Goniec.pl
Pixabay/Semevent

Pixabay/Semevent

Od dziś nowe zasady kwarantanny. MZ wysyłało SMS-y do prawie 80 tys. osób

11 Lutego 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Od piątku 11 lutego obowiązują nowe pandemiczne zasady. Osoby, które miały kontakt z zakażonym, zostają zwolnione z kwarantanny. Dzień przed wejściem w życie nowych przepisów Ministerstwo Zdrowia wysłało SMS-y do osób objętych zmianami.

Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że niewykluczone są także dalsze poluzowania. Jak już informowaliśmy, być może w przyszłym miesiącu zmienią się zasady dotyczące maseczek. 

kartka

Właściciel cukierni wywiesił specjalną kartkę. Zwrócił się do Morawieckiego

CZYTAJ DALEJ

Znika kwarantanna z kontaktu, ale zalecenie testowania pozostaje 

W piątek 11 lutego zaczął obowiązywać pierwszy pakiet pandemicznych zmian, który minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił na środowej konferencji prasowej. Stosowne rozporządzenie regulujące tę kwestie pojawiło się w Dzienniku Ustaw w czwartek wieczorem.

Od piątku znika kwarantanna z kontaktu. Tym samym zwolnione są z niej osoby, które miały kontakt z zakażonym, ale nie mieszkają pod jednym dachem. 

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

W czwartek na takiej kwarantannie przebywało około 79 tys. osób. Ministerstwo Zdrowia przesłało im wiadomość SMS z informacją o tym, że od piątku są zwolnione z kwarantanny.

W trakcie konferencji prasowej szef resortu zdrowia podkreślił, że kwarantanna z kontaktu "miała ogromne znaczenie chociażby w szkołach albo w środowisku pracy". Jednocześnie zaznaczył, że osoby, które zaobserwują gorsze samopoczucie po kontakcie z zakażonym powinny rozważyć wykonanie testu na obecność koronawirusa i muszą liczyć się z ewentualną koniecznością poddania się izolacji.

Piotr Molecki/East News

Rzecznik MZ: nie będzie obowiązkowych szczepień dla dwóch grup zawodowych

CZYTAJ DALEJ

Drugi pakiet zmian i szybszy powrót do szkół

Rozporządzenie, które pojawiło się w Dzienniku Ustaw, wskazuje także na kolejne modyfikacje. Drugi pakiet zmian zacznie obowiązywać 15 lutego.

Od przyszłego wtorku izolacja zakażonego zostanie skrócona z 10 do 7 dni. Z kolei kwarantanna dla domowników ma trwać tyle samo, co izolacja zakażonego. Warto jednak pamiętać, że domownicy mogą zostać zwolnieni z kwarantanny wcześniej, pod warunkiem że otrzymają negatywny wynik testu na obecność koronawirusa.

Podczas konferencji prasowej, na której był obecny także minister edukacji i nauki, zostały ogłoszone zmiany w funkcjonowaniu szkół. Szef resortu zdrowia przekonywał, że mamy do czynienia z "początkiem końca pandemii" i w związku z tym podjęto decyzję, że uczniowie klas V-VIII szkół podstawowych i uczniowie szkół ponadpodstawowych wrócą do nauki stacjonarnej wcześniej niż pierwotnie zapowiadano.

Na początku nauka zdalna miała obowiązywać do 27 lutego - tego samego dnia ostatnie województwa (lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie) kończą ferie zimowe. Jednak minister zdrowia przekonywał, że szczyt piątej fali jest już za nami, a nauczanie stacjonarnie to priorytet, dlatego uczniowie wrócą do szkół tydzień wcześniej (21 lutego).

Kaczyński i Duda

Ile wzrostu mają polscy politycy? Wzrost Andrzeja Dudy może zaskoczyć

Polscy politycy różnią się nie tylko poglądami i przynależnością do ugrupowań politycznych, ale również wzrostem. To, ile mierzą najpopularniejsi z nich nie idzie w parze z władzą, jaką posiadają i może zaskoczyć niejednego wyborcę. / fot. AFP/EAST NEWS

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: onet.pl

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

Aleksander M.
Facebook

Wiadomości

Morderstwo w Inowrocławiu: Sąsiedzi słyszeli krzyki. "On się załamał po tym programie"

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 08.04.2022. Palac Prezydecki. Prezydent Andrzej Duda (n/z) wreczyl nominacje generalskie funkcjonariuszom Sluzby Celno-Skarbowej.

Wiadomości

Andrzej Duda najpopularniejszym politykiem w Polsce. Prezydent na podium sondażu

Czytaj więcej >
Papież Franciszek
ANDREAS SOLARO/AFP/East News

Wiadomości

Papież Franciszek o swoim zdrowiu i możliwości abdykacji: "Jutro mogę umrzeć"

Czytaj więcej >
Warszawa, korek, samochody, pixabay

Wiadomości

Koniec ze starymi samochodami w Warszawie? Nowy projekt strefy czystego transportu

Czytaj więcej >

Wiadomości

Dolnośląskie: Martwy pies z raną brzucha porzucony przy drodze. Policja szuka oprawcy

Czytaj więcej >
Ołena Zełeńska w poruszającym wpisie w mediach społecznościowych zwróciła się do swojego męża (ANDRE PAIN/AFP/East News).

Wiadomości

Ołena Zełeńska w poruszającym wpisie do męża. "Coś się zmieniło..."

Czytaj więcej >