Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wiadomości > Nowy obowiązek dla rolników. Minister podpisał pilne rozporządzenie
Marcin Czekaj
Marcin Czekaj 26.04.2025 19:35

Nowy obowiązek dla rolników. Minister podpisał pilne rozporządzenie

Kury
Fot. Pixabay/ELG21

Ważne wieści z resortu Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Minister Czesław Siekierski podpisał pilne rozporządzenie wprowadzające środki bioasekuracyjne w związku z wystąpieniem ognisk rzekomego pomoru drobiu. Co to oznacza dla rolników? Prezentujemy szczegóły.

Ważny komunikat z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) wynika, że w Polsce stwierdzono 23 ogniska rzekomego pomoru drobiu (znanego również pod nazwą choroby Newcastle - ND) w stadach komercyjnych oraz 26 ognisk w stadach przyzagrodowych. Ostatnie z nich wykryto w powiecie piotrkowskim.

Minister rolnictwa Czesław Siekierski podpisał rozporządzenie w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem rzekomego pomoru drobiu. Podpisane rozporządzenie zostało skierowane do ogłoszenia w trybie pilnym. Rozporządzenie wprowadza środki bioasekuracyjne oraz obowiązek szczepienia kur i indyków utrzymywanych w gospodarstwach komercyjnych oraz zakładach wylęgu drobiu - przekazał resort w komunikacie.

Co to może oznaczać dla polskich rolników? Okazuje się, że przed nimi nowe zasady, które wprowadzą dla nich nowe obowiązki. Jakie? Prezentujemy szczegóły.

Dalsza część artykułu pod zdjęciem.

chickens-6078279_1280.jpg
Kury. Fot. Pixabay/munzelminka
Przewidział wybór Franciszka na papieża. Teraz ujawnia, co stanie się na konklawe Ksiądz zobaczył, co wyprawiał Hołownia na pogrzebie papieża, i się zagotował. Padły mocne słowa

Choroba dotyka wielu krajów

Przypomnijmy, że jeszcze na początku kwietnia wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski tłumaczył, że “ptasia grypa i rzekomy pomór drobiu to choroby, które dotykają wiele krajów”. Jak tłumaczyły natomiast w styczniu bieżącego roku WP Finanse, rzekomy pomór drobiu (choroba Newcastle) to groźna choroba wirusowa, której ogniska pojawiają się w kolejnych polskich fermach. Rolnicy w przypadku wystąpienia choroby muszą natomiast gazować całe stada.

Rzekomego pomoru drobiu (ND) nie jesteśmy w stanie leczyć. Wirus jest bardzo groźny dla ptaków - posiadacze drobiu zgłaszają do powiatowego inspektoratu weterynarii podejrzenie choroby zakaźnej, ponieważ spada aktywność ptaków, są apatyczne, przestają jeść i pić, a rośnie śmiertelność - tłumaczyła w rozmowie z WP Finanse lek. wet. Katarzyna Szczubiał z Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Lublinie.

ZOBACZ: Są szkodliwe dla zdrowia, a Polacy jedzą je codziennie. Takie ziemniaki omijaj szerokim łukiem

Nowe zasady wprowadzane przez resort Rolnictwa i Rozwoju Wsi mają zahamować rozwój choroby i pojawianie się nowych ognisk. Oznaczają jednak kolejne obostrzenia dla rolników. Jakie? Oto szczegóły.

Rolników czekają kolejne obostrzenia i obowiązki

Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) gospodarstwa komercyjne są zobowiązane stosować wzmocnione środki bioasekruacyjne, w tym maty lub niecki dezynfekcyjne przed wejściami do budynków, jak i wjazdami do gospodarstwa oraz środki bezpieczeństwa biologicznego i ochrony osobistej.

Gospodarstwa muszą być wyposażone w środki odkażające umożliwiające bieżącą, ciągłą dezynfekcję przez co najmniej przez 7 dni, a właściciele tych gospodarstw zostają zobowiązani do utrzymywania czystości i porządku wokół budynków, w których utrzymywany jest drób oraz pasza i ściółka - czytamy w komunikacie.

ZOBACZ: Ogromny wzrost zachorowań w Polsce. Na tego wirusa trzeba uważać, lekarze alarmują

Ponadto resort wprowadził również obowiązek szczepienia kur i indyków utrzymywanych w gospodarstwach komercyjnych oraz wylęgarniach. Rozporządzenie ustaliło także zakaz wprowadzania do gospodarstw komercyjnych, jak i niekomercyjnych oraz wyprowadzania z nich kur i indyków niezaszczepionych przeciwko chorobie Newcastle.

Obowiązek szczepienia przeciwko ND dotyczyć będzie kur i indyków utrzymywanych w gospodarstwach komercyjnych (niezależnie od liczby utrzymywanego drobiu) oraz zakładach wylęgu drobiu (przed opuszczeniem zakładu). W gospodarstwach komercyjnych, gdzie utrzymuje się do 350 sztuk drobiu średniorocznie takie szczepienia będą realizowane zgodnie z charakterystyką produktu leczniczego weterynaryjnego; przy większej skali produkcji - na podstawie programu szczepień, stanowiącego element obowiązkowego planu bioasekuracji - tłumaczy resort.