Goniec.pl > Wiadomości > Na dniach 13. emerytura trafi na konta seniorów. Ile będą musieli oddać państwu?
Jan Jałowczyk
Jan Jałowczyk 22.03.2023 10:55

Na dniach 13. emerytura trafi na konta seniorów. Ile będą musieli oddać państwu?

pieniądze
Iberion

Wyczekiwany od dawna dzień przez polskich seniorów tuż za pasem. Lada moment na konta emerytów trafi 13. emerytura, która w dobie szalejącej inflacji jest wielce pożądana. O ile rok temu dodatkowe świadczenie nie było opodatkowane, o tyle w tym roku część "trzynastki" trzeba będzie oddać państwu. Ile dokładnie? 

13. emerytura na dniach trafi na konta seniorów

Przypomnijmy, w zeszłym roku rząd wydał rozporządzenie, dzięki któremu 13. oraz 14. emerytura były zwolnione z podatku, a emeryci byli zobowiązani jedynie do zapłaty za składkę zdrowotną. Bez wątpienia była to wyjątkowo korzystna opcja dla seniorów. 

Niestety w tym roku popularne “trzynastki” oraz “czternastki” zostaną opodatkowane, a co za tym idzie, obywatele w podeszłym wieku będą musieli zacisnąć pasa.

Wypłaty dodatkowych środków mają ruszyć już lada dzień, a kwota bazowa wynieść ma 1588,44 zł brutto. Niestety, seniorzy muszą pogodzić się z tym, że takich cyfr nie ujrzą na swoich bankowych wyciągach, bo od “trzynastki” będą musieli odjąć jeszcze składkę zdrowotną i podatek dochodowy.

Adam Małysz wysłał pilną wiadomość Dawidowi Kubackiemu. Wyszło na jaw, co mu obiecał

Czemu w tym roku polscy seniorzy nie mogą liczyć na ulgę?

Z czego wynika zmiana rządowego podejścia do kwestii opodatkowania dodatków wypłacanych polskim seniorom? 

- Zeszłoroczna ulga wynikała “ze względu na wyjątkową sytuację (...), wywołaną agresją Rosji na Ukrainę, i w efekcie skokowy wzrost cen energii, który spowodował wzrost cen innych produktów” - podkreślał wiceminister finansów Artur Soboń w odpowiedzi na interpelację posła KO, Michała Jarosa.

 

Ile seniorzy będą musieli oddać państwu?

Dziennik Fakt wyliczył, na jakie kwoty dokładnie mogą liczyć polscy seniorzy. Jak się okazuje, na największe przelewy, bo w wysokości 1445,48 zł netto otrzymają osoby z emeryturą nie wyższą niż 819 zł netto. 

Z kolei w przypadku świadczeniobiorców otrzymujących co miesiąc 1500 zł netto, “trzynastka” wyniesie już 1374,48 zł netto (71 zł zabierze skarbówka). Najwięcej stracą natomiast osoby z emeryturą w wysokości minimum 2275 zł netto - one dostaną zaledwie 1254,48 zł netto (fiskus zabierze im aż 191 zł).

W rozmowie z Faktem, jeszcze w lutym wiceminister finansów Artur Soboń tłumaczył dodatkowo. - Wszystkie świadczenia dla emerytów są opodatkowane, niezależnie od tego, w jaki sposób są finansowane. Podatek dochodowy jest systemowo częścią zobowiązań, które podatnicy w tym przypadku płacą - wyjaśnił.

Jak dodał polityk, ostateczna decyzja należy do premiera Mateusza Morawieckiego. Na horyzoncie nie widać jednak oznak, by szef rządu zdecydował się na ukłon w stosunku do seniorów.

- Zwolnienie emerytur z podatku jest czymś nadzwyczajnym. (…) Wyjątkowo trzynastki i czternastki nie zostały opodatkowane tylko w 2022 r. - przypomniał Soboń.