Goniec.pl

Pixabay.com Tobias C. Wahl

Pierwsze komunie mogą zostać przeniesione na jesień

6 Maja 2021

Autor tekstu:

Bartłomiej Cieślak

W tym roku decyzje w sprawie pierwszych komunii mają zostać podjęte bezpośrednio przez biskupów poszczególnych parafii. Konferencja Episkopatu Polski podjęła taką decyzję, zrzucając na barki kapłanów, a pośrednio również rodziców dzieci, wszelkie terminy dotyczące przyjmowania Eucharystii.

Pierwsze komunie dopiero na jesieni?

W związku z tym terminy pierwszych komunii świętych mogą bardzo się różnić w zależności od miejsca, gdzie mają się odbyć. Wiele diecezji nie wydało jeszcze żadnych komunikatów dotyczących konkretnych terminów. Jednak te, które już zdecydowały się poruszyć ten temat, mają dla swoich wiernych bardzo różniące się informacje.

Jednym z nich jest metropolita wrocławski arcybiskup Józef Kupny. Jego zdaniem wiele zależy od terminu powrotu dzieci do szkół. Jeśli placówki te pozostaną zamknięte do wakacji, to jego zdaniem pierwsze komunie powinny odbyć się najwcześniej we wrześniu. Pomysł ten popiera spora liczba innych biskupów.

Z kolei Romuald Kamiński, biskup diecezji warszawsko-praskiej, jest zdania, że pierwsze komunie mogą odbyć się w normalnym terminie, stawia jednak warunek, by odbyły się one z mniejszych niż tradycyjnie grupach.

- Gdyby zachodziła taka potrzeba duszpasterska, zezwalam kapłanom na odprawienie dodatkowej mszy świętej - napisał w specjalnym komunikacie.

Należy pamiętać, że pierwsze komunie podlegałyby obecnie takim samym zasadom bezpieczeństwa, jakie panują w kościołach. Oznacza to konieczność zakrywania ust i nosa maseczką, zachowanie odpowiedniego dystansu od innych osób, a limit wiernych ograniczony jest do 1 osoby na 20 metrów kwadratowych.

W wielu miejscach obostrzenia te nie są jednak przestrzegane i raz po raz słyszymy o przypadkach, w których liczba wiernych była przekraczana czasem nawet pięciokrotnie. Dlatego decyzje te muszą być podejmowane w sposób rozsądny, by nie narażać niepotrzebnie zdrowia uczestniczących w nich osób.

Wielu księży chce pytać rodziców o ich zdanie na temat formy i terminu odbywania pierwszych komunii. Tu również należy pamiętać o tym, że zwykle był to czas, w którym spotykała się cała rodzina, ale obecnie tego typu zgromadzenia również nie są zalecane ze względów bezpieczeństwa.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: RadioZet

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Już w środę wielka akcja policji w całej Polsce. Posypią się mandaty i punkty karne
Czytaj więcej >

Wiadomości

13. emerytura trafi na konta emerytów wcześniej. Są dokładne terminy
Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje 56-letnia zakonnica. Nie miała żadnych szans na przeżycie
Czytaj więcej >

Wiadomości

Ksiądz zabrał głos ws. bezdzietnych małżeństw. Wiele osób będzie oburzonych, zdumiewające słowa
Czytaj więcej >

Wiadomości

Żałoba w polskiej policji. Nie żyje zaledwie 24-letni funkcjonariusz
Czytaj więcej >

Wiadomości

Dziennikarz oglądał "Wiadomości" TVP przez 10 dni. Wyciągnął zdumiewające wnioski
Czytaj więcej >
Bartłomiej Cieślak

Wydawca portalu Goniec.pl. Jestem absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego. Przez wiele lat byłem redaktorem. Interesuję się literaturą, popkulturą i grami planszowymi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]