Goniec.pl
Minister Zdrowia podjął decyzję ws. operacji i zabiegów

Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Minister Zdrowia podjął niespodziewaną decyzję. Zawieszono operacje i zabiegi

9 Marca 2021

Autor tekstu:

Irmina Jach

Udostępnij:

Minister Zdrowia podjął decyzję o zawieszeniu planowanych zabiegów i operacji. Resort przygotowuje się na szczyt trzeciej fali pandemii koronawirusa. W planach jest oszczędność materiałów, krwi, wolnych łóżek oraz personelu medycznego

W poniedziałek 8 marca w późnych godzinach wieczornych Narodowy Fundusz Zdrowia wysłał ważny komunikat do wszystkich podległych placówek. Centrala zaleciła ograniczenie do niezbędnego minimum lub czasowe zawieszenie udzielania świadczeń wykonywanych planowo.

Minister Zdrowia podjął decyzję ws. operacji i zabiegów

Część pacjentów, którzy mieli umówione świadczenia, będzie musiało poczekać na swoją kolej znacznie dłużej. Narodowy Fundusz Zdrowia twierdzi, że niespodziewana decyzja jest wynikiem zaleceń wydanych przez Adama Niedzielskiego.

Co ważne, najnowsze wytyczna Ministra Zdrowia nie są twardymi zasadami - placówki nie muszą podporządkowywać się do nich bezwzględnie. Mimo to pacjenci nie kryją zaniepokojenia, szczególnie że ustalenia wyszły na jaw w późnych godzinach nocnych.

Już od 13 marca w województwie pomorskim zostanie wprowadzony lockdown. Jeśli sytuacja epidemiologiczna się nie unormuje obostrzenia, które obecnie obowiązują na Warmii i Mazurach oraz na Pomorzu, zostaną prawdopodobnie rozciągnięte na Mazowsze i województwo lubuskie.

Obecny tydzień - zgodnie z prognozami ekspertów - nie przyniósł przełomu w kwestii zahamowania rozwoju pandemii. Nowych przypadków wciąż przybywa, a Polacy nieuchronnie zbliżają się do krytycznego momentu trzeciej fali pandemii. Komunikat Ministerstwa Zdrowia może być więc znakiem, że problem jest większy niż podejrzewano pierwotnie.

Jak wynika z informacji, do których dotarli dziennikarze portalu Money, resort chce zabezpieczyć nie tylko dodatkowe łóżka szpitalne, ale także środki medyczne oraz personel, który w razie potrzeby mógłby nieść pomoc osobom chorym na COVID-19.

 Ruch Ministerstwa Zdrowia ma być wyprzedzającym na wypadek dalszych zakażeń, które z pewnością będą pojawiać się w najbliższych tygodniach. Zgodnie z zaleceniami szpitale mają zrezygnować między innymi z pobytów w szpitalu, których celem jest diagnostyka.

Czasowe zawieszenie ma objąć także zabiegi takie jak: korekcja kręgosłupa, zabiegów wewnątrzczaszkowych, usunięcia nerek, usunięcia jajników i jajowodów oraz zabiegów na aortach brzusznej i piersiowej. Nie jest to kompletna lista - każdy przypadek będzie rozpatrywany przez lekarzy indywidualnie. Zmiany nie będą dotyczyć pacjentów onkologicznych.

Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia zdecydowały się na podobny ruch już w październiku ubiegłego roku. Również wtedy resort zaproponował zawieszenie zabiegów planowych, co spotkało się z dużym niezadowoleniem wśród Polaków.

Artykuły polecane przez redakcję portalu Goniec.pl:

Źródło: Money

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >