Goniec.pl

Piotr Molecki/East News

Oprocentowania kredytów najwyższe od lat. Ważna deklaracja Glapińskiego, zdradził dalsze plany NBP

11 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Piotr Dutka

W środę Rada Polityki Pieniężnej (RPP) przy NBP ogłosiła dziewiątą z rzędu podwyżkę stóp procentowych. Aktualna sytuacja kredytobiorców jest wręcz krytyczna. Główna stawka oprocentowania w NBP wzrosła do 6 proc., oprocentowanie WIBOR 6M dla kredytów przebiło kolejną barierę niedorzeczności. Jak podkreślają eksperci, tak wysokich stawek nie było w Polsce od niemal 18 lat. 

Ostatnie miesiące są prawdziwym koszmarem dla wszystkich kredytobiorców. W minioną środę 8 czerwca Rada Polityki Pieniężnej (RPP) przy NBP ogłosiła dziewiątą z rzędu podwyżkę stóp procentowych. 

Adam Glapiński przekazał fatalną wiadomość

Oficjalna stawka wzrosła z 5,25 aż do 6 proc. Jak podkreślają ekonomiści, ostatni raz tak dramatyczna sytuacja miała miejsce w 2008 roku.

Jak się okazało, był to dopiero początek druzgocących informacji. Już dzień po ogłoszeniu decyzji RPP o ustaleniu głównej stawki na poziomie 6 proc., oprocentowanie WIBOR 6M przekroczyło niebywałą granicę 7 proc. W chwili obecnej wynosi ono 7,03 proc.

W tym przypadku równie niekorzystna sytuacja miała miejsce 18 lat temu we wrześniu 2004 roku. Co niezwykle ważne, stopy w NBP są najwyższe od 2008 roku.

Jak można się spodziewać, podwyższenie stop jest równoznaczne ze zwiększeniem rat kredytów. Warto podkreślić, że różnica na niekorzyść kredytobiorców zwiększa się przy wyższych kwotach zobowiązań. 

Niestety, ale w porównaniu z sytuacją sprzed kilku miesięcy, kiedy stawka WIBOR M wynosiła około 0,2 proc, różnice w ratach są gigantyczne. Jak podkreślają eksperci, przebitka jest niemal 100-procentowa.

Niestety, ale nie mamy zbyt dobrych informacji. Jak przekazał portal Money.pl, również WIBOR 3M zmierza w kierunku podwyżki do 7 proc. Aktualnie znajduje się na poziomie 6,77 proc. W tym przypadku warto podkreślić, że dla zdecydowanej większości kredytobiorców obowiązująca jest ta niższa stawka trzymiesięczna.

"Będziemy podwyższać stopy procentowe"

Kilka dni temu szef NBP Adam Glapiński postanowił wrócić do tematu stóp procentowych, i jak sam stwierdził ich "zdecydowanego podwyższania w Polsce".

Prezes NBP poinformował, że taka polityka będzie prawdopodobnie kontynuowana w kolejnych miesiącach "aż osiągniemy pewność, że inflacja trwale się obniży". - Działamy przy tym rozważnie: chcemy sprowadzić inflację do celu, ale z uwagi na jej w dużym stopniu podażowy charakter, staramy się tak skalibrować tempo zaostrzania polityki pieniężnej, aby nie wyrządzić nadmiernych szkód społecznych i gospodarczych - dodał.

W czasie czwartkowego wystąpienia zastrzegł jednak, że zbliża się koniec cyklu podwyżek stóp, bo w lecie inflacja powinna osiągnąć szczyt i później będzie się stabilizować.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

  • Policja poszukuje osób, które mogły kupić skażony denaturat. Opublikowano specjalny apel

  • IMGW: Dobra prognoza pogody na weekend. Radość jednak nie potrwa długo, szykuje się powrót burz

  • O której procesja w Boże Ciało 2022? Gdzie oglądać? Lista procesji i program TV

Źródło: Money.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Takie słowa ludzie mówią bliskim tuż przed śmiercią. Ratownik zabrał głos
Czytaj więcej >

Wiadomości

Policja z całej Polski szuka tego mężczyzny. Oburzające, czego miał się dopuścić
Czytaj więcej >

Polska

Zatrważające znalezisko podczas prac budowlanych. Na miejscu zaroiło się od służb
Czytaj więcej >

Wiadomości

Ofiarowała na pogrzeb babci wszystkie oszczędności. Ksiądz bezlitośnie zemścił się podczas mszy
Czytaj więcej >

Polska

Nadchodzi potężne załamanie pogody, zacznie się już za chwilę. Dwucyfrowy mróz i śnieżyce
Czytaj więcej >

Wiadomości

Chciała się wypisać z Kościoła, trudno uwierzyć, czym straszył ją ksiądz. Padły oburzające słowa
Czytaj więcej >
Piotr Dutka

Motoryzacją interesuje się od najmłodszych lat. Szczególnym uczuciem darzę niemiecka myśl techniczną, choć amerykańskie musclecary również powodują u mnie szybsze bicie serca.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]