Ogłoszono alerty najwyższego, trzeciego stopnia. Nadchodzą niszczycielskie burze

Sytuacja pogodowa w części województw osiągnęła poziom krytycznego zagrożenia. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej apeluje, by śledzić komunikaty, reagować na polecenia służb i na czas trwania wyładowań atmosferycznych z gwałtownymi ulewami bezwzględnie pozostać w domach. Wydano alerty trzeciego stopnia.
Alerty 3. stopnia – ekstremalne zjawiska pogodowe
System ostrzegania meteorologicznego w Polsce opiera się na trzystopniowej skali: “1” oznacza najniższy poziom zagrożenia, natomiast “3” sygnalizuje ryzyko wystąpienia ekstremalnych zjawisk pogodowych. Choć wiele osób wciąż lekceważy alerty RCB, to widok map synoptycznych w odcieniach jaskrawej czerwieni nie pozostawia złudzeń – sytuacja staje się poważna. Tym razem również nie ma powodów do żartów.
Przez ostatnie tygodnie strażacy zmagali się ze skutkami wyjątkowo suchej zimy i rekordowych temperatur na początku kwietnia. W czwartek, 24 kwietnia, pojawi się jednak inne zagrożenie. Według prognoz IMGW, aż cztery województwa mogą zmierzyć się z podtopieniami.
Śledź komunikaty, nie wychodź z domu. Zachowaj czujność
Alert 3. stopnia o zagrożeniu burzowym (najwyższy stopień w trzystopniowej skali ostrzeżeń IMGW) zwiastuje wystąpienie jednego lub kilku z wymienionych zjawisk atmosferycznych: burzy z silnymi wyładowaniami, gradobicia, intensywnych opadów deszczu, bardzo silnego wiatru z tendencją do przechodzenia w trąby powietrzne.
W czwartek takie ostrzeżenia mogą zostać wydane nagle, a wtedy należy bezwzględnie dostosować się do wymagań norm postępowania kryzysowego. Jeśli jesteś w trasie, zatrzymaj samochód w bezpiecznym miejscu i przeczekać nawałnicę. Unikaj jazdy, zwłaszcza gdy mijasz szarpane przez wiatr drzewa.
Jeśli jesteś w domu, zabezpiecz okna i drzwi. Nie wychodź na zewnątrz, chyba że na balkonie lub w pobliżu newralgicznych punktów budynku jest coś, co w razie wichury mogłoby naruszyć jego konstrukcję – wtedy musisz to schować. Przygotuj zapasy wody na wypadek awarii wodociągów, a także ładowarki i mobilne źródła światła. W trakcie burzy unikaj używania urządzeń elektronicznych i podchodzenia do okna.
Burzowa aura ogarnie połowę kraju. Pilne ostrzeżenia
Z wyjątkiem województw pomorskiego i zachodniopomorskiego, a także północnej części kujawsko-pomorskiego – potencjał burzowy pojawi się wszędzie. Oznacza to, że w czwartek burze przetoczą się przez znaczną część kraju, jednak mieszkańcy niektórych regionów powinni zachować szczególną ostrożność.
Najbardziej zagrożonym obszarem jest południe Polski: zwłaszcza Małopolska i Śląsk. Tam będzie zalegać wilgotne powietrze, które sprzyja powstawaniu burz.
Ze względu na bardzo słaby przepływ powietrza w dolnej i środkowej troposferze burze będą przemieszczać się bardzo powoli lub będą niemal stacjonarne – podaje serwis Meteo IMGW.
Nieprzemieszczające się burze to ryzyko podtopień. W czwartek na terenie tychże województw opady mogą sięgnąć 40-50 mm/godz., a ich suma przy południowej granicy Polski wyniesie nawet 60-70 mm. Wiatr osiągnie prędkość w porywach do 70 km/h.
Ostrzeżenie 2. stopnia wydano za to dla województw: opolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego. Tam również gwałtowne burze z opadami.
Wyładowania atmosferyczne – od umiarkowanych po słabe – wystąpią ponadto w Wielkopolsce, na Mazowszu i w Łódzkim. Miejscami spadnie grad.
Czytaj także: Przyłapali ich na gorącym uczynku przy trumnie papieża Franciszka. Wstyd i kompromitacja





































