Dziennikarz pokazał, co dzieje się w tej chwili na placu św. Piotra. Zdjęcie mówi samo za siebie

W obliczu wiadomości o śmierci papieża Franciszka, plac św. Piotra stał się miejscem niezwykłych emocji i refleksji. Dziennikarz, który relacjonuje to wydarzenie, uchwycił moment, który doskonale oddaje atmosferę żałoby i modlitwy, jaka zapanowała w sercu Watykanu. Zdjęcie, które temu towarzyszy, nie wymaga słów.
Przygotowania do pogrzebu papieża Franciszka
Papież Franciszek zmarł 21 kwietnia 2025 roku w wieku 88 lat w Domus Sanctae Marthae w Watykanie. Jego śmierć nastąpiła po kilku tygodniach walki z powikłaniami zdrowotnymi, w tym zapaleniem płuc. Po ogłoszeniu pogarszającego się stanu zdrowia papieża, wielu wiernych i przedstawicieli duchowieństwa zaczęło gromadzić się w Watykanie, modląc się za jego zdrowie.
Po jego śmierci, ciało papieża zostało wystawione w Bazylice św. Piotra, gdzie przez trzy dni wierni mogli oddać mu hołd. Pogrzeb zaplanowano na sobotę, 26 kwietnia 2025 roku, w Bazylice Santa Maria Maggiore w Rzymie. W ceremonii wezmą udział liczni przedstawiciele państw i Kościoła, w tym prezydent USA Donald Trump, prezydent Francji Emmanuel Macron oraz prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Obraz żałoby i modlitwy
Plac św. Piotra w Watykanie stał się miejscem masowego zgromadzenia wiernych i turystów, którzy przyszli oddać hołd papieżowi Franciszkowi. Zdjęcia z tego miejsca ukazują tysiące osób modlących się, składających kwiaty i zapalających znicze.
Zdjęcie z tego momentu uchwycił na platformie X (dawniej Twitter) dziennikarz Krzysztof Grządzielski. Atmosfera jest pełna zadumy i szacunku, a obecność tak wielu ludzi świadczy o głębokim wpływie papieża na życie duchowe i społeczne.
Ostatnie godziny na osobiste pożegnanie Franciszka w bazylice św. Piotra. O g. 20 trumna z ciałem papieża zostanie zamknięta podczas specjalnego obrzędu. Do Watykanu na jutrzejszy pogrzeb ma przyjechać ok. 250 tysięcy osób oraz 130 państwowych delegacji – napisał dziennikarz.
Wielu z turystów przybyło z różnych zakątków świata, aby uczestniczyć w tym historycznym wydarzeniu i pożegnać papieża, który przez ponad dekadę prowadził Kościół katolicki.
ZOBACZ TAKŻE: Tragiczna wiadomość z domu Izy Zeiske. “Rozległy zawał”
Ostatnie pożegnanie
W zgodzie z wolą papieża, pogrzeb odbędzie się w duchu prostoty i pokory. Zrezygnowano z tradycyjnego użycia trzech trumien (cedrowej, ołowianej i dębowej) na rzecz jednej, drewnianej trumny wyłożonej cynkiem. Ciało papieża będzie wystawione w otwartej trumnie w Bazylice św. Piotra, umożliwiając wiernym oddanie hołdu bez użycia katafalku.
Po ceremonii papież zostanie pochowany w Bazylice Santa Maria Maggiore w Rzymie, co stanowi odstępstwo od ponad stuletniej tradycji pochówków papieskich w Watykanie. Wybór ten odzwierciedla głęboką pobożność Franciszka oraz jego wielką cześć dla ikony Salus Populi Romani, znajdującej się w tej bazylice.
Pogrzeb papieża Franciszka rozpoczyna dziewięciodniowy okres żałoby (Novendiali), po którym odbędzie się konklawe w Kaplicy Sykstyńskiej, mające na celu wybór jego następcy.





































