Goniec.pl
zakupy

Marek BAZAK/East News

Od jutra zaostrzenie obostrzeń. Duże zmiany w sklepach

30 Listopada 2021

(Ostatnia zmiana: 9 Grudnia 2021)

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

Minister Zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział nowe obostrzenia w związku z obawami przed atakiem nowej mutacji koronawirusa z Afryki. Jeszcze tego samego dnia ukazało się rozporządzenie wprowadzające zmiany od 1 grudnia. Zgodnie z nim zmniejszeniu ulegną limity osób m.in. w sklepach, co znacznie utrudni robienie zakupów w okresie przedświątecznym.

- Niestety, w ostatnim dniach pojawił się nowy element, który z naszego punktu widzenia może być game changerem, elementem, który zupełnie zmienia to, czego się spodziewaliśmy. To oczywiście nowa mutacja - Omikron - mówił na wczorajszej konferencji Adam Niedzielski.

Facebook/Lubuscy Łowcy Burz

IMGW ostrzega przed intensywnymi opadami śniegu. Najgorzej na Opolszczyźnie i Dolnym Śląsku

CZYTAJ DALEJ

W związku z doniesieniami o obecności wariantu Omikron w coraz większej ilości krajów, wczoraj w Ministerstwie Zdrowia zebrał się sztab kryzysowy, który wypracował alertowy pakiet obostrzeń, obowiązujący od 1 do 17 grudnia.

Jeszcze tego samego dnia wieczorem na rządowych stronach ukazała się nowelizacja rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów. Dotyczą one w między innymi podróżujących.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Ważne zmiany obejmą także wszystkich mieszkańców na terenie kraju. Zmniejszeniu ulegną limity osób m.in. w kościołach, siłowniach, punktach gastronomicznych, teatrach czy sklepach. I to właśnie wprowadzenie restrykcji tuż przed Bożym Narodzeniem w tych ostatnich budzi największe obawy zarówno klientów, jak i przedsiębiorców.

Nowe limity w obiektach handlowych

Zgodnie z rozporządzeniem, w obiektach handlowych nastąpi zmniejszenie limitu osób z jednej na 10 metrów kwadratowych do jednej na 15 metrów kwadratowych. Takie rozwiązanie kwestionują właściciele sieci handlowych, którzy uważają, że obecnie obowiązujące limity są wystarczające.

- Zaostrzenie limitu osób w sklepach w okresie przedświątecznym może powodować ograniczenie przepustowości i kumulację klientów przed placówkami - mówi PAP prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji Renata Juszkiewicz.

Juszkiewicz zwraca uwagę na fakt, że większość członków POHiD doskonale zdaje sobie sprawę z zagrożenia epidemicznego, przez co konsekwentnie przestrzega aktualnego reżimu sanitarnego.

Obowiązujące obostrzenia są już wystarczająco restrykcyjne, a ich przestrzeganie jest w stanie zapewnić maksymalny poziom bezpieczeństwa zarówno pracownikom handlu, jak i konsumentom - zapewnia prezes POHiD.

Mniej osób na imprezach i w obiektach

Od 1 grudnia na zgromadzeniach i uroczystościach również zbierze się mniej osób. Do tej pory w weselach, komuniach, chrzcinach, pogrzebach czy dyskotekach mogło uczestniczyć 150 osób. Liczba ta zmniejszy się do 100 osób.

Zmiany czekają wszystkich uczęszczających do siłowni, klubów fitness i muzeów. W ich przypadku limit będzie podobny do tego obowiązującego w centrach handlowych - 1 osoba na 15 metrów kwadratowych.

We wszystkich obiektach, gdzie obowiązywał limit zapełnienia 75 proc., ulegnie on ograniczeniu do 50 proc. Chodzi m.in. o gastronomię, hotele, kina, opery, baseny i kościoły. Więcej na ten temat przeczytasz też tutaj.

Co z paszportami covidowymi?

Jak zaznaczał wczoraj podczas konferencji minister zdrowia, do limitów nie będą wliczać się osoby zaszczepione. Zagadką pozostaje jednak, jak stosować ten wyjątek, gdyż brakuje odpowiednich regulacji prawnych, by sprawdzać paszporty covidowe klientów i pracowników

To tylko jedno z zastrzeżeń podnoszonych przez ekspertów i lekarzy, którzy w przeciwieństwie do przedsiębiorców, twierdzą, że nowe obostrzenia są niewystarczające i nie zahamują czwartej fali pandemii. Jednakże dostrzegają oni światełko w tunelu, gdyż do tej pory ministerstwo zdrowia opierało się tylko na nieskutecznych apelach i prośbach.

Nie ma regionalnych obostrzeń, nie ma paszportów, ale jest krok, który jest moim zdaniem krokiem bardzo delikatnym. (...) Jeżeli ma to przygotować nas na pewnego rodzaju kolejne działania i obostrzenia - to dobrze, że taki krok uczyniono. Ja bym oczekiwał bardziej stanowczych rozwiązań dla dobra wszystkich – powiedział TVP Info dr Michał Sutkowski.

W ocenie lekarza, największą bronią w walce z pandemią wciąż są szczepienia przeciwko COVID-19. Kwestię tę podnosili wczoraj również szef GIS oraz premier Mateusz Morawiecki.

Ministerstwo Zdrowia wysłało wczoraj 900 tys. SMS-ów do osób niezaszczepionych, aby zachęcić je do przyjęcia preparatu przeciwko koronawirusowi.

Czy znasz kultowe polskie filmy sensacyjne? Przy siódmym pytaniu czeka Cię prawdziwy problem!

Pytanie 1 z 8

Kto jest głównym bohaterem "Psów" Władysława Pasikowskiego?

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: TVP Info, money.pl

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Rządowe RCB wysłało pismo z ostrzeżeniem do firm, chodzi o V falę koronawirusa

Wiadomości

V fala koronawirusa przeraża rząd. Część firm dostała od RCB specjalne pismo z ostrzeżeniem

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wiadomości

Pandemia i podwyżki wykańczają branżę pralniczą. "Czysta pościel będzie rarytasem jak banany za czasów komuny"

Czytaj więcej >
Kaczyński

Wiadomości

Gowin: Jacek Kurski, Adam Bielan i Maciej Łopiński. To ich słucha Jarosław Kaczyński

Czytaj więcej >
Kukiz

Wiadomości

Paweł Kukiz chce zostać szefem komisji śledczej ws. Pegasusa. Inaczej nie poprze wniosku

Czytaj więcej >
Banaś

Wiadomości

PAP: Do prokuratury wpłynęło zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez Mariana Banasia

Czytaj więcej >
nauka zdalna

Wiadomości

Radio ZET: Nauka zdalna możliwa w miastach powyżej 200 tys. mieszkańców

Czytaj więcej >