Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Oprocentowania kredytów najwyższe od lat. Ważna deklaracja Glapińskiego, zdradził dalsze plany NBP
Piotr Dutka
Piotr Dutka 11.06.2022 20:37

Oprocentowania kredytów najwyższe od lat. Ważna deklaracja Glapińskiego, zdradził dalsze plany NBP

Piotr Molecki/East News
Piotr Molecki/East News

W środę Rada Polityki Pieniężnej (RPP) przy NBP ogłosiła dziewiątą z rzędu podwyżkę stóp procentowych. Aktualna sytuacja kredytobiorców jest wręcz krytyczna. Główna stawka oprocentowania w NBP wzrosła do 6 proc., oprocentowanie WIBOR 6M dla kredytów przebiło kolejną barierę niedorzeczności. Jak podkreślają eksperci, tak wysokich stawek nie było w Polsce od niemal 18 lat. 

Ostatnie miesiące są prawdziwym koszmarem dla wszystkich kredytobiorców. W minioną środę 8 czerwca Rada Polityki Pieniężnej (RPP) przy NBP ogłosiła dziewiątą z rzędu podwyżkę stóp procentowych. 

Adam Glapiński przekazał fatalną wiadomość

Oficjalna stawka wzrosła z 5,25 aż do 6 proc. Jak podkreślają ekonomiści, ostatni raz tak dramatyczna sytuacja miała miejsce w 2008 roku.

Jak się okazało, był to dopiero początek druzgocących informacji. Już dzień po ogłoszeniu decyzji RPP o ustaleniu głównej stawki na poziomie 6 proc., oprocentowanie WIBOR 6M przekroczyło niebywałą granicę 7 proc. W chwili obecnej wynosi ono 7,03 proc.

W tym przypadku równie niekorzystna sytuacja miała miejsce 18 lat temu we wrześniu 2004 roku. Co niezwykle ważne, stopy w NBP są najwyższe od 2008 roku.

Jak można się spodziewać, podwyższenie stop jest równoznaczne ze zwiększeniem rat kredytów. Warto podkreślić, że różnica na niekorzyść kredytobiorców zwiększa się przy wyższych kwotach zobowiązań. 

Niestety, ale w porównaniu z sytuacją sprzed kilku miesięcy, kiedy stawka WIBOR M wynosiła około 0,2 proc, różnice w ratach są gigantyczne. Jak podkreślają eksperci, przebitka jest niemal 100-procentowa.

Niestety, ale nie mamy zbyt dobrych informacji. Jak przekazał portal Money.pl, również WIBOR 3M zmierza w kierunku podwyżki do 7 proc. Aktualnie znajduje się na poziomie 6,77 proc. W tym przypadku warto podkreślić, że dla zdecydowanej większości kredytobiorców obowiązująca jest ta niższa stawka trzymiesięczna.

"Będziemy podwyższać stopy procentowe"

Kilka dni temu szef NBP Adam Glapiński postanowił wrócić do tematu stóp procentowych, i jak sam stwierdził ich "zdecydowanego podwyższania w Polsce".

Prezes NBP poinformował, że taka polityka będzie prawdopodobnie kontynuowana w kolejnych miesiącach "aż osiągniemy pewność, że inflacja trwale się obniży". - Działamy przy tym rozważnie: chcemy sprowadzić inflację do celu, ale z uwagi na jej w dużym stopniu podażowy charakter, staramy się tak skalibrować tempo zaostrzania polityki pieniężnej, aby nie wyrządzić nadmiernych szkód społecznych i gospodarczych - dodał.

W czasie czwartkowego wystąpienia zastrzegł jednak, że zbliża się koniec cyklu podwyżek stóp, bo w lecie inflacja powinna osiągnąć szczyt i później będzie się stabilizować.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Money.pl