Goniec.pl
Zakażenie koronawirusem

Pixabay.com 27707

Po paznokciach można poznać, że przeszło się zakażenie bezobjawowo

8 Maja 2021

Autor tekstu:

Monika Majko

Udostępnij:

Zakażenie koronawirusem daje różne objawy i choć ma wspólne cechy, to wiele osób przechodzi je w zupełnie inny sposób. Różnią się nie tylko dolegliwości podczas infekcji, ale również ewentualne powikłania. O przebytym COVID-19 może zaświadczyć m.in. wygląd naszych paznokci.

Choć niewiele osób się tym przejmuje, to niektóre zmiany na naszej płytce paznokciowej mogą świadczyć o przebytym zakażeniu koronawirusem. Lekarze coraz częściej wspominają o tzw. covidowych paznokciach, które pojawiają się u ozdrowieńców po COVID-19.

Zakażenie koronawirusem może wpłynąć na wygląd naszych paznokci

O „covidowych paznokciach” informował już jakiś czas temu m.in. prof. Tim Spector, brytyjski epidemiolog, a także główny badacz aplikacji COVID Symptom Study. Specjalista opublikował na ten temat kilka słów na swoim Twitterze. Zdaniem naukowca, poprzeczne bruzdy na płytce paznokciowej mogą świadczyć o przebytym zakażeniu wirusem SARS-COV-2.

- Czy Twoje paznokcie wyglądają dziwnie? Paznokcie covidowe są coraz częściej rozpoznawane, ponieważ paznokcie regenerują się po infekcji, a ich ponowny wzrost powoduje pozostawienie wyraźnej linii - tłumaczył prof. Spector.

Słowa brytyjskiego badacza potwierdziła prof. Aleksandra Lesiak z Kliniki Dermatologii Dziecięcej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Specjalistka wskazała, że zmiany te są znane w języku medycznym jako linie Beau i są dość częstym powikłaniem po przejściu infekcji wirusowych.

- Linie Beau, które powstają po COVID-19 niczym się nie różnią od tych, które się pojawiają w przypadku innych chorób wirusowych - dodała ekspertka, cytowana przez portal.abczdrowie.pl.

Linie Beau mają postać rowków lub wgnieceń, które powstają w poprzek płytki paznokciowej i równolegle wobec siebie. Powstają, gdy dochodzi do infekcji wirusowej, wskutek której organizm skupia się na zwalczeniu zagrożenia, jednocześnie odpuszczając procesy, które nie są niezbędne do przeżycia, jak m.in. wzrost paznokci. Mogą zatem pojawić się także po bezobjawowym przejściu COVID-19.

Po tym, jak organizm pokona infekcję, reszta spowolnionych procesów znów przyśpiesza i paznokcie zaczynają rosnąć, jednak na płytce pozostaje linia, oznaczająca miejsce, gdzie chwilowo zatrzymał się ich wzrost. Linie Beau mogą wystąpić zarówno na paznokciach u dłoni, jak i u stóp.

Pojawienie się linii Beau na paznokciach nie boli i nie ma groźnych następstw zdrowotnych, dlatego nie wymagają leczenia. W związku z tym wiele osób nawet nie zauważa, że wygląd ich paznokci się zmienił.

Linie Beau nie zniekształcają trwale formy paznokcia, jednak proces odrastania paznokci u dłoni może zająć do pół roku, a u stóp nawet do 1,5 roku. 

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
  • Zenek Martyniuk w żałobie. Stracił teściową

  • Ministerstwo zdrowia potwierdziło pierwszy przywilej dla zaszczepionych

  • Widz obraził dziennikarzy TVP Info

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >