Goniec.pl
Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Morawiecki po spotkaniu z Szmyhalem: Potrzebne są miażdżące sankcje wobec Rosji

24 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Irmina Jach

Mateusz Morawiecki spotkał się w sobotę z szefem ukraińskiego rządu Denysem Szmyhalem. Po zakończeniu rozmów oznajmił, że w obecnej sytuacji konieczne jest nałożenie na Rosję "miażdżących sankcji", które nie pozwolą finansować wojny.

Mateusz Morawiecki i Denys Szmyhal podczas sobotniego spotkania w Krakowie podpisali memorandum o zacieśnianiu współpracy między innymi w eksporcie oraz omówili obecną sytuację w Ukrainie, scenariusze jej rozwoju i kwestie odbudowy zniszczonego kraju.

Wypadek

Podlaskie. Tragiczny wypadek koło Jaświł. Zginęły dwie osoby

CZYTAJ DALEJ

Mateusz Morawiecki: Potrzebne są miażdżące sankcje wobec Rosji

- Potrzebne są miażdżące sankcje, które złapią w gorset gospodarkę rosyjską i nie pozwolą jej finansować wojny - oznajmił Mateusz Morawiecki, dodając, że wojska Putina chcą "dokonać fizycznego zniszczenia na Ukrainie", o czym świadczyć mają zbrodnie w Buczy, Borodziance, Hostomelu, Mariupolu i dziesiątkach innych miast.

Zdaniem polskiego premiera Władimir Putin pragnie również "zniszczenia naszego systemu wartości - współpracy pomiędzy krajami europejskimi, która ma służyć utrzymaniu suwerennej Ukrainy", dlatego sankcje nakładane na Rosję powinny być sankcje nakładane na Rosję powinny być miażdżące i "wystarczające szerokie, by powstrzymać gospodarkę wojenną Putina". Obecne są - jego zdaniem - niewystarczające.

- Patrzę na to, co dzieje się z rosyjską walutą, z rosyjskimi obligacjami, z rosyjską inflacją i z innymi parametrami gospodarczymi. Potrzebne są sankcje wtórne, o tym także rozmawialiśmy. Potrzebne są nowe sankcje, które naprawdę złapią "w gorset" gospodarkę rosyjską i nie pozwolą jej finansować wojny - zaznaczył.

Premier doprecyzował, że szczególnie ważne są sankcje na ropę, gaz i węgiel. Dodał jednocześnie, że podczas spotkania w Krakowie podpisano memorandum o współpracy dotyczącej importu i eksportu towarów ukraińskich do wszystkich innych krajów.

- Chcemy razem budować przyszłość gospodarczą - mówił, przypominając, że do tej pory Polska przekazała naszemu wschodniemu sąsiadowi sprzęt wojskowy o wartości odtworzeniowej sięgającej siedmiu miliardów złotych.

Kościół

Niedziela Miłosierdzia Bożego. Jakie święto obchodzone jest w Kościele 24 kwietnia?

CZYTAJ DALEJ

Mateusz Morawiecki uspokaja: "Polska jest bezpieczna, bo jest częścią NATO"

Mateusz Morawiecki podkreślił, że "Rosja musi raz na zawsze pozbyć się swojego destrukcyjnego charakteru militarnego z jednej strony i politycznego z drugiej strony". Alarmował, że w Ukrainie każdego dnia dochodzi do zbrodni wojennych.

Obecna sytuacja ma być punktem zwrotnym w historii Polski i Ukrainy. - Polska jest bezpieczna, bo jest częścią NATO, ale możemy doprowadzić do tego, że Rosja przestanie być wreszcie agresywnym, niebezpiecznym państwem, które niszczy pokój, niszczy bezpieczeństwo, niszczy normalne życie dziesiątek milionów ludzi - ich sąsiadów, którzy chcą z nimi żyć w pokoju - stwierdził premier.

- Będziemy razem z Ukrainą walczyć o to, aby zastosować wszystkie możliwe środki, żeby Ukraina przetrwała jako wolne państwo, suwerenne państwo, i żeby rozliczyć te zbrodnie rosyjskie i żeby nie było tych zbrodni w przyszłości, żeby zakończyć tę wojnę jak najszybciej, doprowadzić do przywrócenia pokoju - dodał.

Premier Denys Szmyhal stwierdził z kolei, że "wojna skończy się prędzej czy później zwycięstwem Ukrainy". Przyznał, że Ukraińcy oczekują od partnerów poparcia na drodze do uzyskania statusu kraju kandydującego do Unii Europejskiej.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało specjalny poradnik, jak przygotować się na wojnę

"Bądź gotowy". RCB wydał pilną instrukcję dla Polaków. Chodzi o wojnę, trzeba wiedzieć

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało specjalny poradnik dla wszystkich zaniepokojonych wizją wojny w Ukrainie. Część osób obawia się bowiem, że wojna rozszerzy swój zasięg. RCB wydało "Bądź gotowy – poradnik na czas kryzysu i wojny". Oto, co powinien wiedzieć każdy. Rex Features/East News; ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Co najmniej 5 osób zginęło, 18 jest rannych. Rosjanie przypuścili atak rakietowy na Odessę

  • Miała wysadzić 52 rosyjskie czołgi. Ujawniono, kim tak naprawdę jest piękna Ukrainka

  • Matura język angielski 2022. Ile trwa matura z języka angielskiego?

Źródło: Radio Lublin

Tagi:

Irmina JachAutor

Redaktor naczelna portalu Goniec.pl. Jestem absolwentką filologii polskiej. Przez lata pracowałam jako specjalista ds. marketingu. W wolnym czasie czytam książki. Najchętniej sięgam po literaturę faktu. Interesuję się także tematyką kryminalną i polskim himalaizmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: irmina.jach@goniec.pl

Podobne artykuły

Iberion materiały własne

Wiadomości

Malediwy: Turysta z Polski zginął podczas nurkowania. Został potrącony przez motorówkę

Czytaj więcej >
Sędzia, sądownictwo Polska

Wiadomości

Chcąc zwalczyć gryzonie, zostawił w budynku trutkę. Nie żyje dziecko. Mężczyzna usłyszał wyrok

Czytaj więcej >
PKP
LISI NIESNER/AFP/East News, magro_kr/flickr.com

Wiadomości

Będzie obniżka cen biletów PKP? Premier zabrał głos

Czytaj więcej >
Wybuch gazu katowice

Wiadomości

"Interwencja". Wstrząsające doniesienia o wybuchu w Katowicach. Przed śmiercią ofiary napisały list

Czytaj więcej >
Juszczenko, Lech Kaczyński
ARTUR BARBAROWSKI/East News, Jan BIELECKI/East News

Wiadomości

Wiktor Juszczenko: "Jestem przekonany, że Lecha Kaczyńskiego zabili Rosjanie"

Czytaj więcej >
90-letni mężczyzna skierował się z apelem do młodzieży (Goniec.pl).

Wiadomości

Zapytaliśmy 89-latka o młodzież. Senior zwrócił się z ważnym apelem

Czytaj więcej >