Goniec.pl
"Nie daj Boże, żeby takie nieszczęście spotkało Polskę". Ekspert mówi o prezydenturze Kaczyńskiego

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

"Nie daj Boże, żeby takie nieszczęście spotkało Polskę". Ekspert mówi o prezydenturze Kaczyńskiego

24 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

Wojna w Ukrainie, zły stan gospodarki, niskie płace, inflacja, brak perspektyw dla młodych i słaba klasa polityczna - Polacy mają na głowie multum problemów, a za rogiem już czai się kolejne zagrożenie. Jeden z dzienników sugeruje, że kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w kolejnych wyborach prezydenckich może być prezes Jarosław Kaczyński. Podczas gdy członkowie partii rozpływają się w zachwytach nad pomysłem, znany ekspert mówi wprost o prawdziwym "nieszczęściu".

Działacz opozycji politycznej w PRL, doktor nauk prawnych, polityk, prezes partii rządzącej i były premier. W bogatym CV Jarosława Kaczyńskiego brakuje jeszcze tylko skromnej posady prezydenta RP i można by było mówić o prawdziwej pełni szczęścia.

Screen Youtube / Janusz Jaskółka

Kaczyński zapowiedział rezygnację z funkcji prezesa PiS. Z jego ust padła istotna deklaracja

CZYTAJ DALEJ

Choć póki co prezes skupia sie w 100 procentach na walce o trzecią kadencję u władzy dla Zjednoczonej Prawicy i niszczeniu politycznych przeciwników, niewykluczone, że po wyborach w 2023 roku poczuje lekki niedosyt i zamarzy o przeprowadzce do Pałacu Prezydenckiego.

Jarosław Kaczyński zostanie prezydentem?

Mimo iż perspektywa wyborów prezydenckich w 2025 roku wydaje się być odległa, temat następcy Andrzeja Dudy pojawia się nie pierwszy raz. Po tym, jak rząd opuścił Jarosław Kaczyński, "Super Express" postanowił pobawić się nieco w jasnowidza i wytypował już pierwszego kandydata w walce o fotel prezydenta.

Nie Beata Szydło, nie Elżbieta Witek i nie Mateusz Morawiecki. Czarnym koniem PiS ma być, według dziennika, sam prezes Jarosław Kaczyński.

Z jednej strony, któż z nas nie chciałby zamienić leciwej budki na Żoliborzu na prezydencką rezydencję, z drugiej weźmy pod uwagę fakt, że lider Zjednoczonej Prawicy niczym kot zawsze chadza swoimi ścieżkami, które nie do końca są zrozumiałe.

I choć Kaczyński kreuje się na patriotę z krwi i kości, który dla ojczyzny gotów jest do największych poświęceń, prezydentura mogłaby być jego linią graniczną.

Biorąc na siebie takie zobowiązanie, prezes uwikłałby się w zagraniczne podróże, spotkania dyplomatyczne i kurtuazyjne przecinanie wstęg. To z kolei zadanie dla kogoś bardziej światowego i, co tu dużo mówić, reprezentacyjnego, a z pewnością nie tak bardzo zacietrzewionego w swojej ideologii.

Ryzykowna gra prezesa

Pomijając aspekt, że Kaczyński zwyczajnie może nie nadawać się na prezydenta, ta gra wcale nie musi mu się opłacać. Po pierwsze, były premier i tak steruje wszystkim z tylnego siedzenia, zakładając więc, że głową państwa znów byłby kandydat PiS, władza i tak byłaby w rękach prezesa, nie spoczywałaby na nim jednak żadna odpowiedzialność.

Po drugie, lider Zjednoczonej Prawicy ma równie dużo zwolenników, co przeciwników, nie jest więc pewne, że wygrałby pojedynek z człowiekiem opozycji. Ba, jego nazwisko na liście wyborczej mogłoby wywołać nawet odwrotny efekt i zmobilizować antyelektorat do tego, by jednak udać się do urn.

Porażka, podobna do tej z 2010 roku, kiedy stanął w szranki z Bronisławem Komorowskim, byłaby trwałym śladem na niezachwianym wizerunku prezesa. Kaczyński do dziś musi czuć gorycz przegranej, a spot, w którym zwracał się do przyjaciół Rosjan, zapewne jest jednym z jego większych koszmarów.

Posłowie Kaczyńskiego mówią "tak"

Nawet jeśli ryzykowny pomysł budzi w prezesie PiS uzasadnione wątpliwości, podobnych rozterek nie przeżywają politycy należący do jego ugrupowania. Ci widzą przyszłość w jasnych barwach, a pytani przez "SE" o kandydaturę swojego szefa, upatrują w tym okazję do zapunktowania sobie w jego rankingach.

- Kto może kandydować i zostać prezydentem Polski? Na pewno politykiem, który ma potężne doświadczenie, ma ogromne sukcesy i byłby świetnym prezydentem, jest Jarosław Kaczyński. Powinien być brany pod uwagę, jeśli chodzi o prezydenckie rozdanie. To byłoby na pewno piękne zwieńczenie politycznej kariery Jarosława Kaczyńskiego – mówi poseł klubu PiS Tadeusz Cymański.

"Za" jest także prominentny działacz Karol Karski, ale nastroje panów studzą oficjalne komunikaty płynące z partii.

- Prezes Jarosław Kaczyński nie będzie kandydować w wyborach prezydenckich. Mamy do czynienia z czystej wody fake newsem – poinformowano.

jaroslaw kaczynski pis jaroslaw gowin

Jarosław Kaczyński wskazał winnego porażki Polskiego Ładu. "To on go skomplikował i uczynił fatalnym"

CZYTAJ DALEJ

Ekspert miażdży kandydaturę

To, co dla posłów z kręgów PiS byłoby istnym darem z nieba, dla eksperta ds. wizerunku politycznego Wiesława Gałązki oznacza totalną katastrofę.

Myślę, że nie nadaje się na to stanowisko i nie daj Boże, żeby takie nieszczęście spotkało Polskę. To człowiek wrogo nastawiony do Europy. Można by bardzo wiele negatywnych cech Kaczyńskiego znaleźć, nie będę ich wymieniał. To nie byłoby dobre – mówi w rozmowie z naTemat.

Gałązka informacje o ewentualnym kandydowaniu prezesa na urząd prezydenta określa mianem "chwilowego cukierka".

- Rodzaj podlizywania się człowiekowi, który powoli traci siły i jeszcze w jakiś sposób próbuje się eksponować. To lizusostwo i odwracanie uwagi mediów, które powinny gryźć i być dociekliwe, a nie zajmować się takimi drobiazgami – ocenia.

Zwraca też uwagę na słowa prezesa PiS na temat Mariusza Błaszczaka. Choć Kaczyński nie powiedział tego wprost, zasugerował delikatnie, że to właśnie szef MON może go kiedyś zastąpić.

Jarosław Kaczyński jest jak "kornik"

Pewnym tropem naprowadzającym nieco na plany prezesa mogą być jego złote myśli, które wypowiedział przed laty. - Ja bym chciał być emerytowanym zbawcą narodu. […] Ja najbardziej chciałbym być szefem, silnej, bardzo wpływowej, współtworzącej albo tworzącej rząd partii - zdradził w przeszłości.

Ekspert ostrzega, że prezes PiS nie spocznie spokojnie, bo jest jak "kornik", który cały czas musi robić dziury. W tym, co mówi, jest jednak pewna nadzieja. Gałązka jest przekonany, że dziś Kaczyński nie otrzymałby 50 proc. głosów wyborców.

Jest już starszym człowiekiem. Gdybym był po stronie opozycji, robiłbym dokładnie to, co rząd Schrödera w 1995 roku pomagając Kwaśniewskiemu, czyli podkreślałbym różnicę wieku. I pokazywał wszystkie kłamstwa, niekonsekwencję, a także jego chamstwo, czego przykładem były wystąpienia Kaczyńskiego z trybuny sejmowej, kiedy wyzywał wszystkich posłów opozycji od kanalii – uważa.

Mateusz Morawiecki Podcast: co premier chce przekazać Polakom?

Posłuchaliśmy podcastu Morawieckiego, żebyście wy nie musieli. Trudno uwierzyć, co wygaduje premier

Mateusz Morawiecki ma podcast i posłuchaliśmy go, żebyście wy nie musieli. - Polska królestwem bezrobocia i umów śmieciowych - powiedział szef polskiego rządu w jednym z pierwszych odcinków w 2022 r. Słuchając kolejnych zdań padających z ust premiera Morawieckiego trudno oprzeć się wrażeniu, że osoba odpowiedzialna za narrację w stosunku do rządu i PiS w "Wiadomościach" TVP otrzymała zlecenie również na tę produkcję. Oto kilka słów Mateusza Morawieckiego z podcastu, z którymi warto się zapoznać. Niektóre cytaty niezwykle źle się zestarzały.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Goniec.pl, natemat.pl

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Nietypowe alerty RCB trafiły do turystów i mieszkańców Pomorza. "Nie zbliżaj się do plaż"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Jerzy Urban był poważnie schorowany. Przyjaciel ujawnił prawdę o jego kłopotach zdrowotnych

Czytaj więcej >

Wiadomości

Zabrze. Tragiczne odkrycie w sortowni odpadów. Znaleziono zwłoki noworodka

Czytaj więcej >
Łukaszenko przyznał, że Białoruś uczestniczy w wojnie w Ukrainie. Tłumaczenia dyktatora jeżą włosy na głowie

Wiadomości

Łukaszenko pierwszy raz przyznał, że Białoruś uczestniczy w wojnie w Ukrainie. Skandaliczne słowa

Czytaj więcej >
Obowiązek płacenia abonamentu RTV nie dla wszystkich. Wystarczy tylko spełnić określone warunki

Wiadomości

Obowiązek płacenia abonamentu RTV nie dla wszystkich. Trzeba tylko spełnić określone warunki

Czytaj więcej >
Pogrzeb Jerzego Ubrana. Kiedy odbędzie się ceremonia i gdzie spocznie były polityk i naczelny "NIE"?

Wiadomości

Pogrzeb Jerzego Ubrana. Kiedy odbędzie się ceremonia i gdzie spocznie były polityk i naczelny "NIE"?

Czytaj więcej >