Pogotowie przeciwpowodziowe Żródło: Pixabay.com, autor: terimakasih0 zdjęcie poglądowe

Na Dolnym Śląsku wprowadzono pogotowie przeciwpowodziowe

Pogoda na majówkę zdecydowanie nie rozpieszcza Polaków. Nie tylko możemy zapomnieć o wypoczynku w promieniach słońca, ale musimy również zmierzyć się z nadciągającym niebezpieczeństwem. Na Dolnym Śląsku wprowadzono właśnie pogotowie przeciwpowodziowe.

Od wczoraj nad Polską przemieszczają się bardzo obfite opady deszczu, które niestety wpływają na bardzo trudną sytuację hydrologiczną w niektórych regionach. Coraz gorzej sytuacja wygląda na Dolnym Śląsku.

Stany ostrzegawcze i alarmowe przekroczone są obecnie w powiecie kłodzkim i w Jeleniej Górze. W przypadku tego pierwszego stany alarmowe są już przekroczone na Ścinawce i Bystrzycy Dusznickiej.

Trudna sytuacja hydrologiczna na Dolnym Śląsku

Prezydent Jeleniej Góry zdecydował się na wprowadzenie pogotowia przeciwpowodziowego w związku z niepokojącym stanem wód na Bobrze i Kamiennej.

Sytuacja jest bardzo napięta. Jak podają reporterzy RMF FM, w całym regionie już 10 na 15 wodowskazów pokazuje przekroczone stany alarmowe.

Przed kamerami para prezydencka złożyła wiernym życzenia. Nie udało się uniknąć tematu pandemii koronawirusa. Pierwsza dama zwróciła uwagę na fakt, że z powodu obostrzeń sanitarnych być może rodziny nie będą mogły się licznie gromadzić, by celebrować Wielkanoc.

Stało się najgorsze, nie żyje Bronisław Cieślak. „Porucznik Borewicz” przegrał walkę z chorobąStało się najgorsze, nie żyje Bronisław Cieślak. „Porucznik Borewicz” przegrał walkę z chorobąCzytaj dalej

Do tej pory (stan na godzinę 16:50) w regionie odnotowano 102 interwencje strażaków związane z obfitymi opadami deszczu. Wiadomość potwierdził Dyżurny Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratowniczej Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu.

Ostrzeżenia dla regionu wystosował również Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Specjaliści wskazują, że należy spodziewać się dalszego wzrostu poziomu wód włącznie z przekroczeniem stanów alarmowych.

- W wyniku intensywnych opadów deszczu w zlewniach dopływów Odry występują i będą występowały dalsze wzrosty stanów w strefie wody wysokiej, miejscami, zwłaszcza w zlewniach Nysy Kłodzkiej, Bystrzycy, Kaczawy, Bobru, i Nysy Łużyckiej, z przekroczeniem stanów alarmowych - czytamy w komunikacie IMGW.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: YouTube Prezydent.pl

Następny artykuł