Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Niepokojące wieści dla seniorów. 13. i 14. emerytura będą opodatkowane
Jan Jałowczyk
Jan Jałowczyk 20.03.2023 15:30

Niepokojące wieści dla seniorów. 13. i 14. emerytura będą opodatkowane

pieniądze
Iberion

O ile w zeszłym roku wszyscy polscy emeryci mogli liczyć na ulgę podatkową z tytułu 13. i 14. emerytury, o tyle w 2023 r. seniorzy już nie mogą liczyć na taryfę ulgową. Powody takiego stanu rzeczy wyjaśnia wiceminister finansów Artur Soboń.

Podatek od 13. i 14. emerytury w 2023 roku

Wiceminister finansów Artur Soboń udzielił odpowiedzi na interpelację poselską Michała Jarosa z Koalicji Obywatelskiej, który niedawno dopytywał, z czego wynika decyzja rządu o nałożeniu na 13. i 14. emeryturę podatku dochodowego. 

Przypomnijmy, w zeszłym roku rząd wydał rozporządzenie, dzięki któremu 13. oraz 14. emerytura były zwolnione z podatku, a emeryci byli zobowiązani jedynie do zapłaty za składkę zdrowotną. Bez wątpienia była to wyjątkowo korzystna opcja dla seniorów. Niestety w tym roku popularne “trzynastki” oraz “czternastki” zostaną opodatkowane, a co za tym idzie, obywatele w podeszłym wieku będą musieli zacisnąć pasa.

Wypłaty dodatkowych środków mają ruszyć już na przełomie marca i kwietnia, a kwota bazowa wynieść ma 1588,44 zł brutto. Niestety, seniorzy muszą pogodzić się z tym, że takich cyfr nie ujrzą na swoich bankowych wyciągach, bo od “trzynastki” będą musieli odjąć jeszcze składkę zdrowotną i podatek dochodowy.

Poszedł do paczkomatu i nie mógł uwierzyć, w to, co widzi. Od razu chwycił za telefon

Z czego wynika tegoroczny brak ulgi?

Wiceminister finansów Artur Soboń nie pozostawiał złudzeń. - 13-ta i 14-ta emerytura stanowi przychód, który podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym na ogólnych zasadach według skali podatkowej. Ustawa PIT nie przewiduje 'stałego' zwolnienia od podatku 13-tej i 14-tej emerytury - tłumaczył wiceszef resortu finansów w odpowiedzi na interpelację posła KO, Michała Jarosa.

Z czego wynika zmiana rządowego podejścia do kwestii opodatkowania dodatków wypłacanych polskim seniorom? Zeszłoroczna ulga wynikała “ze względu na wyjątkową sytuację (...), wywołaną agresją Rosji na Ukrainę, i w efekcie skokowy wzrost cen energii, który spowodował wzrost cen innych produktów” - podkreślał Soboń.

Kogo ominie podatek?

Wiceminister Artur Soboń przypominał jednocześnie, że w uwarunkowaniach podatkowych obowiązujących od 2022 r., wszystkie osoby, które otrzymują wyłącznie emeryturę lub rentę w wysokości do 2 500 zł średniomiesięcznie nie miały obowiązku opłaty podatku dochodowego. - W efekcie w 2023 r. osoba otrzymująca wyłącznie emeryturę minimalną w wysokości 1 588,44 zł (od marca 2023 r.) zapłaci 0 zł podatku - podkreślał polityk.

- Również wypłata 13-tej i 14-tej emerytury nie spowodują konieczności zapłaty podatku, ponieważ osoba ta na rozliczeniu rocznym wciąż nie przekroczy kwoty wolnej od podatku w wysokości 30 tys. rocznie - dodawał wiceminister.

Źródło: media