Goniec.pl
Konferencja szczepienia

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Od 1 lipca szczepienia drugą dawką będą odbywały się w dowolnym punkcie szczepień

25 Maja 2021

Autor tekstu:

Klaudia Bochenek

Udostępnij:

Dziś zorganizowano konferencję, na której Michał Dworczyk, szef KPRM, przekazał najnowsze informacje dotyczące szczepień. Rząd podjął ważną decyzję, która będzie obowiązywać już od lipca. Osoby, które po tym terminie będą chciały przyjąć drugą dawkę szczepionki, będą mogły to zrobić w dowolnym punkcie.

Jak przekazał Michał Dworczyk, dziś przekroczony zostanie próg 50% osób, które zarejestrowały się na szczepienie. Chętnych jest ok. 70% Polaków, jednak jest to wciąż niewystarczająca liczba. Rząd wprowadził kilka rozwiązań, które mają zachęcić i ułatwić całą procedurę.

Od 1 lipca druga dawka w dowolnym punkcie

Każdego dnia dynamika rejestracji na szczepienia wygląda podobnie, chociaż odnotowywane są pewne punkty spadkowe. Codziennie chęć wyraża ok. 200 tys. osób. Michał Dworczyk poinformował, że w czerwcu nie powinno już być problemu z dostępem do szczepionek. Większym wyzwaniem będzie dalsze zachęcanie Polaków.

- Od 1 lipca szczepienia drugą dawką będą odbywały się w dowolnym punkcie szczepień - ogłosił dziś Michał Dworczyk. Oznacza to, że nie będzie trzeba dojeżdżać do pierwotnego punktu. Wielu Polaków pokonywało nawet setki kilometrów, aby załapać się na dawkę wybranej przez siebie szczepionki.

Osoby 70+, które się nie zaszczepiły, będą mogły liczyć na kontakt od samorządów. Będą pytane o to, czy się zaszczepiły - jeśli nie, będą zachęcane możliwością zaszczepienia się bez wychodzenia z domu, przez specjalny zespół wyjazdowy. To jednak nie koniec nowości.

Aby jeszcze bardziej zachęcić Polaków, Michał Dworczyk przedstawił kolejny pomysł. Od 15 czerwca na imprezach o charakterze masowym wojewodowie mają być zobowiązani do postawienia mobilnego punktu szczepień.

Jakby tego było mało, od 1 lipca ma też wystartować specjalna loteria Narodowego Programu Szczepień. Do wygrania będą nagrody rzeczowe, pieniężne, a nawet samochód:

- Co tydzień będą losowane nagrody po 50 tysięcy złotych, do tego nagrody rzeczowe: hulajnogi elektryczne, vouchery na paliwo. Co miesiąc będą dwie nagrody po 100 tysięcy złotych + samochód hybrydowy. W finale dwa razy po milion złotych i również samochód hybrydowy - powiedział Michał Dworczyk. Co więcej, co 2000. osoba przystępująca do loterii otrzyma 500 zł.

Zadecydowano też o swojego rodzaju zachęcie o charakterze lokalnym: dla 500 pierwszych gmin, które osiągną stopień zaszczepienia mieszkańców 75% przeznaczone zostanie 100 tysięcy złotych na gminę, które mogą być wydane na dowolny cel.

Dodatkowo 2 miliony złotych otrzyma gmina z najwyższym procentem zaszczepienia  w Polsce. Oprócz tego poszczególne gminy wyznaczone z terenu 49 byłych województw może liczyć na milion złotych. W grze są więc ogromne pieniądze.

Po wystąpieniu Michała Dworczyka głos zabrała minister Marlena Maląg. Poinformowała, że osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie mogą zaszczepić się bez kolejki. Zadbano też o pozbyciu się problemów, które utrudniały lub uniemożliwiały takim osobom dostanie się do punktu szczepień.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: TVN24

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >