Goniec.pl
NFZ zabrał głos na temat stwardnienia rozsianego

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

NFZ przygotował raport na temat stwardnienia rozsianego

17 Maja 2021

Autor tekstu:

Irmina Jach

Udostępnij:

Narodowy Fundusz Zdrowia - z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Stwardnienia Rozsianego - postanowił przybliżyć problematykę schorzenia internautom. Na oficjalnym profilu NFZ w mediach społecznościowych pojawił się wpis zachęcający do zapoznania się z raportem dotyczącym tej niebezpiecznej choroby. Warto wiedzieć.

- Już 30 maja Światowy Dzień Stwardnienia Rozsianego. Z tej okazji Ministerstwo Zdrowia, NFZ i Centrum e-Zdrowia przygotowały interaktywny raport na temat SM. W raporcie między innymi o obrazie leczenia SM w Polsce oraz SM w czasie ciąży - napisano na Twitterze.

NFZ zabrał głos na temat stwardnienia rozsianego

Stwardnienie rozsiane to stale postępująca choroba układu nerwowego, która może prowadzić do niepełnosprawności. Głównymi mechanizmami powodującymi objawy stwardnienia rozsianego są: zapalenie, demielinizacja i zwyrodnienie aksonów. Dokładna przyczyna schorzenia nie jest znana.

Środowisko naukowe przyjmuje, że jest to choroba autoimmunologiczna o wieloczynnikowym podłożu. Stwardnienie rozsiane dotyka około 30 na 100 tysięcy osób. Charakterystyczne dla schorzenia są rozsiane zmiany w obrębie ośrodkowego układu nerwowego - mózgu i rdzenia kręgowego.

Początki stwardnienia rozsianego charakteryzują się pojawieniem się pojedynczego objawu ze strony układu nerwowego. Znacznie rzadziej symptomów jest więcej. Najczęściej pojawia się rzadko wspominane pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego.

Najczęstszymi objawami, na jakie uskarżają się pacjenci, są zaburzenia czucia i wrażenia czuciowe w obrębie kończyn. Osoby cierpiące na stwardnienie rozsiane nierzadko odczuwają także mrowienie, drętwienie, kłucie czy uczucie przypominające porażenia prądem.

Wraz z progresją schorzenia u chorego mogą pojawić się niedowłady jednej bądź obu nóg lub nóg i rąk. Powszechnymi objawami są także: oczopląs i zaburzenia ruchu gałek ocznych, jak również problemy z utrzymaniem równowagi i zawroty głowy. Najbardziej wstydliwym symptomem jest niemożność kontrolowania zwieraczy.

W wyniku różnych badań udało się określić kilka czynników, które mogą zwiększać ryzyko zachorowania na stwardnienie rozsiane. Są to: płeć żeńska, rasa biała, wiek pomiędzy 20. a 40. rokiem życia, zakażenie wirusem Epstein-Barr wywołujące mononukleozę, cukrzyca typu I, zapalenie jelit, choroby tarczycy, palenie tytoniu, niedobór witaminy D oraz otyłość w okresie dojrzewania.

Wyleczenie ze stwardnienia rozsianego przy obecnym stanie wiedzy medycznej jest niemożliwe. To choroba przewlekła, która towarzyszy pacjentowi przez całe życie. Z uwagi na znikomą wiedzę w tym zakresie, nie istnieje możliwość leczenia przyczynowego.

Obecne terapie skupiają się na leczeniu objawowym i podawaniu leków immunomodulujących, czyli modyfikujących przebieg zachorowania. Leczenie objawowe ma na celu zminimalizowanie niekomfortowych odczuć i bólu. Chorzy powinni pozostawać pod stałą opieką lekarza.

  • Córka Katarzyny Dowbor to zjawiskowa piękność. Niewielu wie, kto jest jej ojcem

  • Wielka awaria systemu do wystawiania e-recept w całej Polsce

  • Czajka zbierał pieniądze na pogrzeb mamy. Powiedział, na co je wydał

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: medicover.pl

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >
Sąsiadka rodziny zaalarmowała służby

Wiadomości

Zawiadomiła służby, bo w mieszkaniu obok płakały dzieci. Nagle zmarła ich mama

Czytaj więcej >
Seniorka wypadła z okna

Wiadomości

Dolnośląskie: 81-latka wypadła z okna domu seniora. Nie żyje

Czytaj więcej >