Goniec.pl > Wiadomości > Nie żyje 17 osób. Policja opublikowała statystyki utonięć
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 10.06.2023 14:57

Nie żyje 17 osób. Policja opublikowała statystyki utonięć

policjantka woda jezioro
(zdj. ilustracyjne) materiały służb

Wakacje jeszcze się nie zaczęły, a już nie brakuje doniesień o kolejnych utonięciach. Policja przekazała wiadomości na temat statystyk za pierwsze 9 dni czerwca, mówimy o kilkunastych zmarłych. Sezon na kąpiele dopiero się zaczyna.

Smutne statystki policyjne, w czwartek zginęło 6 osób, w piątek kolejne 2

Smutne wiadomości znad polskich jezior i rzek. Policja, strażacy oraz pogotowie ma pełne ręce roboty, a wakacje jeszcze się nie zaczęły.

Tylko przez pierwsze 9 dni czerwca utonęło 17 osób. Długi weekend okazał się tragiczny. W Boże Ciało nad wodą zginęło sześć osób, a w piątek 9 czerwca kolejne dwie. Dane od początku czerwca porażają.

Marina zaśpiewała na festiwalu w Opolu. Kibicowali jej synek i Wojciech Szczęsny

Ostrzeżenia nie pomogły, a wakacje się jeszcze nie zaczęły

Niestety musimy wiele zrobić nie tylko w kwestii bezpieczeństwa na polskich drogach. Gdy robi się cieplej, nie brakuje karetek pogotowia i policyjnych syren wyjących nad jeziorami pełnymi turystów.

Od początku czerwca zginęło 17 osób, najwięcej ofiar utonęło w czwartek 8 czerwca. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w raporcie dobowym ujawniło, gdzie doszło do tragedii.

Służby walczyły o życie osób w Kiełpinie Poduchownym (woj. mazowieckie), Żydowie (woj. zachodniopomorskie), Hartowcu (woj. warmińsko-mazurskie), Otominie (woj. pomorskie) oraz w Chełmie (woj. lubelskie). - Od 1 kwietnia Komenda Główna Policji odnotowała łącznie 70 zgonów w wyniku utonięcia - dodało RCB w raporcie dobowym.

RCB ostrzega, kilka prostych kroków uchroni przed utonięciem

Co roku RCB publikuje specjalne komunikaty, gdzie wyjaśnia, jak należy zachowywać się nad wodą. Pod żadnym pozorem nie należy lekceważyć żywiołu. Uniknięcie utonięcia i walki o życie jest wbrew pozorom bardzo proste. 

W krótkim poradniku RCB znaleźć można porady, by nie skakać do wody w nieznanych miejscach oraz nie wbiegać rozgrzanym do wody. Dodatkowo nie należy wypływać na materacu daleko od wody, pływać tylko w wyznaczonych miejscach. Kluczowa jest również świadomość, że połączenie wody lub środków odurzających z kąpielą to przepis na tragedię. 

RCB wskazuje również, że aby nie trafić do policyjnych statystyk dotyczących utonięcia, nie należy wchodzić do wody bezpośrednio po posiłku oraz należy stosować się do poleceń ratownika.