Goniec.pl
Nie żyje Aleksander Sopliński

Jan BIELECKI/East News

Nie żyje Aleksander Sopliński, były wiceminister zdrowia

20 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Klaudia Bochenek

Udostępnij:

Nie żyje były wiceminister zdrowia oraz były poseł. Informację o śmierci Aleksandra Soplińskiego przekazało PSL za pomocą mediów społecznościowych. Były polityk oraz lekarz ciechanowskiego szpitala miał 79 lat, odszedł niecały miesiąc po urodzinach

Aleksander Sopliński, były wiceminister zdrowia, nie żyje. Nie zajmował się jedynie polityką - był także wieloletnim ordynatorem na oddziale położniczo-ginekologicznym w Specjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Ciechanowie.

Nie żyje Aleksander Sopliński

PSL informuje o odejściu znanego ciechanowskiego lekarza, a także zasłużonego polityka i samorządowca. Zawsze był skłonny do pomocy innym, a jego nagłe odejście zszokowało wszystkich. Nie wiadomo, czy Aleksander Sopliński przed śmiercią chorował, czy też źle się czuł.

- W wieku 79 lat odszedł Aleksander Sopliński – lekarz, wieloletni ordynator w ciechanowskim szpitalu, samorządowiec i parlamentarzysta. Oddany sprawom Ciechanowa, zawsze gotowy do pomocy drugiemu człowiekowi. Rodzinie i Bliskim składamy wyrazy współczucia. Pokój Jego duszy - poinformowało PSL w poście na Twitterze.

Polityczna kariera Aleksandra Soplińskiego zaczęła nabierać kształtów, kiedy to w 1973 roku zdecydował się zostać członkiem Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego, a w 1990 roku dołączył już do Polskiego Stronnictwa Ludowego. 15 lat później trafił do Sejmu.

W latach 1990-1998 obejmował stanowisko wiceprzewodniczącego, a ostatecznie przewodniczącego rady miasta Ciechanowa. W latach 1998-2002 był członkiem sejmiku mazowieckiego. Kilka lat później został posłem.

Trafił do Sejmu w 2005 roku, kiedy to startował z ramienia PSL. W 2007 roku znów znalazł się w Sejmie, kiedy to zastępował Adama Struzika. W 2011 roku nie został już ponownie wybrany na posła. Z kolei w 2012 roku został wiceministrem w Ministerstwie Zdrowia.

Czarne chmury zebrały się nad Aleksandrem Soplińskim, kiedy 2 lata później zapowiedziano jego odwołanie ze stanowiska. Ostatecznie przestał je piastować w styczniu 2015 roku.

Podczas swojej politycznej kariery zasiadał w kilku komisjach, a mianowicie w Komisji Kultury i Środków Przekazu, Komisji Polityki Społecznej oraz właśnie w Komisji Zdrowia. Pod koniec urzędowania znalazł też miejsce w Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki.

Aleksander Sopliński był absolwentem Akademii Medycznej w Gdańsku. Kiedy trafił do szpitala w Ciechanowie, jego praca szybko przyniosła efekty - oddział, na którym był ordynatorem, znalazł się w pierwszej 20. najlepszych oddziałów położniczo-ginekologicznych w Polsce.

Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Oficerskim za swoją działalność.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Lichtman ujawnił, co stało się na przedostatnim spotkaniu z Krawczykiem. Padła wyjątkowa prośba

  • Minister zdrowia potwierdził prace nad luzowaniem obostrzeń

  • Wypadek w Brodnicy. Nie żyje 34-latka, dzieci przewiezione do szpitala

Klaudia BochenekAutor

Jestem na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami na świecie i w social mediach. W przeszłości zajmowałam się redagowaniem eventowych materiałów prasowych. Poza pracą w redakcji wolny czas poświęcam eksploracji internetu, kryminalistyce i

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

konik

Wiadomości

Koń ciągnący wóz z turystami utykał. Powiadomiono prokuraturę i TPN

Czytaj więcej >

Wiadomości

Zmarł Józef Rusak, kombatant Armii Krajowej

Czytaj więcej >
Ognisko koronawirusa w dwóch szkołach w Opolu

Wiadomości

Toruń: Nauczycielka została zawieszona. Prowadziła lekcję na temat depresji

Czytaj więcej >
szpital

Wiadomości

917 nowych przypadków zakażeń koronawirusem. 147 chorych korzysta z pomocy respiratora

Czytaj więcej >
Beata Szydło

Wiadomości

Wadowice: Atak na biuro poselskie Beaty Szydło. Sprawcy próbowali wyrwać tablicę ze ściany

Czytaj więcej >
spis powszechny ma błędy

Wiadomości

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 kończy się w przyszły czwartek. Urzędy są dziś otwarte

Czytaj więcej >