Goniec.pl > Wiadomości > Nie żyje Ted Kaczynski. "Unabomber" został znaleziony martwy w celi
Weronika Uszakiewicz
Weronika Uszakiewicz 10.06.2023 20:40

Nie żyje Ted Kaczynski. "Unabomber" został znaleziony martwy w celi

Ted Kaczynski
Unabomber - Ted Kaczynski/AFP-FILES/LEWIS AND CLARK JAIL /PAP/EP

Nie żyje jeden z najbardziej znanych amerykańskich zamachowców. Theodore "Ted" Kaczynski, znany także jako "Unabomber", został znaleziony martwy w celi federalnego więzienia w Karolinie Północnej. Miał 81 lat.

Ted Kaczynski nie żyje

Ted Kaczyński nie żyje. Informację o jego śmierci potwierdził rzecznik amerykańskiego Biura Więziennictwa. Jak podaje agencja AP, jego ciało zostało znalezione około ósmej rano czasu lokalnego w federalnym więzieniu w Karolinie Północnej. 

“Unabomber” miał polskie korzenie - jego dziadkowie byli Polakami. Z wykształcenia był matematykiem, a swoje ataki terrorystyczne tłumaczył sprzeciwem wobec technologii i obecnego modelu cywilizacji.

Marina zaśpiewała na festiwalu w Opolu. Kibicowali jej synek i Wojciech Szczęsny

Ted Kaczynski był jednym z najbardziej znanych amerykańskich zamachowców

W latach 1978-1995 Ted Kaczynski spowodował 16 eksplozji na terenie Stanów Zjednoczonych w różnych częściach kraju. Mężczyzna przyznał się do zorganizowania zamachów i został skazany na karę dożywocia bez możliwości wcześniejszego zwolnienia.

Zamachowiec rozsyłał listy-pułapki do naukowców, przedsiębiorców czy absolwentów uczelni. Materiały wybuchowe wysyłał w samodzielnie zrobionych pudełkach z napisem “FC” (ang. Freedom Club, czyli Klub Wolności). W zorganizowanych przez niego zamachach zginęły trzy osoby, a 23 zostały ranne. 

Ted Kaczynski nienawidził technologii

“Unabomber” to pseudonim, który został nadany Kaczynskiemu na bazie kryptonimu UNABOMB. Była to nazwa, jaką FBI nadało sprawie zamachowca. Było to najdroższe śledztwo w całej historii tej służby.

Ted Kaczynski pracował niegdyś jako matematyk, z czasem jednak zrezygnował z zawodu i odciął się od jakiejkolwiek technologii. Zamieszkał samotnie w drewnianej chatce ukrytej w lasach Montany. Nieoficjalnie mówi się, że duży wpływ na jego poglądy miało uczestnictwo w drastycznym eksperymencie psychologicznym. 

Tagi: Nie żyje