Goniec.pl
Paweł Szwed nie żyje

instagram.com/wielkalitera

Nie żyje Paweł Szwed, redaktor naczelny Wielkiej Litery

28 Maja 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Potwierdzono dramatyczne doniesienia o śmierci Pawła Szweda. Zmarł współzałożyciel i redaktor naczelny Wielkiej Litery – jednego z najbardziej znanych polskich wydawnictw. Ważna postać w świecie literatury zmarła w wieku 54 lat. W mediach społecznościowych pojawił się zapis jego rozmowy. Chorował na COVID-19.

Przyjaciele Pawła Szweda poinformowali za pośrednictwem mediów społecznościowych o śmierci przyjaciela. Działacz był jednym z założycieli oraz członków zarządu wydawnictwa Wielka Litera, którego siedziba znajduje się w Warszawie. Wiadomość o tym smutnym wydarzeniu pojawiła się również na stronie oficyny.

Informacja o śmierci Pawła Szweda została opublikowana w czwartek 27 maja wieczorem. Pożegnalnym wpisem na swoim Facebooku podzielił się między innymi Andrzej Saramonowicz – scenarzysta takich filmów jak „Testosteron”, „Ciało”, „Lejdis” czy też „Jak pozbyć się cellulitu”.

Odszedł Paweł Szwed

Paweł Szwed był bardzo ważną postacią w środowisku literackim. Współzałożyciel i redaktor naczelny wydawnictwa Wielka Litera przyczynił się do wydania wielu ważnych tytułów literatury pięknej oraz książek fotograficznych. Oficyna została powołana do życia w 2011 roku.

Wielka Litera wydawała między innymi powieści Jerzego Pilcha – jednego z najsłynniejszych współczesnych felietonistów, którego pierwsza rocznica śmierci przypada jutro tj. 29 maja. Niemal rok od odejścia charyzmatycznego autora zmarł jego wydawca.

[EMBED-243]

Działacz przed założeniem Wielkiej Litery pracował w wydawnictwie Świat Książki. Spędził w tej oficynie kilkanaście lat, pełniąc funkcję redaktora naczelnego oraz dyrektora programowego. Żalu z powodu jego odejścia nie ukrywają przyjaciele oraz współpracownicy, którzy widzieli w Pawle Szwedzie energicznego i otwartego członka zarządu.

Bliscy żegnają Pawła Szweda

Członkowie Wielkiej Litery, ale także inne osoby związane ze środowiskami twórczymi żegnają Pawła Szweda w mediach społecznościowych. O jego działalności przypomniał Andrzej Saramonowicz w emocjonalnym wpisie na Facebooku.

Scenarzysta zwrócił uwagę, że Paweł Szwed był nie tylko zaangażowany w działania wydawnicze. W Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej był opozycjonistą. Jego patriotyzm nie wygasł także po transformacji systemowej.

Jak wskazał Andrzej Saramonowicz, redaktor naczelny Wielkiej Litery z niemałymi obawami przyglądał się wydarzeniom społeczno-politycznym, które miały miejsce w Polsce w ostatnim czasie. Przyjaciel zmarłego ujawnił, że w styczniu 2021 roku w jego domu pojawili się funkcjonariusze.

Policja nawiedziła mieszkanie Pawła Szweda, ponieważ jego córka uczestniczyła w protestach Strajku Kobiet. Scenarzysta opublikował rozmowę, w której współzałożyciel Wielkiej Litery wyraził nadzieję na to, że nie padnie ofiarą COVID-19 i doczeka się też zmian w świecie polskiej polityki.

- Paweł Szwed nie żyje, przegrał walkę z covidem. 3 dni temu obchodziliśmy z Anią 10 rocznicę wydania naszej gruzińskiej książki. To Paweł nas do niej namówił i wydał, zmieniając tory naszych życiowych ścieżek. A potem kolejne książki. To jeden z tych nielicznych ludzi, którzy w realny i konkretny sposób wpłynęli na moje życie i to pozytywnie. I wielu innych. Miał nosa do ludzi i do tekstów. Zupełnie niepowtarzalna postać świata polskiej kultury, jak wydawca z filmu. Umawialiśmy się parę tygodni temu, że nasz telefoniczny spór o biografię Baumana Artura Domosławskiego (którą oczywiście wydał) będziemy kontynuować nad piwem. To się nie stanie. Nie wierzę. Kompletnie nas to rozwaliło. Żegnaj Paweł... - w taki sposób pożegnał Pawła Szweda Marcin Meller.

Niestety, Paweł Szwed zaraził się koronawirusem i zmarł w wyniku choroby. Redaktor naczelny jednego z najważniejszych wydawnictw w Polsce miał zaledwie 54 lata.

[EMBED-909]

[EMBED-910]

[EMBED-911]

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Już dziś wchodzą w życie kolejne zmiany w obostrzeniach

  • Zadali Elżbiecie Witek pytanie o KRS. Ratowała się ucieczką

  • Katarzyna Dowbor doniosła na uczestników programu „Nasz nowy dom” służbom. Źle traktowali psa

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Jastrząb Post; Facebook; Instagram

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >