Goniec.pl
Kontrole urzędu

Iberion materiały własne

Nawet 14 tysięcy złotych kary za nierozliczenie PIT-u

20 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Monika Majko

Udostępnij:

Już od 1 maja 2021 roku ma nastąpić drastyczna podwyżka kar za wykroczenia skarbowe. Nowe przepisy dotkną m.in. spóźnialskich, którzy w tym roku nie rozliczą na czas swoich PiT-ów. Deklaracje podatkowe trzeba złożyć do 30 kwietnia, a

Przepisy dotyczące podwyższenia kar za wykroczenia skarbowe znalazły się w nowej ustawie o akcyzie, a dokument czeka już tylko na publikację w Dzienniku Ustaw. Zmiany w tym zakresie zostały wcześniej przegłosowane i podpisane przez prezydenta

Nowe przepisy zakładają surową podwyżkę kar za wykroczenia skarbowe

Polacy mają czas do 30 kwietnia, by złożyć i rozliczyć swoje zeznania podatkowe w Urzędzie Skarbowym. Jeśli termin ten zostanie przekroczony, instytucja może nałożyć karę grzywny, której maksymalna wysokość do tej pory wynosiła około 5-6 tys. zł. Na tym polu czeka nas jednak poważna zmiana

Zgonie z zapisami zawartymi w nowej ustawie o akcyzie, już od 1 maja nastąpi drastyczna podwyżka kar za wykroczenia skarbowe, która będzie mogła wynosić pięciokrotność wysokości minimalnego wynagrodzenia, co wynosi aż 14 tys. zł.

Jednocześnie Urząd Skarbowy zyska również możliwość karania podatników bez konieczności kierowania sprawy do sądu. Ustawa regulująca zmiany została już przegłosowana i czeka na publikację w Dzienniku Ustaw.

– Zmiana taka będzie służyć znacznemu przyspieszeniu oraz istotnemu uproszczeniu części spraw o wykroczenia skarbowe, które będą mogły być załatwione szybko i sprawnie w trybie postępowania mandatowego, bez konieczności kierowania sprawy do sądu karnego – tłumaczy w swoim uzasadnieniu do przepisów Ministerstwo Finansów.

Do 30 kwietnia należy nie tylko wypełnić i złożyć zeznanie podatkowe, ale również zapłacić podatek dochodowy. Jeśli rozliczamy PIT-37, skarbówka wstępnie wypełni naszą deklarację, a nawet zaakceptuje ją za nas. Trzeba jednak pamiętać o dokonaniu ewentualnych dopłat.

Z kolei osoby rozliczające się samodzielnie nie mogą liczyć na to, że fiskus wyręczy ich w wypełnianiu deklaracji. Nie warto zwlekać z przekazaniem dokumentów fiskusowi, ponieważ podwyżka kar za wykroczenia skarbowe ma obowiązywać już od 1 maja 2021 roku.

Na złożenie deklaracji finansowej zostało więc 10 dni. Można to zrobić przez rządową platformę podatki.gov.pl, lub tradycyjnie w odpowiadającym naszemu miejscu zamieszkania Urzędzie Skarbowym.

Należy jednak pamiętać, że stacjonarne funkcjonowanie wielu instytucji zostało ograniczone przez pandemię koronawirusa. W takiej sytuacji zwlekanie do ostatniej chwili może nie być najlepszym pomysłem i zakończyć się wysokim mandatem.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Lichtman ujawnił, co stało się na przedostatnim spotkaniu z Krawczykiem. Padła wyjątkowa prośba

  • Minister zdrowia potwierdził prace nad luzowaniem obostrzeń

  • Wypadek w Brodnicy. Nie żyje 34-latka, dzieci przewiezione do szpitala

Monika MajkoAutor

Najchętniej piszę o wydarzeniach lokalnych i kulturze. Hobbystycznie związana jestem z kobiecą sceną muzyczną. Pochodzę znad morza i uwielbiam wszelkie sporty wodne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

TVP przegrała w sądzie w sprawie "goebbelsowskich mediów"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Polski Ład przepychany na siłę. Kuriozalne obrady sejmowych komisji

Czytaj więcej >

Wiadomości

Stało się, pan Jacek wygrał wczoraj milion w "Milionerach". Oto finałowe pytanie

Czytaj więcej >
mężczyzna

Wiadomości

Polacy masowo otrzymują skierowania na kwarantannę. GIS ostrzega przed oszustami

Czytaj więcej >
Zdjęcia

Wiadomości

Straż Graniczna pokazała zdjęcia z telefonów imigrantów spod białoruskiej granicy

Czytaj więcej >
nie żyje

Wiadomości

Nie żyje Matthew Strachan, autor muzyki do "Milionerów"

Czytaj więcej >