Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Nie tylko trzynastka i czternastka. Emerycie, te zniżki ci się należą
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 02.02.2024 19:05

Nie tylko trzynastka i czternastka. Emerycie, te zniżki ci się należą

park kobieta ksiązka senior
Marek BAZAK/East News

Seniorzy często nie zdają sobie sprawy z każdej przysługującej im zniżki. Ich zakres jest spory, od darmowych leków po obniżkę cen przejazdów. Jak się okazuje, jest jeszcze kilka innych przykładów na oszczędzenie pieniędzy. O jakich ulgach, które na pewno wspomogą domowy budżet, warto jeszcze wiedzieć?

Darmowe leki dla seniorów – które farmaceutyki można dostać za darmo?

Jedną z opcji na zaoszczędzenie sporej ilości pieniędzy w przypadku seniorów jest skorzystanie z oferty darmowych leków. Zgodnie z ustawą z sierpnia 2023 r., może z nich skorzystać każda osoba powyżej 65. roku życia. W poprzednim roku doszło także do rozszerzenia katalogu preparatów dostępnych za darmo. W 2022 r. seniorzy zaoszczędzili w ten sposób łącznie 4,3 mld zł. 

Tadeusz Rydzyk doigrał się. Ma poważne kłopoty, musi oddać fortunę

Zniżki na komunikacje miejską dla seniorów

Wiele osób, zwłaszcza nie podróżujących na co dzień komunikacją miejską, zapomina o zniżkach na bilety dla seniorów. Bilety ulgowe mogą wiązać się ze znacznymi oszczędnościami, a w niektórych miastach można jeździć transportem miejskim kompletnie za darmo. Darmowe przejazdy dla seniorów obowiązują w Gdyni (od 70. roku życia), we Wrocławiu (od 65. roku życia), czy w Poznaniu (od 70. roku życia). Warto zaznaczyć, że na znaczną zniżkę można także liczyć w przypadku biletów na PKP – seniorom przysługuje obniżka ceny w wysokości 37 proc. 

Ważna informacja dla seniorów. Możesz wyrobić paszport taniej i nie płacić za abonament RTV

Istnieje kilka dodatkowych sposobów, dzięki którym seniorzy mogą oszczędzić sporą sumę pieniędzy. Przede wszystkim obowiązuje ich niższa opłata za wyrobienie paszportu. Zamiast standardowej ceny 140 zł, muszą zapłacić jedynie połowę tej kwoty. Zniżka przysługuje każdej osobie po ukończeniu 70. roku życia. 

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że emeryci i renciści mogą być także zwolnieni z opłat za abonament radiowo-telewizyjny. Według przepisów, abonamentu RTV nie muszą opłacać osoby, które mają skończone 75 lat, są weteranami wojennymi lub wojskowymi będącymi inwalidami, a także osobami powyżej 60. roku życia otrzymującymi emeryturę poniżej 50 proc. średniego wynagrodzenia. 

Warto pamiętać o ogólnopolskiej karcie seniora, która uprawnia do zniżek m.in. w przychodniach, kinach, teatrach, uzdrowiskach czy hotelach. Honoruje ją ponad 2500 firm w kraju. Istnieje także spora oferta darmowych badań profilaktycznych organizowanych przez NFZ. Przykładowo, kobiety w wieku od 50 do 69 lat uprawnione są do uczestniczenia w programie profilaktyki raka piersi, a wszystkie osoby do 65. roku życia mogą skorzystać z programu profilaktyki chorób odtytoniowych. 

Seniorzy mogą również z korzystać z korzyści Karty Dużej Rodziny. Niewiele osób wie, że może ją otrzymać również rodzic, który kiedykolwiek utrzymywał co najmniej troje dzieci, niezależnie od tego, w jakim jest obecnie wieku. Benefitów karty jest sporo, przede wszystkim zwiększenie limitu zamrożonych cen prądu do 2000 kWh. 

Źródło: money.pl