Goniec.pl
Mirosław Nowak nie żyje

Facebook/ Zamek Królewski w Warszawie

Nie żyje Mirosław Nowak

13 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Monika Majko

Udostępnij:

Po długiej chorobie odszedł ks. Mirosław Nowak, pełniący funkcję dyrektora Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, a także konsultor Rady Episkopatu Polski ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego. Duchowny w tym roku świętowałby 60. urodziny.

Jak podało biuro prasowe Archidiecezji Warszawskiej, ks. Mirosław Nowak odszedł w nocy z 11 na 12 kwietnia 2021 roku. Smutne wiadomości o odejściu cenionego kapłana obiegły krajowe media i poruszyły wielu wiernych w całej Polsce.

Nie żyje ks. Mirosław Nowak

Jak podali przedstawiciele Archidiecezji Warszawskiej, ks. Mirosław Nowak odszedł po długiej i ciężkiej walce z chorobą. Duchowny był historykiem sztuki i archidiecezjalnym konserwatorem zabytków, a od 2013 roku pełnił funkcję dyrektor Muzeum stołecznej Archidiecezji. 

- To dzięki niemu muzeum zyskało nową siedzibę w dawnym Domu Dziekana przy Archikatedrze Warszawskiej. Zadbał też o konserwację średniowiecznego Krucyfiksu Baryczków, o którym mówił, że to 'warszawski odpowiednik krucyfiksu królowej Jadwigi na Wawelu'. Opiekował się kolekcją dzieł sztuki przekazaną przez Zbigniewa i Janinę Porczyńskich - przekazało w swoim komunikacie biuro Archidiecezji Warszawskiej.

Ks. Mirosław Nowak przyszedł na świat 19 września 1961 roku w Warszawie. W 1987 roku duchowny ukończył studia z historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, a trzy lata później przyjął święcenia kapłańskie z rąk kard. Józefa Glempa. W 2006 roku kapłan obronił doktorat w zakresie nauk o sztuce.

Zmarły duchowny był wikariuszem w parafii w Kołbieli oraz w kościele św. Aleksandra w Warszawie. W 1998 roku pełnił rolę dyrektora Biblioteki Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w stolicy, a w 2008 roku został proboszczem w parafii Wszystkich Świętych i dziekanem dekanatu śródmiejskiego w Warszawie. 

Od 2013 roku ks. Nowak pełnił funkcję dyrektora Muzeum Archidiecezji Warszawskiej oraz proboszcza parafii Świętej Trójcy na Solcu, gdzie wówczas kierowana przez duchownego placówka miała swoją siedzibę. W tym samym roku duchowny został również członkiem Komisji Architektoniczno-Artystycznej Archidiecezji Warszawskiej,

Kapłan należał także do Zespołu Ekspertów Kolekcji im. Jana Pawła II Fundacji Caroll-Porczyńskich. Dwa lata później muzeum przeniesione zostało do wyremontowanego budynku dawnego Domu Dziekana, mieszczącego się przy archikatedrze św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście.

Od 2018 roku ks. Nowak pełnił również rolę pełnomocnika ds. zarządzania i opieki nad Kolekcją im. Jana Pawła II. We wrześniu tego roku ks. Mirosław Nowak świętowałby 60. urodziny. Śmierć cennego kapłana wstrząsnęła wiernymi, a także jego współpracownikami muzealnymi. Jak poinformowała Archidiecezja Warszawska, informacje o pogrzebie duchownego zostaną przekazane w późniejszym terminie.Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:Nie żyje Artur TomalaMinister Czarnek: powrót dzieci do szkół nawet od 19 kwietniaNaukowcy odkryli, kto może lżej przejść przez infekcję koronawirusemJeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Monika Majko

Najchętniej piszę o wydarzeniach lokalnych i kulturze. Hobbystycznie związana jestem z kobiecą sceną muzyczną. Pochodzę znad morza i uwielbiam wszelkie sporty wodne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Sejm przyjął ustawę ws. rekompensaty dla podmiotów gospodarczych w związku ze stanem wyjątkowym przy granicy z Białorusią

Czytaj więcej >
Mateusz Morawiecki

Wiadomości

Mateusz Morawiecki założył podcast. Będzie przekazywał "informacje polityczne z pierwszej ręki"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje Alfred Miodowicz, uczestnik obrad Okrągłego Stołu

Czytaj więcej >
ulewa

Wiadomości

Małopolska: Ulewa nad Nowym Sączem. Zalane posesje, drogi i magazyn szpitala

Czytaj więcej >
koronawirus

Wiadomości

Prof. Krzysztof Tomasiewicz: "To początek czwartej fali, która potrwa przynajmniej dwa miesiące"

Czytaj więcej >
Dariusz Ś.

Wiadomości

Radny Nowoczesnej znęcał się nad żoną. Nie pójdzie do więzienia

Czytaj więcej >