Goniec.pl
andrzej-duda-odczytano-list

East News ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

W pewnym momencie przerwano pogrzeb. Odczytano list od Andrzeja Dudy

1 Lipca 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

W trakcie pogrzebu Wojciecha Grzeszka, który odbył się w Krakowie, odczytano list od Andrzeja Dudy. Treść dokumentu napisanego przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej podczas ceremonii ostatniego pożegnania działacza „Solidarności” przeczytał Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Wojciech Kolarski.

Andrzej Duda nie mógł osobiście pojawić się na mszy świętej pogrzebowej za Wojciecha Grzeszka, którą poprowadził w Bazylice Mariackiej arcybiskup Marek Jędraszewski. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej napisał za to list, którego treść została odczytana podczas uroczystości.

burza-piorun-trafil

Nagrał uderzenie pioruna. Sekundy później dom stanął w ogniu

CZYTAJ DALEJ

Dokument podpisany przez Andrzeja Dudę przeczytał Wojciech Kolarski – Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Wojciech Grzeszek zmarł w wieku 67 lat po walce z długą i ciężką chorobą. Był samorządowcem i szefem małopolskiej „Solidarności”.

Słowa Andrzeja Dudy wygłoszone podczas pogrzebu Wojciecha Grzeszka

W swoim liście, którego treść została opublikowana na oficjalnie stronie prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda wyraził głęboki smutek na wieść o śmierci Wojciecha Grzeszka. Zaznaczył, że zmarły samorządowiec kierował się takimi wartościami jak „wolność narodu i niepodległość Ojczyzny, swobody obywatelskie i godność człowieka”.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Prezydent RP przypomniał też, że Wojciech Grzeszek kontynuował swoje działania na rzecz „rozwoju gospodarczego i społecznego Małopolski” także w wolnej Polsce. Samorządowiec zwracał też dużą uwagę na prawa pracowników oraz ochronę miejsc pracy w krakowskich oraz małopolskich przedsiębiorstwach.

Wśród zasług szefa małopolskiej „Solidarności” głowa państwa wymieniła również angażowanie się w działanie opieki zdrowotnej, sprawy rodziny, ale przede wszystkim walkę o wspólne dobro. Do listu dołączone zostały kondolencje dla rodziny i przyjaciół zmarłego.

W liście prezydent przypomniał też, że niedawno uhonorował Wojciecha Grzeszka Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Dodał, że odznaczenie zostanie przekazane rodzinie samorządowca.

Andrzej Duda żegna Wojciecha Grzeszka

Wojciech Grzeszek – podobnie jak Andrzej Duda – przyszedł na świat w Krakowie. Samorządowiec urodził się w dawnej stolicy w 1954 roku. Zajmował się pracą korektora oraz pełnił funkcję specjalisty ds. organizacji zarządzania w Drukarni Narodowej w Krakowie.

Od września 1980 roku działał w „Solidarności”. Po wprowadzeniu stanu wojennego zajmował się kolportowaniem wydawnictw podziemnych. W 2001 roku objął stanowisko przedstawiciela „Solidarności” Regionu Małopolski w Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego. Następnie został jej wiceprzewodniczącym.

Instytut Pamięci Narodowej przyznał Wojciechowi Grzeszkowi tytuł „Świadka historii” w 2015 roku. Działał także w sejmiku mbpolskim, pełniąc funkcję przewodniczącego komisji polityki prorodzinnej i społecznej. Samorządowiec w ostatnich latach zmagał się z problemami zdrowotnymi.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Członkowie zespołu Maneskin oddali nagrodę otrzymaną na festiwalu w Sopocie fance

  • Poznaliśmy szczegóły postępowania ws. kardynała Dziwisza

  • Śmiertelny wypadek na A1 w okolicach Łodzi. Nie żyją dwie osoby

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej; Gazeta Wyborcza

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >