Goniec.pl > Polska > Nowy pomysł cyberprzestępców na oszustwo. Popularny bank ostrzega przed niebezpiecznymi SMS-ami
Jan Jałowczyk
Jan Jałowczyk 19.03.2023 22:05

Nowy pomysł cyberprzestępców na oszustwo. Popularny bank ostrzega przed niebezpiecznymi SMS-ami

telefon
Pixabay/Pexels

Cyberprzestępcy wymyślają coraz to nowsze metody, by dobrać się do oszczędności nieświadomych Polaków. W ostatnim czasie uaktywnili się oszuści, którzy rozsyłają wiadomości SMS z linkiem do środków, które ktoś rzekomo przekazał za pomocą blika. Popularny bank ostrzega tego typu próbami.

Nowa metoda oszustów

Co pewien czas docierają do nas informacje o kolejnej wymyślnej metodzie, którą podejmują cyberprzestępcy. Przestępcy, których obszar działania obejmuje przede wszystkim sieć internetową, wymyślają coraz to nowsze metody działania, by dobrać się do kieszeni Polaków. Niedawno informowaliśmy o. niebezpiecznych wiadomościach, które otrzymywali klienci Banku PKO. 

Tym razem oszuści upodobali sobie niezwykle popularny w naszym kraju system płatności BLIK. - Oszuści wysyłają SMSY z linkiem do środków, które ktoś rzekomo przekazał Ci za pomocą BLIKA - ostrzega w swoim komunikacie bank Millennium.

Krzysztof Jackowski zobaczył, co stanie się z polskim miastem. Takie słowa padają rzadko

"Nie wysyłamy takich SMS-ów"

Bank w swoim alercie dodatkowo podkreśla. - Ani my, ani operator płatności BLIK - nie wysyłamy takich SMS-ów. Jeśli ktoś prześle przelew na telefon BLIK, środki automatycznie znajdą się na Twoim koncie i nie musisz nigdzie potwierdzać, że chcesz je odebrać - czytamy.

Jednocześnie eksperci wskazują co należy zrobić w pierwszej kolejności, w przypadku otrzymania podejrzanego SMS-a. - Jeśli dostaniesz taką wiadomość, nie klikaj w podany link! - podkreśla bank.

Co należy zrobić, gdy otrzymamy podejrzany SMS?

Co więc należy zrobić, by na podejrzane wiadomości uwagę zwróciły odpowiednie służby? Najlepiej zgłosić się do Zespołu Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego CSIRT. Są dwa sposoby: w postaci elektronicznej poprzez wypełnienie formularza incydentu dostępnego na stronie www.csirt.gov.pl w zakładce „Zgłaszanie incydentu” i przesłanie formularza w wiadomości e-mail na adres: [email protected] 

W przypadku braku możliwości przekazania incydentu w postaci elektronicznej incydent należy zgłosić poprzez przesłanie wypełnionego formularza incydentu faksem na numer: +48 22 585 88 33.

Źródło: CSIRT/ Millennium