Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Będzie nowa "opłata gazowa". Kto będzie musiał zapłacić?
Elżbieta Włodarska
Elżbieta Włodarska 23.04.2025 09:21

Będzie nowa "opłata gazowa". Kto będzie musiał zapłacić?

Gaz
fot. Ionel Stanciu z Pixabay

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy dotyczący zapasów ropy naftowej oraz gazu, a jego celem ma być przeniesienie obowiązku utrzymywania zapasów gazu na Rządową Agencję Rezerw Strategicznych. Ponadto nowe przepisy mają wprowadzić opłatę gazową. Kto będzie zobowiązany do jej uiszczania?

Projekt nowelizacji ustawy dotyczący zapasów ropy naftowej oraz gazu

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji dotyczący zmiany o zapasach ropy naftowej, gazu ziemnego oraz produktów naftowych, a także o zasadach postępowania w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa zagrożenia paliwowego, problemów na rynku naftowym i niektórych innych ustaw. 

Dotyczył on wyznaczenia odpowiedniej instytucji, która byłaby odpowiedzialna za tworzenie oraz utrzymywanie zapasów gazu, jak i sposobu ich finansowania. Wprowadzone nowe rozwiązania mają również dostosować nasze prawo do przepisów Unii Europejskiej.

Projekt przewiduje zmiany w dotychczasowym modelu tworzenia oraz utrzymywania zapasów strategicznych gazu ziemnego. Chodzi o wyznaczenie instytucji odpowiedzialnej za tworzenie i utrzymywanie zapasów gazu, a także sposobu ich finansowania. Nowe rozwiązania dostosowują polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej - przekazano w komunikacie.

Pilne wieści dla właścicieli pieców gazowych, to ostatni dzwonek. 30 kwietnia mija ważny termin Niepokojące wieści dla właścicieli fotowoltaiki. Poważne zagrożenie, mało kto o tym wie

Kto będzie odpowiedzialny za tworzenie oraz utrzymywanie rezerw gazu?

Ponadto w projekcie przewidywane są zmiany w dotychczasowym modelu tworzenia, a także utrzymywania zapasów strategicznych gazu ziemnego, a za nie ma być odpowiedzialna Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych. Będzie ona zajmowała się zakupem oraz sprzedażą gazu.

ZOBACZ TAKŻE: Nawet 312,71 zł miesięcznie za prąd. Jest jeden warunek, dochody nie mają żadnego znaczenia

Kto będzie musiał zapłacić "opłatę gazową"?

Dodatkowo projekt obejmuje wprowadzenie nowego sposobu finansowania zapasów gazu, które dotychczas samodzielnie ponosiły przedsiębiorstwa energetyczne. Za to po zmianie przedsiębiorstwa, które będą zlecały usługę przesyłania gazu ziemnego, będą zobowiązane do uiszczania opłaty gazowej. Ta będzie zasilać fundusz zapasów strategicznych gazu ziemnego, a co za tym idzie, opłata ta będzie finansować utrzymanie strategicznych zapasów przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych.

Do tej pory gazowe przedsiębiorstwa energetyczne musiały samodzielnie ponosić koszty utrzymywania obowiązkowych zapasów gazu. Po zmianie, przedsiębiorstwa zlecające usługę przesyłania gazu ziemnego będą co miesiąc płaciły opłatę gazową na rzecz funduszu zapasów strategicznych gazu ziemnego. Z opłaty tej będzie sfinansowane utrzymywanie zapasów strategicznych gazu przez RARS - przekazano w komunikacie.

Ponadto, zdaniem Ministerstwa Przemysłu, rozwiązanie to przyczyni się do zwiększenia państwowego bezpieczeństwa gazowego, a także wzmocni konkurencyjność na rynku gazu. Warto również zwrócić uwagę na zapewnienia resortu, z których wynika, że wprowadzone nowe zmiany nie będą miały wpływu na ceny gazu, z którego korzystają gospodarstwa domowe.