Goniec.pl > Polska > Ostrów Wielkopolski: skutki burzy widoczne jak na dłoni. Z dróg zrobiły się rzeki
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 25.05.2022 08:28

Ostrów Wielkopolski: skutki burzy widoczne jak na dłoni. Z dróg zrobiły się rzeki

ostrów wielkopolski ulewa
Piotr Molecki/East News

Ostrów Wielkopolski: letni okres ulew wrócił do Polski. Mieszkańcy musieli mierzyć się z zalanymi ulicami - z odprowadzaniem wody nie radziły sobie już studzienki ściekowe. Burze zaatakowały Wielkopolskę i zapowiada się, że to jeszcze nie koniec.

W ubiegłych latach burze nad Polską zebrały żniwo w postaci zniszczonych domów, połamanych drzew i ofiar śmiertelnych. Czy w tym roku pogoda obejdzie się z krajem łagodniej?

Ostrów Wielkopolski: skutki burzy widoczne jak na dłoni. Z dróg zrobiły się rzeki

We wtorek nad Wielkopolską przetoczyły się potężne burze, których skutki widoczne były jak na dłoni - przede wszystkim wpływ na ogląd świata po burzy miały ulewy przechodzące nad miastami. Lubelski oddział Łowców Burz pokazał zdjęcia z Ostrowa Wielkopolskiego. Ulice zamieniły się w rzeki, a samochody stały w wodzie. Zalane były również chodniki.

Podobne ulewy zdarzyły się również w kilku innych miastach - m.in. w Szamotułach. W wielu miastach nie działo się jednak nic - tym razem burzowe chmury ominęły stolicę województwa, czyli Poznań. Wiele osób w komentarzach zauważało, że woda spokojnie dawałaby radę się wchłaniać, gdyby w okolicy było więcej zieleni.

- Więcej betonu wszędzie a później narzekajmy, że woda nie ma ujścia ani też nie ma gdzie się wchłonąć - pisała jedna z komentujących, a wtórowali jej następni.

Kwestia retencji może mieć kluczowe znaczenie dla tegorocznego burzowego sezonu. W poprzednim roku wielokrotnie Polacy byli świadkami stojącej wody na ulicach i chodnikach, a nawet tworzących się w niektórych miejscach potoków.

Podobnie jak w ubiegłym roku, i w tym zapowiadane są bardzo ostre burze. Już od czerwca warto obserwować burzowe mapy i przygotowywać się na nadejście trudnej pogody.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl