Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Ostrzeżenie GIS. W wegańskim przysmaku wykryto alergen
Maria Glinka
Maria Glinka 21.06.2022 16:40

Ostrzeżenie GIS. W wegańskim przysmaku wykryto alergen

Ostrzeżenie GIS
Pexels/Hobi industri

GIS opublikował nowe ostrzeżenie przed niebezpieczną żywnością. W popularnym wegańskim przysmaku wykryto alergen. Konsumenci zmagający się z nietolerancją lub alergią na mleko nie mogą spożywać tego produktu.

To już piąty komunikat w sprawie groźnych produktów opublikowany przez GIS w czerwcu 2022 r. Tym razem instytucja została poinformowana o nieprawidłowościach poprzez system INFOSAN.

GIS ostrzega przed wegańskimi truflami. Zawierają alergen

GIS wskazuje, że w produkcie Keats London Wegańskie trufle o smaku Irish Cream (140g) został wykryty alergen mleka. Nie zostało to wyraźnie zaznaczone na etykiecie.

Wadliwa okazała się tylko jedna partia o numerze 16673332100. Na opakowaniu widnieje data minimalnej trwałości 29.11.2023. Produkt był w sprzedaży od marca do maja 2022 r. Kod widoczny na naklejce z ceną i paragonie to 865710 lub 865703.

Za dystrybucję tego artykułu odpowiada TJX Poland Sp. z o.o. (ul. Chmielna 19, 00-021 Warszawa). Tuż po otrzymaniu informacji o obecności alergenu firma wycofała wadliwą partię ze sprzedaży.

Poza tym dystrybutor umieścił stosowny komunikat na stronie internetowej sieci sklepów TK Maxx, w której można było kupić wegańskie trufle. Klienci mogą zwrócić produkt w dowolnym sklepie TK Maxx. Firma przekonuje, że otrzymają pełny zwrot kosztów.

Osoby z nietolerancją lub uczuleniem na mleko nie powinny spożywać wskazanej partii trufli. Dla ułatwienia GIS umieścił zdjęcia opakowania produktu.

Wegańskie trufle fot. GIS
Wegańskie trufle fot. GIS
Wegańskie trufle fot. GIS
Wegańskie trufle fot. GIS

Grono osób zagrożonych może być spore, ponieważ alergia na nabiał to jedna z najczęstszych alergii pokarmowych. Osoby z tą dolegliwością po zjedzeniu produktów zawierających np. mleko uskarżają się na dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego i układu oddechowego. Mogą pojawić się także zmiany skórne.

Weganizm - na czym polega?

Artykuły określane jako wegańskie nie zawierają mięsa i innych produktów pochodzenia zwierzęcego. Osoby będące na diecie wegańskiej wykluczają z jadłospisu m.in. jajka, nabiał czy miód.

Dla niektórych weganizm wykracza poza kwestie żywnościowe. Część osób przywiązana do tej koncepcji decyduje się m.in. na kosmetyki pochodzenia wyłącznie naturalnego i dba o to, aby kupowane produkty nie były testowane na zwierzętach.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl