Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Motoryzacja > Nowelizacja prawa o ruchu drogowym 2022. Zmiany dla młodych kierowców
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 22.04.2022 10:54

Nowelizacja prawa o ruchu drogowym 2022. Zmiany dla młodych kierowców

Młody kierowca
Photo by Anthony Fomin on Unsplash

Okres próbny dla młodych kierowców. W art. 91 ustawy Prawo o ruchu drogowym poruszona została kwestia okresu próbnego dla młodych kierowców. Ust. 1 określa, że okres próbny dotyczy osób, które po raz pierwszy uzyskały prawo jazdy kategorii B i trwa 2 lata od momentu wydania dokumentu prawa jazdy.

Młodzi kierowcy muszą pamiętać o tym, że w trakcie okresu próbnego obowiązują ich szczególne zasady, których złamanie może prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji.

Przykładowo, przed upływem 8 miesiąca posiadania prawa jazdy kierowca po raz pierwszy uzyskujący kategorię B nie może:

  • przekraczać prędkości 50 km/h na obszarze zabudowanym,

  • przekraczać prędkości 80 km/h poza obszarem zabudowanym,

  • przekraczać prędkości 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej dwujezdniowej,

  • podejmować pracy zarobkowej w charakterze kierowcy pojazdu określonego w prawie jazdy kategorii B,

  • osobiście wykonywać działalności gospodarczej polegającej na kierowaniu pojazdem określonym dla prawa jazdy kategorii B.

Aby ułatwić identyfikację młodych kierowców na drogach, planowane jest graficzne wyróżnienie pojazdu, którym kieruje. Art. 91 ust. 1 pkt 3 ustawy Prawo o ruchu drogowym informuje, że kierujący w okresie próbnym może „kierować wyłącznie pojazdem samochodowym oznakowanym z tyłu i z przodu okrągłą nalepką barwy białej z zielonym symbolem liścia klonowego - przez pierwsze 8 miesięcy tego okresu".

Ponadto, poza konkretnymi obowiązkami dla młodych kierowców, nowelizacja wprowadza również dodatkowe szkolenia. Świeżo upieczeni kierujący muszą, między 4 a 8 miesiącem od momentu otrzymania dokumentu, odbyć kurs dokształcający w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego i praktyczne szkolenie w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym, którego odbycie musi być udokumentowane zaświadczeniem, a zaświadczenie musi być dostarczone do wydziału komunikacji.

Kurs dokształcający w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego ma charakter teoretyczny. Potrwa 2 godziny, a udział w nim nie powinien kosztować więcej niż 100 zł. Praktyczne szkolenie w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym potrwa z kolei godzinę i będzie kosztować jakieś 200 zł.

Celem wprowadzenia okresu próbnego dla młodych kierowców ma być, co oczywiste, zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. Za taką zmianą w przepisach przemawiają statystyki. Wciąż niestety docierają do nas wiadomości, że nowi kierowcy, w wyniku przekroczenia prędkości jazdy lub niedostosowania jej do aktualnych warunków na trasie, doprowadzili do wypadku. Nierzadko ze skutkiem śmiertelnym. Zmiany w przepisach są zatem konieczne. Tym bardziej że Polska nie będzie wyjątkowa w tej kwestii. Austria ma 3-letni okres próbny, a 2-letni Norwegia, Niemcy czy Francja. – komentuje Julia Langa, Yanosik.

Okres próbny dla młodych kierowców. Kiedy wejdzie w życie?

Aktualna nowelizacja doprecyzowała grupę kierowców, którzy objęci zostaną okresem próbnym. Na razie jednak nie określono, kiedy stosowne zapisy miałyby zacząć obowiązywać. Przepisy są więc już gotowe, ale zabrakło terminu, w którym miałyby wejść w życie. Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: mojafirma.infor.pl

Tagi: Motoryzacja