Niebywałe, co dzieje się po śmierci papieża. Wielu wiernych nie miało o tym pojęcia

Śmierć papieża to bardzo ważny moment dla całego Kościoła katolickiego. Gdy papież odchodzi, Watykan uruchamia specjalne procedury, które są przestrzegane od wieków. Wszystko odbywa się według tradycyjnego porządku, z wielkim szacunkiem i symboliką.
Stwierdzenie zgonu i pierwsze decyzje Watykanu
Śmierć papieża uruchamia szereg ściśle określonych procedur, które mają na celu zarówno godne pożegnanie zmarłego przywódcy Kościoła, jak i przygotowanie do wyboru jego następcy. Oficjalne potwierdzenie zgonu należy do lekarzy, ale dalszymi krokami kieruje kardynał kamerling – tymczasowy zarządca Watykanu w okresie sede vacante, czyli wakatu na Stolicy Piotrowej.
Tradycyjnie to właśnie on potwierdza śmierć papieża, wypowiadając jego imię i trzykrotnie delikatnie uderzając srebrnym młotkiem w jego czoło. Następnie opieczętowuje prywatne apartamenty papieskie, co symbolicznie zamyka jego pontyfikat. ]
Pożegnanie z papieżem i symboliczne rytuały
Papież Franciszek zdecydował, że po jego śmierci tradycja ulegnie zmianie. Jego ciało nie zostanie wystawione publicznie, lecz od razu umieszczone w trumnie.
Pogrzeb papieża powinien odbyć się między czwartym a szóstym dniem po śmierci. Jednym z najważniejszych rytuałów w tym czasie jest zniszczenie Pierścienia Rybaka, który był używany przez papieża do pieczętowania dokumentów.
Pogrzeb składa się z trzech etapów: mszy świętej na Placu św. Piotra z udziałem wiernych i przywódców świata, złożenia ciała w dwóch trumnach oraz pochówku w krypcie Bazyliki św. Piotra lub w miejscu wcześniej wybranym przez samego papieża. Do trumny wkładane są także monety z okresu pontyfikatu oraz dokument „Rogito” z podsumowaniem życia i dokonań papieża.
ZOBACZ TAKŻE: Watykan w szoku. Trudno uwierzyć, jak wyglądały ostatnie chwile Papieża Franciszka
Żałoba i wybór następcy
Po pogrzebie rozpoczyna się dziewięciodniowy okres żałoby zwany novemdiales, podczas którego codziennie odprawiane są msze za duszę zmarłego papieża. Jest to czas refleksji i modlitwy, ale też przygotowań do jednego z najważniejszych momentów w życiu Kościoła – konklawe.
Kolegium Kardynałów spotyka się, aby wybrać nowego następcę, który poprowadzi Kościół katolicki dalej. Cały ten proces, od stwierdzenia śmierci aż po wybór nowego papieża, ma na celu zapewnienie ciągłości władzy i duchowego przewodnictwa.





































