Goniec.pl
Nadchodzą zmiany w 500 plus

Iberion materiały własne

Minister Marlena Maląg zapowiedziała zmiany w 500 plus. Rodzice stracą możliwość składania wniosku droga tradycyjną.

20 Maja 2021

Autor tekstu:

Irmina Jach

Udostępnij:

Minister rodziny Marlena Maląg w rozmowie z Faktem ujawniła rządowe plany dotyczące 500 plus. Niestety, zmiany, które planuje resort, mogą stanowić poważną przeszkodę dla niektórych rodziców. Opiekunowie stracą możliwość składania wniosku droga tradycyjną.

Program 500 plus jest kluczowym świadczeniem, jakie rząd Prawa i Sprawiedliwości oferuje polskim rodzinom. Przed prezentacją Polskiego Ładu pojawiły się informacje, że rząd ma w planach zmianę jego formy. Mimo wcześniejszych zapewnień Mateusza Morawieckiego modyfikacje wejdą w życie już wkrótce.

Nadchodzą zmiany w 500 plus

Zasadniczą zmianą, która wejdzie w życie w 2022 roku, ma być koniec składania wniosków o świadczenie w formie tradycyjnej. Obecnie rodzice mogą wnioskować o 500+ elektronicznie (za pośrednictwem portalu Emp@tia, Platformy Usług Elektronicznych PUE lub bankowości elektronicznej) oraz tradycyjnie - w urzędzie gminy, bądź drogą pocztową.

Sprawa wypłat świadczenia 500 plus ma zostać przejęta przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Oznacza to, że wszelkie wnioski będą musiały być składane właśnie do ZUS-u. Minister rodziny Marlena Maląg w rozmowie z Faktem dokładnie opisała przebieg procesu, który również będzie obowiązywał od 2022 roku.

- Samorządy dokończą edycję programu, która zaczyna się 1 czerwca bieżącego roku i zakończy 31 maja 2022 roku. ZUS zacznie przyjmowanie wniosków o świadczenie w ramach Programu Rodzina 500+ najpierw na nowo narodzone dzieci, a od 1 lutego 2022 roku już na każde dziecko - mówiła szefowa resortu.

Marlena Maląg ujawniła przy okazji, że świadczenie od przyszłego roku będzie także wypłacane tylko na konto bankowe. Obecnie rodziny mają prawo do podjęcia decyzji, czy chcą otrzymywać pieniądze w kasie urzędu gminy, przelewem czy przekazem pocztowym. Wielu opiekunów podchodzi do zapowiedzianych zmian sceptycznie.

- Mam problem z utworzeniem w moim banku profilu zaufanego dlatego do tej pory wnioski o 500+ zawsze składałam w formie papierowej, dla mnie tak jest łatwiej. Sądzę, że takich osób jak ja jest więcej i urzędnicy nie powinni ograniczać również i tej możliwości występowania o to świadczenie - mówiła Milena Jasiuniec z Kołobrzegu w rozmowie z Faktem.

Minister rodziny argumentuje, że pandemia koronawirusa pokazała, że realizowanie świadczenia w formie bezgotówkowej jest doskonałym rozwiązaniem. Resort bierze jednak pod uwagę fakt, że nie wszyscy Polacy mają stały dostęp do komputera i internetu, a co za tym idzie - napotkają problem z wypełnieniem wniosku online.

Zadeklarowała, że mniej skomputeryzowane osoby będą mogły liczyć na pomoc resortu przy każdym etapie wypełniania wniosków o świadczenia - zarówno w ramach programu Dobry Start czy Rodzina 500 plus. Resort zapowiedział powstanie mobilnych punktów, gdzie urzędnicy będą pomagać rodzicom w składaniu wniosku przez internet.

Artykuł aktualizowany.

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Fakt.pl

Podobne artykuły

ZUS: protest

Pieniądze

77-letni muzyk protestował pod siedzibą ZUS. Odmówili mu wypłaty emerytury

Czytaj więcej >
Pieniądze

Pieniądze

Świąteczna przerwa w bankach. Nie wszyscy dostaną pieniądze na czas

Czytaj więcej >
Podatek za psa

Pieniądze

Obowiązkowy podatek od psa należy zapłacić do końca kwietnia

Czytaj więcej >
Ile dać pieniędzy na pierwszą komunię?

Pieniądze

Wiemy, ile Polacy wkładają do koperty na komunię. Ogromne kwoty

Czytaj więcej >
Stare polskie banknoty

Pieniądze

Masz stare polskie banknoty? Wiele z nich są warte duże pieniądze, warto sprawdzić szuflady

Czytaj więcej >
Rachunek: emeryci

Pieniądze

Emeryci dostali rachunek na 17 tysięcy złotych za prąd na działce

Czytaj więcej >