Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wiadomości > Odwrócone krzyże za trumną papieża Franciszka. Katolicy przerażeni, wiemy jaka jest prawda
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 25.04.2025 08:28

Odwrócone krzyże za trumną papieża Franciszka. Katolicy przerażeni, wiemy jaka jest prawda

Pogrzeb papieża Franciszka
fot. Rex Features/East News, X: @AlexanderPayton

Wierni z całego świata gromadzą się w Bazylice św. Piotra, aby pożegnać papieża Franciszka. Wielu z nich zwróciło uwagę na dość niecodzienny widok - za trumną Ojca Świętego pojawiły się odwrócone krzyże. W sieci zaroiło się od pytań i spekulacji. Czy to pomyłka? A może celowy przekaz?

Co oznaczają odwrócone krzyże?

Odwrócony krzyż, widoczny za trumną papieża Franciszka, dla wielu może wydawać się kontrowersyjny, a nawet niepokojący. Część internautów, nie znając jego historii, zaczęła łączyć go z satanistyczną symboliką. W rzeczywistości jednak ma on zupełnie inne, głęboko chrześcijańskie znaczenie. To tzw. krzyż św. Piotra - znak męczeństwa i pokory.

Według tradycji święty Piotr, pierwszy papież i jeden z najbliższych uczniów Jezusa, został ukrzyżowany w Rzymie podczas prześladowań chrześcijan. Uważał się za niegodnego umrzeć w taki sam sposób jak Zbawiciel, dlatego poprosił, by ukrzyżowano go głową w dół. Od tego czasu krzyż w takiej formie stał się jego symbolem, a zarazem przypomnieniem o duchowej pokorze i oddaniu.

Zaskakujące słowa Trumpa ws. sytuacji na Ukrainie. "Rosja zrobiła spore ustępstwa"

Odwrócony krzyż jest obecny w Watykanie od wieków

Choć dla postronnych obserwatorów krzyż św. Piotra może być nowością, to w Watykanie jego obecność nikogo nie dziwi. Występuje tam od wieków, głównie w dekoracjach sakralnych i symbolice związanej z papieską tradycją. Można go znaleźć m.in. w Bazylice św. Piotra - zarówno w rzeźbach, jak i mozaikach odnoszących się do męczeńskiej śmierci apostoła.

Również w bezpośrednim sąsiedztwie grobu św. Piotra, który znajduje się pod głównym ołtarzem świątyni, krzyż odwrócony pojawia się jako symboliczny element wystroju. To znak, że miejsce to jest duchowym centrum Kościoła katolickiego i przypomnieniem o jego korzeniach, sięgających czasów pierwszych chrześcijan.

Krzyż w herbach i insygniach papieskich

Odwrócony krzyż był też wielokrotnie obecny w papieskich herbach - zwłaszcza w przeszłości, gdy chciano podkreślić kontynuację misji św. Piotra. Choć dziś nie jest tak eksponowany, jak kiedyś, nadal można go znaleźć w niektórych elementach insygniów papieskich oraz dekoracjach liturgicznych.

W kontekście pogrzebu Franciszka jego obecność ma głębokie znaczenie. To nie tylko hołd dla św. Piotra, ale i symbol pokory samego papieża, który wielokrotnie podkreślał swoje przywiązanie do skromności, służby najuboższym i prostoty. Właśnie ta postawa zyskała mu szacunek milionów wiernych na całym świecie.

Ostatnie słowa papieża Franciszka

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek o godz. 7:35 rano. Watykan poinformował, że bezpośrednią przyczyną śmierci był udar, po którym papież zapadł w śpiączkę, a następnie doszło do zapaści kardiologicznej. Mimo szybkiej interwencji lekarzy nie udało się go uratować.

Jak donoszą watykańskie źródła, jeszcze przed utratą przytomności Franciszek miał wypowiedzieć do pielęgniarza słowa, które szybko obiegły media: "Z Bogiem, bracie. Dziękuję". Te proste, a zarazem wymowne słowa stały się symbolicznym pożegnaniem papieża, który do końca pozostał wierny swojej misji - pokornej, szczerej i bliskiej ludziom.