Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Podwyżki dla milionów Polaków. Wiadomo kto, kiedy i ile dostanie
Irmina Jach
Irmina Jach 18.02.2024 22:56

Podwyżki dla milionów Polaków. Wiadomo kto, kiedy i ile dostanie

pieniądze
Goniec.pl

2024 rok przyniesie podwyżki dla milionów Polaków. Na dodatkowe pieniądze mogą liczyć nauczyciele, pracownicy budżetówki, policjanci, żołnierze, lekarze i pielęgniarki. Powody do radości mają również emeryci i renciści. Znamy kwoty i terminy.

Podwyżki dla nauczycieli

Jesteśmy gotowi do podpisania rozporządzenia w sprawie minimalnych stawek wynagrodzenia nauczycieli. Najprawdopodobniej 19 lub 20 lutego rozporządzenie zostanie podpisane – zapowiedziała przed kilkoma dniami minister edukacji Barbara Nowacka.

Możliwe, że dodatkowe pieniądze wpłyną na konta nauczycieli już w marcu, z wyrównaniem od stycznia. Wysokość podwyżki (30 lub 33 proc.) będzie uzależniona od posiadanego przez pedagoga stopnia. Nauczyciel początkujący będzie zarabiał co najmniej 4908 zł brutto, a nauczyciel dyplomowany — co najmniej 5057 zł brutto.

Pracownicy urzędów i instytucji państwowych z kolei mogą liczyć na podwyżki rzędu 20 proc. Wypłaty w nowych kwotach wpłyną na ich konta pod koniec marca. Kwota bazowa, od której wielokrotności jest naliczana pensja, wzrośnie do 2629,54 zł (w 2023 roku było to 2190,45 zł). Podwyżek nie dostaną premier, ministrowie i szefowie państwowych instytucji.

To on zastąpi Andrzeja Dudę? "Prawdopodobnie wygra te wybory"

Podwyżki dla lekarzy i pielęgniarek

Nieco później, bo 1 lipca, podwyżki dostaną pracownicy ochrony zdrowia. Lekarz lub lekarz dentysta ze specjalizacją zarobi co najmniej 10 037 zł brutto. Przynajmniej 9 230 zł brutto trafi na konta farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, psychologów klinicznych i pielęgniarek posiadających tytuł magistra.

Lekarz lub lekarz dentysta bez specjalizacji zarobi co najmniej 8515 zł brutto, stażysta — nie mniej niż 6797 zł brutto, pielęgniarka, położna z wymaganym wyższym wykształceniem I stopnia i specjalizacją, lub pielęgniarka, położna ze średnim wykształceniem i specjalizacją — nie mniej niż 7298 zł brutto, fizjoterapeuta, ratownik medyczny, technik analityki medycznej, technik elektroradiolog z wymaganym średnim wykształceniem albo pielęgniarka, albo położna z wymaganym średnim wykształceniem bez tytułu specjalisty — co najmniej 6726 zł brutto.

ZOBACZ TAKŻE: Podsłuchiwali Polaków w kościołach? Niepokojące doniesienia

Wyższe pensje dla policjantów i żołnierzy

Wyższe wynagrodzenia dostaną także policjanci i żołnierze. Ci pierwsi doczekają się podwyższenia opłaty bazowej, od której zależą ich uposażenia, już 1 marca bieżącego roku. Obecna stawka — 1740,64 zł — wzrośnie do 2088,77 zł. Związkowcy wyliczyli, że policjant z trzyletnim stażem w służbie może dostać 722 zł podwyżki, a dzielnicowy z dziesięcioletnim stażem służby – 795 zł brutto. Przy dłuższym stażu podwyżki mogą sięgnąć nawet 1000 zł. A co z żołnierzami?

Proponuje się podwyższenie stawek uposażeń zasadniczych w poszczególnych grupach uposażenia zasadniczego średnio od około 15,2 proc. do około 25,4 proc., co powoduje wzrost uposażenia zasadniczego od 1 tys. 40 zł do 2 tys. 750 zł w stosunku do uposażeń zasadniczych obowiązujących od 1 marca 2023 roku — czytamy w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia.

Emerytury 2024. Jakie podwyżki dla emerytów i rencistów?

1 marca zostanie przeprowadzona waloryzacja emerytur i rent. W tym roku wyniesie ona 12,12 proc. Minimalna emerytura, która obecnie wynosi 1588,44 zł, wzrośnie do 1780,96 zł brutto. Rząd, ku radości zamożniejszych seniorów, zdecydował się na podwyżki procentowe. Już w kwietniu na konta seniorów wpłyną również 13. emerytury.

Ostatni kwartał tego roku będzie wiązał się z wypłatami 14. emerytur. W 2024 roku możemy spodziewać się także ponownej waloryzacji. Na ten moment projekt ustawy nie został jednak upubliczniony.

Źródło: Fakt