Goniec.pl
dziecko-wlazl-karaluch

unsplash.com/JC Gellidon (zdjęcie ilustracyjne)

Nastolatkę kilka dni bolało ucho. Lekarz w środku znalazł karalucha

25 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Dziecko, które przez kilka dni narzekało na ból ucha, trafiła do lekarza w Lublińcu. W trakcie badania przerażona laryngolog znalazła w przewodzie słuchowym nastolatki karalucha. Okazało się, że w lokalu socjalnym, w którym dziewczynka mieszka z rodziną, pojawiła się plaga insektów. Owady są w szafkach, ubraniach i jedzeniu. Mieszkańcy są bezsilni.

Szokująca historię nastoletniego dziecka opowiedziała w programie „Interwencja” Barbara Pragier. Jej wnuczce przez kilka dni dokuczał ból ucha. Wreszcie kobieta postanowiła zareagować. Laryngolog z przerażeniem stwierdziła, że w przewodzie słuchowym dziewczynki znajduje się żywy karaluch.

jacek-jaworek-falszywy-trop

Jacek Jaworek odnaleziony? Policyjna obława na dworcu w Tarnowie

CZYTAJ DALEJ

Babcia dziecka od czterech lat mieszka w budynku przy ulicy Klonowej w Lublińcu (województwo śląskie). W lokalach socjalnych żyje kilkadziesiąt osób. Mieszkańcy twierdzą, że po pojawieniu się plagi karaluchów sytuacja stała się dramatyczna. Lekarce udało się usunąć owada z ucha nastolatki. Problem insektów jednak nie został rozwiązany.

Historia nastoletniej dziewczynki pokazuje skalę problemu

Karaluchy bywają znajdowane w jedzeniu, lodówce, kubkach po kawie czy szafkach, ale rzadko słyszy się o tym, by chowały się w przewodzie słuchowym dziecka. Jednak to właśnie insekt wywołał ból ucha nastolatki, wnuczki Barbary Pragier. Babcia opowiedziała o wszystkim przed kamerami programu „Interwencja”.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

– Parę dni ją ucho bolało, więc coś musiało być nie tak. Pani laryngolog aż się przeraziła. Jeszcze nie umiała dobrze tego wyciągnąć, tylko część wyciągnęła. Resztę pod ciśnieniem przepłukała i cały wyszedł. Ponoć ten karaluch był żywy – relacjonuje kobieta.

Dziennikarze stacji Polsat postanowili sprawdzić, z czym mierzą się mieszkańcy lokali socjalnych w Lublińcu. Okazało się, że budynek znajdujący się przy ulicy Klonowej został opanowany przez insekty. Osoby, które tam żyją, uważają, że pojawienie się plagi może być związane z powstaniem wysypiska śmieci.

– Robaki zauważyłem, od kiedy wysypisko powstało za naszą siatką. To nawarstwiało się. Te śmieci przywożone są w zwykłych ciężarówkach, tirach i zamykane są plandeką z góry, a to jest normalny wywóz śmieci. Taki fetor jest... Jak wieje wiatr z tamtej strony, to nie można normalnie okna otworzyć. Od tego zaczęło się to robactwo – twierdzi Adam Suchecki, jeden z lokatorów.

Rodzina dziecka i pozostali mieszkańcy są bezsilni

Ani babcia nastoletniego dziecka, ani pozostali mieszkańcy lokali socjalnych w Lublińcu nie mają pomysłu, jak pozbyć się niechcianych gości. Choć na terenie budynku przeprowadzono już dezynsekcję, efektów nie widać. Karaluchy nadal gromadzą się dosłownie wszędzie.

– Przyszli, popsikali, ale to pic na wodę – mówią mieszkańcy.

Wreszcie dziennikarze „Interwencji” postanowili skontaktować się z przedstawicielami sanepidu, by zasięgnąć informacji dotyczących tego, jakie kroki mają zostać podjęte w sprawie plagi karaluchów przy ulicy Klonowej. Pracownicy potwierdzili, że przeprowadzono już dezynsekcję i ujawnili, że planują kolejne kontrole.

– Ja wam nie mogę przekazać całości informacji, na pewno będziecie mogli zwrócić się o nie do mnie, kiedy ta sprawa ulegnie takiemu ostatecznemu wyjaśnieniu. Kiedy do końca zostaną przeprowadzone te wszystkie kontrole i wydane decyzje – powiedziała przedstawicielka sanepidu w Lublińcu.

Właściciel firmy odpadowej oświadczył, że na terenie składowiska robaki nie występują. Przedstawiciele przekazali, że przeprowadzają regularne kontrole oraz dezynsekcje, kontrolując poziom czystości. Ich zdaniem wina może leżeć po stronie budynku z lokalami socjalnymi.

Ze swojej strony przeprowadzamy dwutygodniowe, trzytygodniowe dezynsekcje cały czas. Trzeba by było bardziej prześwietlić budynek, czystość budynku obok naszej firmy. My mamy firmę sześć lat i nigdy nie było problemu z tym – poinformowano.

Urzędnicy Gminy w Lublińcu przyznali, że mieszkańców trzeba będzie przenieść. Zdaniem jednego z pracowników urzędu budynek trzeba będzie poddać rozbiórce. Zasugerował też, że teren ten nie nadaje się na zagospodarowanie mieszkaniowe.

– Plan jest taki, żeby najpóźniej do końca tego roku wszystkich lokatorów wyprowadzić w lepsze miejsce. Budynek poddać rozbiórce, a teren ewentualnie przeznaczyć na dalsze zagospodarowanie, na działalność przemysłową, a nie mieszkaniową – ujawnił Józef Korpak.

Do tego czasu jednak mieszkańcy będą musieli jakoś żyć z karaluchami. Barbara Pragier powiedziała, że boi się spać. Przed snem okalaj drzwi taśmą i zabezpiecza okna.

Pamiętasz największe afery PiS? Przy siódmym pytaniu trudno uwierzyć, że politycy mogą być aż tak bezczelni

Pytanie 1 z 7

Ile Jacek Sasin wydał z publicznych pieniędzy na wybory kopertowe, które się nie odbyły?

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Polsat News "Interwencja"

Mateusz SidorekAutor

Interesuję się literaturą, kinem europejskim oraz arthouse’owym i kulturą francuską w każdym wydaniu. Tworzyłem treści m.in. dla i-D Poland, Noizz, K MAG oraz Hiro.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Sejm

Wiadomości

PiS wnosi o zmianę regulaminu Sejmu. Członkowie opozycji: "Boi się, że przegra głosowanie"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Ks. Isakowicz-Zaleski zdradził kulisy działalności o. Rydzyka. Dochodziło do nadużyć

Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie zapłacisz kartą, nie wypłacisz gotówki. Poważne utrudnienia w kilku bankach

Czytaj więcej >

Wiadomości

Producent poduszek dla niemowlaków The Bobby Company wycofuje swój produkt. Zmarło ośmioro dzieci

Czytaj więcej >

Wiadomości

Dziś w nocy dotrze nad Polskę chmura dwutlenku siarki znad wulkanu Cumbre Vieja

Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje powstaniec warszawski Henryk Filipski "Jeremi"

Czytaj więcej >