Goniec.pl

ATTILA KISBENEDEK/AFP/East News

Orban wprowadza stan wyjątkowy na Węgrzech. Powodem wojna w Ukrainie

24 Maja 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Premier Viktor Orban ogłosił stan wyjątkowy na Węgrzech. Zacznie obowiązywać od środy. Szef węgierskiego rządu wytłumaczył na nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych, że decyzja jest związana z wojną w Ukrainie.

Na podobny krok zdecydowała się Litwa, ale było to w dniu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Z kolei w ogarniętym konfliktem kraju obowiązuje stan wojenny.

Stan wyjątkowy na Węgrzech

- Świat stoi na krawędzi kryzysu gospodarczego - tłumaczył premier Viktor Orban na nagraniu, które zostało opublikowane na Facebooku. Przekazał rodakom, że od środy w całym kraju będzie obowiązywał stan wyjątkowy w związku z wojną w Ukrainie.

Jak tłumaczył, jego rząd "potrzebuje pola manewru, aby szybko reagować na wyzwania". - Węgry muszą trzymać się z dala od wojny na Ukrainie i chronić finansowe bezpieczeństwo rodzin - przekonywał.

Co zyskuje węgierski rząd?

Reuters przypomina, że to nie pierwszy raz, kiedy Viktor Orban zdecydował się na wprowadzenie stanu wyjątkowego. Jednak wcześniej miało to związek z migracją, a później - z pandemią COVID-19.

"Pole manewru", o którym wspomniał premier w praktyce oznacza dodatkowe uprawnienia dla rządu. Po wprowadzeniu stanu wyjątkowego będzie można zatwierdzać zmiany na drodze dekretu, czyli w znacznie szybszym tempie.

Niewykluczone, że w ten sposób rząd będzie chciał reagować także na inne wyzwania, które pojawiły się w ostatnim czasie. Poza wojną w Ukrainie Węgrów niepokoi też wysoka inflacja (9,5 proc.).

Reuters przypomina też o deficycie budżetowym, który w pierwszym kwartale 2022 r. zwiększył się "z powodu przedwyborczego szaleństwa". Poza tym rząd w Budapeszcie chce także uniknąć zdecydowanego spowolnienia gospodarki.

Stanowisko Węgier ws. sankcji

W tym samym czasie, kiedy Węgry wprowadzają stan wyjątkowy w Unii Europejskiej toczy się debata nad przyjęciem szóstego pakietu sankcji. W planach jest m.in. embargo na rosyjską ropę.

To właśnie Viktor Orban i jego rząd są jednymi z przeciwników tego rozwiązania. Jako argument wskazuje na uzależnienie węgierskiej gospodarki od rosyjskiego surowca. Poza Węgrami nałożenia tych restrykcji nie popierają Czechy i Słowacja.

W drodze kompromisu UE zaproponowała tym państwom, aby tymczasowo odroczyły zakaz importu rosyjskiej ropy. W ich przypadku embargo miałoby wejść w życie dopiero w 2024 r. Jednak na razie Węgry, Czechy i Słowacja pozostają nieugięte.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Konferencja ws. ukraińskich uczniów. Czarnek do dziennikarza: "Proszę zadawać poważne pytania"

  • Stanowcza reakcja Chin na wypowiedź Joe Bidena. Ostrzegają USA, padły poważne oskarżenia

  • Szef ukraińskiego wywiadu potwierdził doniesienia o chorobie Władimira Putina. "Ma jeszcze kilka lat"

Źródło: interia.pl, goniec.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Świat

Na terenie Niemiec zaginął Mateusz Borkowski. Policja prosi o pomoc w poszukiwaniach 32-latka
Czytaj więcej >

Świat

Raport Gońca ze Świata. Putin odwiedza Ukrainę, a Trump wzywa do protestów
Czytaj więcej >

Świat

Zjadł jajko warte 50 tys. zł. Gdy poznał prawdę, nogi się pod nim ugięły
Czytaj więcej >

Świat

Aktywiści niszczyli zabytkowy pałac. Burmistrz wkroczył do akcji
Czytaj więcej >

Świat

Pewien turysta ma ogromne szczęście, jego wyczyn robi wrażenie. Znalazł 400 diamentów
Czytaj więcej >

Świat

Niemcy. 12-letnia Luise zginęła z rąk koleżanek. Na jaw wyszły szczegóły zbrodni
Czytaj więcej >
Maria Glinka

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]