Nie do wiary, jaki będzie tegoroczny maj. Prognozy mówią jasno, czegoś takiego nie było od lat

Wiosna rozgościła się u nas na dobre, przynosząc ze sobą przyjemne, dość wysokie temperatury i słoneczne dni. Czy tak również będzie w maju? Spójrzmy na długoterminową prognozę pogody, by wiedzieć, jak najprawdopodobniej będzie wyglądał zbliżający się miesiąc.
Jaki będzie tegoroczny maj?
Tegoroczny kwiecień przyniósł nam wiele zawirowań pogody, która zmieniała się niemal z dnia na dzień. Przypomnijmy - początek miesiąca był słoneczny, pojawiły się także dość wysokie temperatury, lecz szybko zostały zastąpione deszczem, a nawet śniegiem oraz wyraźnym ochłodzeniem. Trzeci tydzień kwietnia ponownie odwrócił karty i wróciła ciepła aura, niosąc ze sobą wyraźne oznaki wiosny, w tym rozkwit wielobarwnych kwiatów.
Kwiecień powoli i nieubłaganie się kończy, ustępując tym samym majowi, który rozpocznie się majówkami - dla wielu osób czas ten wiąże się z grillami i spotkaniami z bliskimi na świeżym powietrzu. Czy to im się uda? Spójrzmy na długoterminową prognozę pogody, która ujawni, czego możemy spodziewać się w ciągu kilku najbliższych tygodni.
Długoterminowa pogoda na maj
Jaką pogodę przyniesie nam tegoroczny maj? To pytanie zapewne zaprząta głowę wielu osobom. Niektórzy zastanawiają się nad tym, planując wyjazdy, a inni, np. rolnicy, z niepokojem sprawdzają prognozy pogody, mając nadzieję, że nie pojawi się wówczas mróz, który może przynieść zniszczenia wśród ich upraw. Spójrzmy zatem na długoterminowe prognozy pogody, by rozwiać wszelkie wątpliwości.
ZOBACZ TAKŻE: Trudno uwierzyć, kto zapłaci za pogrzeb Franciszka. Watykan nie wyda ani centa, huczy o tym cały świat
Jak wynika z przewidywań amerykańskiego modelu CFS oraz Europejskiego Centrum Prognoz Średnioterminowych, maj może być miesiącem, w którym pojawi się wiele ciepłych dni. Wówczas niemalże w każdym tygodniu tego miesiąca średnia temperatura ma przekraczać normę aż o około 1-3 st. C.
Powyższe badania ponadto informują, że średnie temperatury dobowe na przeważającym obszarze kraju blisko przez cały maj mają osiągać, a nawet przekraczać 15 st. C. Nieco inaczej może być w górach oraz nad morzem - tam temperatury mogą być nieco niższe.
Warto jednak pamiętać, że początek maja będzie odbiegał znacznie od pozostałych tygodni. Jak wynika z powyższych badań, pierwsze dni miesiąca mogą być stosunkowo najchłodniejsze, a nawet miejscami mogą wystąpić przygruntowe przymrozki.
Co z opadami w maju?
Jak wynika z przewidywań amerykańskiego modelu CFS oraz Europejskiego Centrum Prognoz Średnioterminowych, znaczna część maja będzie ciepła i słoneczna, pełna wysokich temperatur. A co z opadami? Zapewne wiele osób zauważyło, że w ostatnim czasie spadło wyraźnie mało deszczu, co może negatywnie wpłynąć na przyrodę.
Amerykański model CFS, a także ECMWF informują, że opady deszczu w najbliższym miesiącu również mogą być niewielkie - może spaść go mniej, niż wynika z normy. Mogą jednak pojawiać się lokalne burze, lecz te, z racji swojego rozmieszczenia i szybkiego przemieszczania się, mogą nie sprawić, że ziemia zostanie odpowiednio nawodniona.





































