Goniec.pl
stefan skielnik

pxfuel.com CC0

Nie żyje Stefan Skielnik

14 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Klaudia Bochenek

Udostępnij:

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku za pośrednictwem Twittera przekazało informacje o śmierci Stefana Skielnika. 95-latek był żołnierzem 2. Korpusu Polskiego Armii generała Andersa. Służył także w armii amerykańskiej.

Stefan Skielnik był znany m.in. z zorganizowanej akcji lobbingu na rzecz Polski podczas długich starań o rozszerzenie NATO. Andrzej Duda przekazał mu odznaczenie za wybitne zasługi.

Policja

Straż miejska siłą wyciągnęła kobietę z autobusu, powaliła na ziemię, przygniotła kolanami. Bo pies nie miał kagańca

CZYTAJ DALEJ

Nie żyje weteran Stefan Skielnik

- Z przykrością informujemy, że w nocy z 11 na 12.08. br. zmarł Stefan Skielnik, z którym Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zrealizowało notację 18.02.2018 roku w USA. Rodzinie, przyjaciołom oraz społecznościom, których członkiem był Pan Stefan Skielnik składamy najserdeczniejsze wyrazy współczucia - czytamy na Twitterze Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Stefan Skielnik urodził się w Gdyni. Podczas II wojny światowej był żołnierzem 2. Korpusu Polskiego Armii generała Andersa, jednak już w 1939 roku został aresztowany za pomoc polskim więźniom. Z kolei w 1943 roku został pod przymusem wcielony Kriegsmarine i wysłany do Groningen, gdzie współpracował z holenderskim ruchem oporu.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Stefan Skielnik od 1947 roku mieszkał w USA, gdzie przez wiele lat prowadził firmę budowlaną. Cieszył się uznaniem i szacunkiem nie tylko wśród Polonii. Długo działał też dla Polski, organizując m.in. pomoc dla przedszkoli i szpitali.

- Był postacią niezwykłą. Stał za kulisami wprowadzania Polski do NATO. Ówczesny senator Joe Biden, a obecny prezydent Stanów Zjednoczonych tak naprawdę spowodował, że Delaware, gdzie mieszkał pan Skielnik, stał się pierwszym stanem, który oficjalnie poparł przyjęcie Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego - mówił konsul generalny RP w Nowym Jorku, Adrian Kubicki.

Stefan Skielnik przez wiele lat był sąsiadem samego Joego Bidena w Greenville w Karolinie Południowej. Prezydent Andrzej Duda postanowił odznaczyć go Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za "wybitne zasługi w działalności polonijnej i kombatanckiej, za wspieranie transformacji ustrojowej Polski, za pomoc charytatywną polskim instytucjom kościelnym".

To właśnie Adrian Kubicki 14 lipca wręczył odznaczenie Stefanowi Skielnikowi. Niestety, niecały miesiąc później musiał przekazać już przykre informacje o jego śmierci. Uroczystości żałobne odbędą się 18 sierpnia.

Kto to powiedział: Kukiz czy Kaczyński? Prawidłowa odpowiedź na szóste pytanie każdego wprawia w osłupienie

Pytanie 1 z 6

O Antonim Macierewiczu: "Jak na razie ten minister to chyba jeden z najlepszych ministrów, jakich pamiętam od '89 roku"

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Interia, Twitter

Klaudia Bochenek

Jestem na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami na świecie i w social mediach. W przeszłości zajmowałam się redagowaniem eventowych materiałów prasowych. Poza pracą w redakcji wolny czas poświęcam eksploracji internetu, kryminalistyce i żeglarstwu.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

sinice

Wiadomości

Mężczyzna wykąpał się w Bałtyku. Jest zakażony bakterią Vibrio vulnificus

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski ocenił wystąpienie Andrzeja Dudy podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ

Czytaj więcej >
konferencja

Wiadomości

Posłowie Dariusz Joński i Michał Szczerba zostali wyproszeni z konferencji prasowej

Czytaj więcej >
tk

Wiadomości

Trybunał Konstytucyjny odroczył rozprawę w sprawie wyższości prawa unijnego nad krajowym

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Wiadomości

Andrzej Duda przed sesją ONZ pomylił prezydentów USA

Czytaj więcej >
fundacja pro prawo do życia

Wiadomości

Fundacja Pro - Prawo do życia złożyła w Sejmie projekt dotyczący całkowitego zakazu aborcji

Czytaj więcej >