Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Nie żyje Juliusz Sienkiewicz. Był wnukiem Henryka Sienkiewicza
Irmina Jach
Irmina Jach 10.11.2021 12:26

Nie żyje Juliusz Sienkiewicz. Był wnukiem Henryka Sienkiewicza

nie żyje
Pixabay.com Henryk Niestrój

Muzeum w Koszalinie przekazało wiadomość o śmierci Juliusza Sienkiewicza, wnuka laureata literackiej nagrody Nobla Henryka Sienkiewicza. Popularny muzealnik i etnograf miał 89 lat. W ostatnim czasie przebywał na emeryturze.

- Zapamiętamy go jako człowieka z ogromnym dystansem do siebie i do słynnego nazwiska, towarzyskiego, obdarzonego dużym poczuciem humoru. Jako uroczego gawędziarza i kochającego swoją pracę muzealnika - czytamy we wpisie koszalińskiego muzeum na Facebooku. Do posta dołączono zdjęcie wnuka Henryka Sienkiewicza.

Nie żyje Juliusz Sienkiewicz

Juliusz Sienkiewicz przyszedł na świat 15 kwietnia 1932 roku w Oblęgorku. Studiował etnografię. Przez wiele lat pracował w muzeum poświęconym swojemu dziadkowi w rodzinnym mieście. W 1968 roku został zatrudniony jako etnograf w Państwowym Przedsiębiorstwie Konserwacji Zabytków w Koszalinie. W roku 1975 związał się zawodowo z Muzeum w Koszalinie, gdzie początkowo pracował jako kierownik Działu Etnografii. Po 15 latach został dyrektorem placówki i piastował to stanowisko aż do przejścia na emeryturę w 1997 roku.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

- Był wnukiem słynnego pisarza Henryka Sienkiewicza, jednak - jak wspominał - to dziedzictwo ciążyło mu tylko w latach szkolnych, podczas omawiania lektur. W dorosłym życiu nie tylko docenił twórczość dziadka-noblisty, ale stał się piewcą historii swojego rodu, którą w barwny sposób przedstawiał podczas licznych spotkań z młodszymi i starszymi czytelnikami "Trylogii" - wspominają współpracownicy.

Dom rodzinny

Juliusz Sienkiewicz był jednym z 25 żyjących w Polsce i za granicą potomków Henryka Sienkiewicza. Do końca życia wspominał, że choć mieszkał w Koszalinie, jego domem zawsze była "rządcówka", którą pisarz otrzymał za swoje dokonania.

- Choć od 40 lat mieszkam w Koszalinie, to mój dom jest w Oblęgorku. Tu się urodziłem i mieszkałem w pałacyku, obecnym muzeum. Wspomnienia z dzieciństwa, pierwsze młodzieńcze miłości. Żałuję, że pałacyk nie jest nasz. Dziadek go dostał od narodu, mój ojciec przyjeżdżał tu chętnie i mieszkał w letnich miesiącach. A ja, urodzony w dworku, nie mam do niego prawa - mówił w rozmowie z "Echem Dnia" w 2008 roku.

Na ten moment nie podano, gdzie spocznie ciało Juliusza Sienkiewicza. Wielu potomków Henryka Sienkiewicza jest pochowanych na cmentarzu w Chełmcach. Leżą tam synowie pisarza, jego matka, synowa, a także wnuczka.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Facebook

Tagi: Nie żyje