Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Na polskich stacjach będzie drożej. Ceny paliw pójdą mocno w górę.
Piotr Dutka
Piotr Dutka 18.02.2022 15:52

Na polskich stacjach będzie drożej. Ceny paliw pójdą mocno w górę.

Pixabay
Pixabay

Niestety, ale gwałtowne obniżki cen paliw to melodia przeszłości. Nadchodzące tygodnie nie napawają optymizmem i powoli spełnia się czarny scenariusz dla każdego kierowcy. Potwierdzają się również prognozy ekspertów oraz analityków, z których jasno wynika, że czekają nas spore podwyżki, nawet pomimo rządowej tarczy antyinflacyjnej.

Niestety, ale nie mamy zbyt wielu dobrych informacji dla wszystkich zmotoryzowanych. Według oficjalnych danych przekazanych przez znanych analityków, ceny paliw pójdą widocznie w górę.

Najgorsze prognozy sugerują, że w ciągu najbliższych kilkunastu dni na polskich stacjach będzie można zaobserwować wzrosty o nawet kilkanaście groszy. 

Aktualnie zarówno Diesel, jak i klasyczna benzyna Pb95 zbliżają się do bariery 5,40 zł za litr. Warto przypomnieć, że jeszcze kilkanaście dni temu tankowaliśmy za około 5,20 zł.

Z danych e-petrol.pl z 16 lutego br. wynika, że pierwsze z paliw kosztuje średnio w Polsce 5,31 zł/l (w przypadku PB98 jest to 5,59 zł/l), a diesel 5,36 zł/l. Kierowcy nie mogą być zadowoleni.

Według analityków serwisu e-petrol w najbliższym czasie nie możemy liczyć na widoczne obniżki cen, a wręcz przeciwnie, przygotować się na znaczące wzrosty.

Analitycy spodziewają się, że w tygodniu od 21 do 27 lutego ceny paliw będą oscylować w następujących granicach. Benzyna Pb98 za 5,60-5,72 zł/l, Pb95 za 5,31-5,43 zł/l, olej napędowy ON za 5,37-5,49 zł/l, autogaz LPG za 2,66-2,73 zł/l.

Według ekspertów e-petrol, pozytywnym aspektem była lutowa obniżka podatku.

- Obniżki stawek podatku VAT, które obowiązują od początku miesiąca, stanowią spory bufor w warunkach rynkowej niestabilności i czynią nas najtańszym krajem w Unii Europejskiej. Gdyby nie redukcja podatku płacilibyśmy dziś sporo powyżej 6 zł na litrze za oba paliwa podstawowe. Tak dzieje się w naszych ościennych krajach - można przeczytać w oficjalnym komentarzu.

O skali problemu może świadczyć fakt, że gdyby do obecnych stawek hurtowych „dodać” standardową, 23-procentową, stawkę VAT, to aktualnie ceny benzyn na stacjach wyraźnie przekraczałyby poziom 6 zł/l. Z kolei w przypadku oleju napędowego mówilibyśmy zapewne o cenach rzędu 6,25-6,30 zł/l.

Jak podkreślają eksperci, główną przyczyną takiego stanu rzeczy są przede wszystkim wysokie notowania ropy naftowej. Jeszcze w środę kurs ropy Brent przekraczał 96 USD za baryłkę i był bliski najwyższych poziomów od października 2014 roku!

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: e-petrol.pl