Pilny komunikat RCB, zrobi się naprawdę groźnie. "Reagujcie, gdy ktoś potrzebuje pomocy"
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Rządowe Centrum Bezpieczeństw ostrzegają. W najbliższych godzinach w Polsce zrobi się naprawdę niebezpiecznie. Na baczności powinni mieć się zwłaszcza mieszkańcy północy i wschodu kraju. Służby pilnie apelują o uważność i niepozostawanie obojętnym. - Reagujcie, gdy ktoś potrzebuje pomocy – dzwońcie na numer alarmowy 112 - czytamy w komunikacie RCB.
Polska w objęciach arktycznego mrozu
Nad Polską znajduje się obecnie potężna masa zimnego powietrza znad północy kontynentu. Apogeum mrozów planowane jest na poniedziałek (8 stycznia), choć przejmujący chłód dawał się we znaki już w sobotę wieczorem i przez całą niedzielę.
W związku z nadchodzącymi ciężkimi godzinami, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia, które obowiązywać będą aż do wtorku (9 stycznia) do poranka. Jak przewidują synoptycy, w nocy temperatura spadnie nawet do -17 st. Celsjusza.
Ogromna wpadka w "19:30". Zbigniew Łuczyński wszystko pomieszałRCB i IMGW wydały alerty
Najgorzej, jak można było się spodziewać, ma być na polskim “biegunie zimna”, czyli Suwalszczyźnie, a także na północy Mazur i Podlasiu. Tam termometry wskażą jeszcze mniej, bo -20 st. Celsjusza w nocy i ok. -14 st. Celsjusza w dzień. Do tego powieje z prędkością od 15 do 25 km/h.
Wydany przez IMGW alert meteorologiczny objąć ma swoim zasięgiem aż sześć województw: podlaskie, warmińsko-mazurskie, pomorskie (wschodnie powiaty), mazowieckie (północne powiaty), lubelskie (wschodnie powiaty) i kujawsko-pomorskie (powiaty brodnicki i grudziądzki).
Oprócz tego swoje alerty rozesłało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, które apeluje o zapewnienie ciepłego, bezpiecznego schronienia także zwierzętom. - Reagujcie, gdy ktoś potrzebuje pomocy – dzwońcie na numer alarmowy 112 - poproszono.
Wychłodzenie zbiera śmiertelne żniwo
Jak wynika z policyjnych statystyk, w okresie od 1 listopada 2022 roku do 31 marca 2023 roku, w Polsce zmarło z powodu wychłodzenia aż 28 osób. Pierwsze ofiary śmiertelne hipotermii odnotowano już także w tym sezonie. Tylko w listopadzie było to osiem osób.
Najczęściej zagrożenia związane z hipotermią kojarzymy głównie z osobami w kryzysie bezdomności i nadużywającymi alkohol, jednak w rzeczywistości w grupie wysokiego ryzyka są też seniorzy. Niekiedy ofiarą wychłodzenia padają również osoby młode. Na to nie ma reguły.
Ważne, żeby jeśli spotkamy wychłodzonego człowieka, wezwać natychmiast pomoc, a następnie samemu zrobić, co tylko możemy. Takie osoby należy zaizolować termicznie, najlepiej w ciepłym pomieszczeniu, a następnie owinąć, czym się da. Bardzo często wychłodzeni są także odwodnieni, dlatego warto podać im ciepłe płyny, w miarę możliwości zawierające glukozę.
Źródło: IMGW, RCB, Polskieradio24.pl