Goniec.pl
Boże Ciało - Warszawa

Jan BIELECKI/East News

Odwołali świętowanie Bożego Ciała, jednak nie będzie procesji. Archidiecezja postawiła sprawę jasno

2 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Monika Majko

Udostępnij:

Przedstawiciele archidiecezji warszawskiej podjęli ostateczną decyzję i poinformowali wiernych, że w tym roku rezygnują z organizacji centralnej procesji z okazji Bożego Ciała w stolicy kraju. Jednocześnie decyzję o parafialnych procesjach zostawiono w gestii proboszczów.

Boże Ciało przypada w tym roku 3 czerwca, a wiele parafii w kraju już rozpoczęła przygotowania do tradycyjnych nabożeństw. W tym roku nie odbędzie się jednak centralna procesja w Warszawie, bowiem lokalna archidiecezja postanowiła zrezygnować z jej organizacji ze względu na zagrożenie epidemiczne.

Nie będzie centralnej procesji z okazji Bożego Ciała w Warszawie

W tym roku warszawska archidiecezja odwołała tradycyjną procesję centralną z okazji Bożego Narodzenia. Władzie Kurii Metropolitalnej Warszawskiej podjęły tę decyzję ze względu na zagrożenie epidemiczne wynikające z  pandemii koronawirusa.

- Tegoroczne procesje Bożego Ciała mogą się odbyć w parafiach archidiecezji warszawskiej, według roztropnej decyzji księdza proboszcza, z zachowaniem aktualnie obowiązujących przepisów sanitarnych - przekazał moderator wydziałów duszpasterskich Kurii Metropolitalnej Warszawskiej ks. Tadeusz Sowa.

Centralna procesja odbędzie się za to w m.in. Krakowie. Jak przekazał w rozmowie z portalem wp.pl dyrektor biura prasowego archidiecezji krakowskiej, ks. Łukasz Michalczewski, zostanie ona zorganizowana, ponieważ pozwalają na to obecne przepisy.

[EMBED-243]

Wierni przejdą tradycyjną trasą od Wawelu na rynek główny. Duchowny podkreślił jednak, że nadal obowiązuje dyspensa dla osób, które tego dnia nie mogą wziąć udziału w nabożeństwie, ponieważ obawiają się o swoje zdrowie.

Z organizacji centralnej procesji nie zrezygnowały również władze kościelne w Gdańsku i Olsztynie. Wierni zostaną jednak zobowiązani do przestrzegania podstawowych zasad reżimu sanitarnego, a także zachowywania bezpiecznego dystansu społecznego, wynoszącego co najmniej 1,5 m.

Z kolei w Lublinie tradycyjna trasa przemarszu zostanie w tym roku skrócona. Tutaj duchowni również będą upominali wiernych, by zachowali bezpieczne odstępy. By zapewnić uczestnikom nabożeństwa maksymalne bezpieczeństwo, podjęto również decyzje o zmianie miejsca celebracji.

- Ze względów sanitarnych, msza święta zostanie odprawiona na placu katedralnym, a nie w budynku archikatedry - przekazał Wirtualnej Polsce rzecznik archidiecezji lubelskiej, ks. dr Adam Jaszcz.

Obecnie w kościołach obowiązuje limit wiernych, wynoszący jedną osobę na 15 mkw. Osoby uczestniczące w nabożeństwach mają obowiązek zakrywania ust i nosa maseczką, a także zachowywania bezpiecznego dystansu społecznego.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: WP

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >