeciągu jednej doby na południu i wschodzie Polski spaść może 20-30 cm śniegu".

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

  • Czy premier Morawiecki obiecał kadrze 30 mln. zł. za wyjście z grupy? Rzecznik rządu zabrał głos

  • Białystok. Ciała 30-latki i rocznego dziecka leżały pod blokiem. Ujawniono wstrząsające szczegóły

  • Poważne problemy właściciela słynnych zakładów mięsnych. Czterystu oszukanych na 23 mln zł

Źródło: dobrapogoda24.pl/fanipogody.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Koszalin. Została zamknięta w sklepie, nie mogła się wydostać. Na miejsce wezwano służby
Czytaj więcej >

Wiadomości

Siedlce. Martwy 74-latek znaleziony w łazience. Służby nie mają wątpliwości co do przyczyny zgonu
Czytaj więcej >

Życie

Od poniedziałku w Lidlu festiwal okazji. Takich cen nie widzieliśmy już dawno
Czytaj więcej >

Wiadomości

Mariusz Błaszczak wypalił u Rydzyka o Janie Pawle II. Kontrowersyjne słowa
Czytaj więcej >

Wiadomości

Najgroźniejsi przestępcy w Polsce. Policja publikuje wizerunki i prosi o pomoc
Czytaj więcej >

Wiadomości

Zacznie się już w poniedziałek. Kolejki ustawią się do Biedronki, lepiej się spieszyć
Czytaj więcej >
Jan Jałowczyk

Redaktor portalu Goniec.pl. Wiecznie ciekawy świata i ludzi. Interesuję się geopolityką oraz stosunkami międzynarodowymi. Pasjonat muzyki (szczególnie ostrzejszej), piłki nożnej oraz tenisa.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]