Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Nie wszyscy wiedzą o tej uldze dla rodzin. Można sporo zyskać
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 20.02.2024 11:43

Nie wszyscy wiedzą o tej uldze dla rodzin. Można sporo zyskać

rodzina
Pixabay @pexels

Nie wszyscy podatnicy zdają sobie sprawę z ulgi, która funkcjonuje w polskim systemie od początku 2022 r. Nazywana ulgą dla rodzin wielodzietnych, pozwala na skorzystanie z niej w trakcie całego roku. Komu i na jakich warunkach przysługuje?

Czym jest ulga 4+ i kto może o nią zabiegać?

Ulga 4 plus, która nazywana jest także ulgą dla rodzin wielodzietnych, przysługuje wszystkim podatnikom, którzy w danym roku podatkowym opiekowali się co najmniej czwórką dzieci. Jak informuje rząd, możesz skorzystać z ulgi, jeżeli w roku podatkowym w stosunku do co najmniej czworga dzieci:

  • wykonywałeś władzę rodzicielską,
  • pełniłeś funkcję opiekuna prawnego, jeżeli dziecko z tobą zamieszkiwało lub
  • sprawowałeś funkcję rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą,

W przypadku pełnoletnich, uczących się dzieci możesz ubiegać się o ulgę jeśli wykonywałeś ciążący na tobie obowiązek alimentacyjny lub sprawowałeś funkcję rodziny zastępczej.

Rola życia. Jak znani aktorzy wpadli w sidła agentki

Jakich dzieci dotyczy ulga?

Ulga 4 plus jest ulgą podatkową od przychodów. Zwolnieniu od podatku podlega kwota nieprzekraczająca 85,528 zł w roku podatkowym u każdego z rodziców lub opiekunów prawnych. Należy podkreślić, że kwota dotyczy każdego z rodziców oddzielnie. W przypadku gdy będą rozliczać się razem, kwota sumuje się i wynosi 171 056 zł. 

ZOBACZ: Od kwietnia ważne zmiany. To muszą wiedzieć właściciele mieszkań i domów

Zgodnie z informacjami, które widnieją na stronie rządowej, ulga 4 plus przysługuje w związku z wychowywaniem dzieci:

  • małoletnich, bez względu na wysokość ich rocznych dochodów,
  • pełnoletnich, otrzymujących zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną, bez względu na wysokość ich rocznych dochodów, oraz
  • pełnoletnich do ukończenia 25. roku życia, uczących się w szkołach, o których mowa w krajowych lub zagranicznych przepisach regulujących system oświatowy, lub szkolnictwo wyższe, jeżeli dzieci te w roku podatkowym nie uzyskały dochodów opodatkowanych według skali podatkowej (np. umowa o pracę, umowa zlecenie), z wyjątkiem renty rodzinnej, dochodów opodatkowanych 19% podatkiem dochodowym z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, udziałów (akcji) lub pochodnych instrumentów finansowych, przychodów zwolnionych w ramach ulgi dla młodych i ulgi na powrót.

Ulga 4 plus. To warto wiedzieć

Co warte odnotowania, z ulgi skorzystać można w trakcie całego roku, składając pracodawcy odpowiednie oświadczenie w formularzu PIT-2. Po jego złożeniu płatnik nie będzie pobierał zaliczki na podatek.

ZOBACZ: Podwyżki dla milionów Polaków. Wiadomo kto, kiedy i ile dostanie

Ulgę można również rozliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym, dołączając do deklaracji załącznik PIT/DZ. Ulga 4 plus przysługuje w całej wartości rocznie. Limitu w kwocie 85,528 zł nie dzieli się w stosunku do okresu narodzin czwartego dziecka