Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wiadomości > Pilne wieści z Watykanu. Znamy datę konklawe po śmierci papieża Franciszka
Karol Domański
Karol Domański 28.04.2025 14:28

Pilne wieści z Watykanu. Znamy datę konklawe po śmierci papieża Franciszka

Watykan
Fot. Marek BAZAK/East News

Po śmierci papieża Franciszka Kościół stoi przed ogromnym wyzwaniem - wyborem nowego papieża. Choć ten moment jest oczekiwany z wielkim zainteresowaniem na całym świecie, proces wyboru to nie tylko duchowe wydarzenie, ale i skomplikowany rytuał, pełen tajemnic i tradycji. Watykan przekazał właśnie najnowsze informację - znamy datę konklawe. 

Pogrzeb papieża Franciszka i początek przygotowań do konklawe

Śmierć papieża Franciszka, która miała miejsce w Poniedziałek Wielkanocny, była momentem, który wstrząsnął światem. Po pogrzebie, w którym uczestniczyły tysiące wiernych i wielu światowych przywódców, rozpoczęły się intensywne przygotowania do wyboru nowego papieża. Zgodnie z przepisami Kościoła, konklawe musi rozpocząć się pomiędzy 15. a 20. dniem od śmierci papieża. W tym czasie, w Watykanie wszystko jest podporządkowane tej wyjątkowej ceremonii, której rytuały sięgają średniowiecza.

Po ceremonii pogrzebowej, Kaplica Sykstyńska została zamknięta dla zwiedzających, a to oznacza jedno - rozpoczął się finałowy etap przygotowań. Kardynałowie, którzy będą odpowiedzialni za wybór nowego papieża, już teraz przygotowują się do tej doniosłej chwili. Zgodnie z tradycją, cały proces wyboru papieża odbywa się w pełnej tajemnicy, a każdy etap jest ściśle kontrolowany, by zapewnić, że wybór dokona się zgodnie z prawem Kościoła.

pogrzeb papieża
Fot. TOMASZ ZUKOWSKI/East News
Potężna awantura na wiecu Trzaskowskiego. Ludzie nie wytrzymali i aż się zakotłowało, w akcji policja

Kiedy odbędzie się konklawe? : Tajemnice papieskiego wyboru

Jak podaje agencja Reuters - konklawe rozpocznie się już 7 maja. Będzie to nie tylko wydarzenie religijne, ale również wyjątkowy rytuał, który odbywa się w zamkniętej, pełnej tajemnicy atmosferze. Kardynałowie elektorzy zostają zamknięci w Kaplicy Sykstyńskiej, a ich wybory są ściśle tajne. Proces głosowania jest wieloetapowy, a po każdej turze głosowania karty są palone, aby zasygnalizować, czy doszło do wyboru papieża. Czarny dym oznacza brak decyzji, a biały informuje wiernych na całym świecie, że papież został wybrany.

Wybór nowego Ojca Świętego wymaga, by elektorzy osiągnęli większość dwóch trzecich głosów. Choć cały proces jest głęboko zakorzeniony w tradycji, od setek lat zmienia się tylko w detalach. Współczesne technologie nie mają miejsca w procesie głosowania, który wciąż pozostaje starannie strzeżoną tajemnicą. Kardynałowie są odcięci od wszelkich informacji zewnętrznych, by upewnić się, że wybór papieża odbywa się w pełnej zgodzie z zasadami i w atmosferze duchowej refleksji.

Zmiany w konklawe: Jak współczesne zasady kształtują wybór papieża

Choć konklawe jest głęboko zakorzenione w tradycji, z każdym rokiem wprowadzane są nowe zasady, mające na celu usprawnienie procesu wyboru papieża. Współczesny Watykan łączy wiekowe rytuały z nowoczesnymi rozwiązaniami, które odpowiadają na wyzwania współczesnego świata. Elektorzy, którzy biorą udział w konklawe, muszą przestrzegać rygorystycznych zasad, takich jak całkowita izolacja od świata zewnętrznego. Zakaz kontaktu z mediami, prowadzenia korespondencji czy korzystania z telefonów komórkowych - wszystko po to, aby wybór papieża odbył się w pełnej niezależności.

W ramach przygotowań do konklawe kardynałowie zamieszkają w Domu Świętej Marty - miejscu, które od lat służy jako tymczasowa rezydencja dla elektorów, a przez ostatnie lata, mieszkał w nim papież Franciszek.