Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Nadciągają afrykańskie upały. Będzie ponad 30 stopni Celsjusza w cieniu
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 23.06.2024 10:01

Nadciągają afrykańskie upały. Będzie ponad 30 stopni Celsjusza w cieniu

mapa Polski, miasto
Fot. IMGW; East News/Michal Zebrowski

Afrykańskie upały docierają do Polski. Po burzliwych dniach pełnych deszczu i błyskawic koniec czerwca i początku wakacji zapowiada się upalnie. Prognoza pogody Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wskazuje, iż mogą zostać wydane alerty drugiego stopnia w związku z wysoką temperaturą.

Nadciąga zmiana w pogodzie

Prognoza pogody na najbliższe dni przynosi ze sobą afrykańskie upały. Temperatura wzrośnie jeszcze bardziej, a burze i ulewne deszcze ustąpią palącemu słońcu. Termometry pokażą nawet 30 stopni Celsjusza w cieniu.

ZOBACZ TAKŻE: Od lat nie płacił abonamentu RTV. Kwota kary po kontroli zwala z nóg

Pogoda na niedzielę (23.06) będzie dniem pośrednim przed nadciągnięciem afrykańskich upałów. Ostatni dzień tygodnia nie tylko nie będzie obfitował w gwałtowne burze, ale temperatura nie wzrośnie jeszcze na tyle, by stanowiła ona zagrożenie. - Słabe opady możliwe jedynie na północy - wyjaśnia IMGW w prognozie pogody na 23 czerwca.

Poszła odebrać paczkę, chwilę później nie żyła. Tajemnicza śmierć w polskim mieście

Afrykańskie upały w Polsce: IMGW planuje wydać pomarańczowe alerty

Pogoda na najbliższe dni jasno wskazuje na nadciągające do Polski afrykańskie upały. Chociaż w niedzielę (23.06) termometry pokażą w kraju maksymalnie 26 stopni Celsjusza, to już od poniedziałku sytuacja będzie się wyglądać zupełnie inaczej.

We wtorek (25.06) nastąpi spora zmiana w pogodzie. W całym kraju będzie słonecznie, a temperatura skokowo wzrośnie. Napływające do Polski gorące powietrze sprawi, iż w cieniu będzie aż 27 stopni Celsjusza. Apogeum afrykańskich upałów czeka nas w środę 26.06. Prognoza pogody przewiduje, iż termometry wskażą ponad 30 stopni Celsjusza w cieniu.

Z racji afrykańskich upałów, które nawiedzą Polskę tuż po fali gwałtownych burz i niszczycielskich wichur, IMGW planuje wydanie pomarańczowych alertów. Ostrzeżenia II stopnia przed upałami mają dotyczyć południowej części kraju (województwa: małopolskie, podkarpackie, śląskie i świętokrzyskie), jednak sytuacja jest dynamiczna.

afrykansie-upalu-alerty.jpg
IMGW planuje wydanie pomarańczowych alertów w związku z falą upałów. Fot. IMGW

Afrykańskie upały przyciągną burze

Afrykańskie upały to efekt gorących mas powietrza. Po środowym apogeum pogodowym ponownie nadejdą burze. IMGW w prognozie pogody przewiduje jednak, iż wyładowania, deszcz oraz wichury będą miały tylko charakter lokalny.

ZOBACZ TAKŻE: Kontrolerzy ZUS ruszyli w Polskę, pukają do kolejnych drzwi. Niektórzy będą musieli zwrócić pieniądze

W czwartek zachmurzenie umiarkowane, okresami duże z możliwością przelotnych opadów deszczu i burz w całym kraju, poza krańcami północno-wschodnimi. Temperatura w dzień od 29°C do 32°C, nad samym morzem około 25-26°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami na północy porywisty z kierunków południowych. W trakcie burz możliwe porywy do 70 km/h - czytamy w prognozie pogody IMGW.