Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Od kwietnia ważne zmiany. To muszą wiedzieć właściciele mieszkań i domów
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 20.02.2024 09:09

Od kwietnia ważne zmiany. To muszą wiedzieć właściciele mieszkań i domów

dom jednorodzinny
Marek BAZAK/East News

Już od kwietnia, wszyscy właściciele indywidualni, ale także deweloperzy, nie będą mogli sprzedać nieruchomości bez tego ważnego dokumentu. W życie wchodzi nowelizacja Ustawy Prawo budowlane. Co zmienia? Zdradzamy.

Ważne zmiany już od kwietnia

Ważne zmiany dla właścicieli nieruchomości, którzy planują sprzedaż domu lub mieszkania wejdą w życie już od kwietnia. Świadectwo energetyczne budynku będzie jednym z priorytetowych dokumentów, wymaganych przy dokonywaniu transakcji. Deweloperzy zobowiązani są do posiadania tego świadectwa jako załącznika po zakończeniu budowy. W krajach europejskich takie dokumenty funkcjonują już od wielu lat. Pozwalają one dokładnie analizować oferty sprzedażowe pod kątem posiadanej klasy energetycznej.

Nieruchomości o najwyższej klasie A, która oznacza małe zużycie energii potrzebnej do ogrzania domu czy mieszkania, a tym samym niskie koszty eksploatacji, są wyceniane drożej niż te z najniższą klasą G. Klasy energetyczne są ściśle związane między innymi z typem ogrzewania - wyjaśnia Karolina Klimaszewska, ekspertka rynku nieruchomości, starsza analityczka z firmy Otodom w rozmowie z serwisem portalsamorzadowy.pl

Rola życia. Jak znani aktorzy wpadli w sidła agentki

Te domy wyraźnie zdrożały

W styczniu aż 40 proc. ofert na rynku deweloperskim stanowiły nieruchomości wyposażone w pompę ciepła. Jest to znaczny wzrost. Również cena domów o powierzchni od 100 do 150 mkw. z pompami ciepła poszybowała w górę. W styczniu za metr kwadratowy takich domów trzeba było zapłacić na rynku deweloperskim średnio niemal 6,9 tys. zł i ponad 7,6 tys. zł na rynku wtórnym.

ZOBACZ: Złe wieści dla działkowców. Może zniknąć blisko połowa ogródków

O 12 procent zdrożały również nieruchomości ogrzewane piecami gazowymi. Najdroższe są jednak domy ogrzewane z sieci miejskich. W styczniu cena za metr kwadratowy takiej nieruchomości to ok. 7,7 tys. zł/mkw.

Od kwietnia zmiany w prawie budowlanym

Według wytycznych z Unii Europejskiej, od 2028 roku nowe mieszkalnictwo powinno być zasilane urządzeniami grzewczymi, które nie będą emitować do atmosfery CO2. To jedno z założeń realizacji celów polityki klimatycznej. 

Należy się spodziewać, że przepisy dotyczące efektywności energetycznej nieruchomości będą coraz bardziej rygorystyczne. Warto więc rozpatrywać oferty domów i mieszkań na sprzedaż tak, aby długoterminowo wybrana nieruchomość zapewniała niskie koszty eksploatacji. Ogrzewanie budynku jest tu bardzo istotne - mówi Karolina Klimaszewska z rozmowie z portalemsamorzadowym.pl

ZOBACZ: Szykują się nowe przepisy. Wprowadzą nowy zakaz w sklepach

Wraz z nowelizacją ustawy prawa budowlanego, od kwietnia nie będzie można już sprzedać domu, ani nawet zamieścić oferty sprzedażowej bez wskazania, jaką klasę energetyczną posiada nieruchomość.

 

Źródło: portalsamorzadowy.pl

Tagi: mieszkanie