Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Nie żyje Zbyszko Piwoński, senator SLD, wielki przyjaciel harcerstwa. Miał 93 lata
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 04.08.2022 17:36

Nie żyje Zbyszko Piwoński, senator SLD, wielki przyjaciel harcerstwa. Miał 93 lata

nie żyje świeczka Iberion 2
Goniec.pl

Nie żyje senator Zbyszko Piwoński, jedna z istotnych postaci parlamentarnych w kontekście m.in. harcerstwa. Działacz Unii Pracy startował z list SLD. O jego śmierci poinformował Senat. Polityk miał 93 lata.

Zbyszko Piwoński był niezwykle zaangażowany w kwestie edukacji, harcerstwa i osób z niepełnosprawnościami. Był również wielokrotnie odznaczany za swoje zasługi.

Nie żyje Zbyszko Piwoński, senator SLD, wielki przyjaciel harcerstwa. Miał 93 lata

Zbyszko Piwoński na początku swojej kariery pracował w mleczarni, ale marzył o tym, by zostać nauczycielem. Późniejszy senator z Zielonej Góry robił wszystko, by okazać się dobrym pedagogiem, angażował się również w aktywności pozaszkolne.

Od 1956 do 1990 roku należał do PZPR i pełnił z ramienia partii m.in. funkcję wojewody. Pracował w szkołach w Żaganiu i Głogowie, a w 1990 roku przeszedł na emeryturę.

Był zaangażowany w inicjatywy kulturalne i społeczne. Jedną z jego najważniejszych pasji było harcerstwo, którego interesy realizował również jako senator w ławach parlamentu. Poza tym działał też w Stowarzyszeniu Przyjaciół Filharmonii oraz Stowarzyszeniu "Uniwersytet Lubuski".

Po 1990 roku należał do Socjaldemokracji RP, a potem przyłączył się do Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Z list tej partii jeszcze przed przystąpieniem do niej startował z powodzeniem w wyborach do senatu w 1993 i 1997 roku.

W Senacie był współtwórcą Parlamentarnego Koła Przyjaciół Harcerstwa, a także przewodniczył Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej. Należał również do Parlamentarnego Koła ds. Ludzi Niepełnosprawnych.

W 2005 roku nie ubiegał się już o reelekcję i pozostał w swoim domu w województwie lubuskim. Prywatnie był żonaty i miał syna, Andrzeja.

Rzadko zdarzają się jeszcze posłowie i senatorowie tak żywo zaangażowani w sprawy lokalne. Dobrze pokazuje to przykład harcerstwa, które z Piwońskim było aż do końca, a którego i on nigdy nie opuścił.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Goniec.pl